کاخ چهل ستون اصفهان | آدرس + ساعات بازدید

کاخ چهل ستون اصفهان | آدرس + ساعات بازدید

اصفهان زمانی یکی از بزرگترین شهرهای جهان بود. از سال 1050 تا 1722 میلادی، به ویژه در قرن شانزدهم تحت سلسله صفویه، هنگامی که برای دومین بار در تاریخ خود پایتخت پارس شد، شکوفا شد و به یکی از زیبا ترین شهر های آن دوران معروف شد. حتی امروزه هم این شهر بخش اعظم شکوه گذشته خود را حفظ کرده است.کاخ چهل ستون اصفهان از عجایب معماری ایران در اصفهان و یادگاری از آن دوران است. این بنا در دوران صفویه ساخته شده و طرح ها و نقش های داخل کاخ بسیار زیبا و تحسین برانگیز هستند. با لحظات همراه باشید، تا شما را با این جاذبه گردشگری تاریخی آشنا کنیم.

مجسمه های تاریخی داخل حیاط

آشنایی با کاخ چهل ستون

یک شاهکار معماری به شکل باغ در داخل شهر اصفهان پدید آمده است که به آن باغ چهل ستون (چهل ستون) گفته می شود. چهل ستون عمارتی در قلب باغی است که توسط شاه عباس دوم به عنوان محلی برای پذیرایی از مهمانان و اشراف زادگان بزرگ کشور و سایر ممالک و همچنین برای تفریح ساخته شده بود. عمارت چهل ستون از 20 ستون باریک چوبی تشکیل شده است، که از عمارت ورودی پشتیبانی می کند. حال ممکن است بگویید، چرا عمارتی که بیست ستون بیش تر ندارد، چهل ستون نامیده می شود؟ در پاسخ به سوال شما عزیزان باید بگویم که در کنار این مجموعه حوض بسیار بزرگی وجود دارد و انعکاس تمامی این بیست ستون در آب می افتد و مجموعا 40 ستون در کاخ دیده می شود و به همین دلیل چهل ستون نامیده می شود.

عکس تاریخی از بنا

نقاشی های داخل کاخ

در این کاخ نیز مانند کاخ عالی قاپو نقاشی های دیواری بسیار زیبا و همچنین عکس هایی از جشن های شادی و عشق در سبک های سنتی مینیاتوری فارسی وجود دارد، که روی پنل های سرامیکی قرار دارند. است. آنها صحنه های تاریخی خاصی هستند، که در بین آنها نقش هایی از پذیرایی از پادشاه ازبک در سال 1646 میلادی، زمانی که کاخ تازه تکمیل شده بود را به تصویر می کشند. ضیافتی به افتخار امیر بخارا در سال 1611 پس از میلاد، نبرد چالدران علیه سلطان سلیم دوم عثمانی در سال 1514 که در آن پارس ها بدون اسلحه های نوین آن زمان(توپ و تپانچه) مقابل دشمن صف آرایی کرده و جنگیدند. استقبال از امپراتور مغول (همایون) که در سال 1544 به ایران پناه برد، نبرد طاهر آباد در سال 1510 که شاه اسماعیل اول صفوی پادشاه ازبک را شکست و کشت. تابلوی نقاشی پیروزی های نادرشاه را در برابر ارتش هند در کارنال در سال 1739 را به نمایش می گذارد. همچنین رقص زنان در دربار و نوازندگان که می نوازند، را خواهید دید. این نقوش با دستان هنرمند نقاشان صفوی بر دیوار های این مکان نقش بسته اند.

نقاشی روی دیوار عمارت

معماری

حیاط این بنا بسیار دلباز و در داخل باغی بزرگ که پر از درختان بلند و تنومند است، قرار دارد. همان طور که در ابتدا عرض کردم، حیاط این کاخ دارای حوضی بزرگ و زیباست، که در کنارش چندین مجسمه سنگی تاریخی وجود دارد. به داخل که برویم، تالار باشکوه این بنا را با دو ایوانش در طرفین کاخ خواهید دید که در کل مجموعه این عمارت 40 متر طول را داراست، که ستون ها از آن پشتیبانی می کنند. ستون ها و سقف کاخ از تیرهای چوبی درخت چنار ساخته شده و سقف دارای تزئینات زیبا و پیچیده است. این تزئینات به سبک دوران صفویه است و رنگ و لعاب زیبا و چشم نوازی دارند. در کل این معماری های زیبا و البته مهندسی شده، برای این بوده که کاخ چهل ستون مکان مناسبی برای استراحت پادشاهان صفوی و پذیرایی از مهمانانش، به خصوص در فصل تابستان به دلیل اینکه داخل بنا هوایی بسیار خنک و دلپذیری داشت، بود. نور پردازی های جذاب این بنا در شب هنگام منظره زیبایی را پدید می آورد، که تماشایش لذت بخش است. امروزه این جاذبه تاریخی شهر اصفهان به یکی از پر بازدید ترین بنا های این شهر تبدیل شده و سالانه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.

معماری داخل بنا

ثبت ملی و جهانی

این جاذبه یکی از 9 باغ ایرانی است که به عنوان میراث جهانی یونسکو ذکر شده است. این بنا در سال 2011 میلادی و طی اجلاس سی و پنجم سازمان یونسکو، نامش به عنوان میراث جهانی ثبت شد. قبل از آن در 15 دی سال 1310 شمسی با شماره ثبت 108 به عنوان یک اثر مهم ملی به ثبت رسید.

ساعات بازدید

این مکان هر هفت روز هفته برای بازدید عموم دایر می باشد و فقط در زمان تعطیلات رسمی مثل(عزا و سوگواری …) تعطیل می باشد. ساعات بازدید از این کاخ موزه در فصول مختلف به شرح زیر می باشد.

فصل بهار: 08:30 صبح الی 19:00 عصر

فصل تابستان: در این فصل بازدید در دو مقطع زمانی انجام می شود: از ساعت 08:30 صبح الی 13:30 بعد از ظهر و از ساعت 15:30 الی 20:00 شب می باشد.

فصل پاییز+ ماه دی: 08:30 الی 17:30

ماه های بهمن و اسفند: 08:30 الی 18:30

نمای شب هنگام کاخ

آدرس

اصفهان، خیابان استانداری، جنوب خیابان سپه یا غرب میدان نقش جهان، نزدیک میدان امام حسین(ع)

نزدیک ترین جاذبه ها

کاخ چهل ستون تا میدان نقش جهان و هشت بهشت به ترتیب تنها 11 و 15 دقیقه راه پیاده فاصله دارد.

Add comment

Your message is required.