مسجد وکیل شیراز | مسجدی بدون گنبد!

مسجد وکیل شیراز | مسجدی بدون گنبد!

مسجد وکیل به عنوان یک جاذبه توریستی شیراز و یکی از زیباترین مساجد ایران است و دارای معماری حیرت انگیزی است. این مسجد به دلایل نامعلوم گنبدی ندارد. این مکان به خاطر ستون های زیبای مارپیچ، طاق های زیبا از جنس سنگ مرمر و پنجره های مشبک رنگی اش مشهور است و در مجاورت بازار وکیل و حمام وکیل واقع شده است که می توانید پس از بازدید از این مکان به آن دو جاذبه گردشگری هم سری بزنید. با لحظات همراه باشید.

آشنایی با مسجد وکیل

این مسجد یکی از چندین پروژه موفق حکومت زندیه و کریم خان زند در پایتخت خود شیراز است و نمادی از قدرت معماری ایرانی در آن زمان می باشد.در نگاه اول متوجه معماری و طراحی مسجد وکیل خواهید شد، طرحی که هماهنگی ملموس بین زیبایی های دنیوی و مذهبی و فرهنگ مردم آن زمان را به نمایش می گذارد. این مسجد براساس معماری سنتی ایرانی بنا شده و در یک مجتمع اجتماعی قرار دارد. سادگی تصاویر و خطوط معماری بکار رفته در ساخت این مسجد نیز قابل تحسین است و استفاده از رنگ ها و هنرهای ایرانی در دیوارها و بخش های مختلف آن، مجموعه ای خارق العاده را ایجاد کرده است.

معماری مسجد وکیل

سرتاسر دیوار ها و ستون های این بنا با تنوع رنگ ها و مرواریدهای متنوع پوشانده شده اند. این مسجد جامع مجموعه ای شبیه کاخ لاجوردی و فیروزه ای است.

این بنای تاریخی که دارای دو ایوان و دو شبستان جنوبی و شرقی است و یادآور حکومت کریم خان زند در این منطقه است.

معماران مسجد، به منظور مطابقت قبله مسجد و از طرف دیگر نمای مسجد مطابق با حومه بازار و خود بازار این مکان را به این جهت ساخته اند. راهروها به حیاط مسجد وصل می شوند. این سطح از دقت در معماری در دوره ای تحسین برانگیز است که اوج ظهور معماری ایران بوده است.

نمایی از داخل مسجد

ستون های مارپیچ مسجد وکیل

یکی از زیباترین قسمت های این مسجد ، شبستان های آن است که دارای 48 ستون سنگی یکپارچه با سنگ های تراشیده شده است، این شبستان ها فضای بزرگی را به خود اختصاص می دهند. در کنار محراب آن 14 ستون، سنگ مرمر مینبار به زیبایی به آن افزوده شده است. گفته می شود مرمر مینبار به دستور کریم خان برای استفاده در مسجد از مراغه به شیراز برده شده است.

قوس مروارید مسجد وکیل

"طاق مروارید" مشهورترین قسمت مسجد وکیل است که در ضلع شمالی واقع شده است و یکی از سوره های قرآن به دور آن نوشته شده است. رنگ های جالب کاشی های طاق ها و دروازه های مسجد تاریخی شیراز با طرح های اسلیمی، ترنج و گل های زیبا مزین شده اند.

حیاط مسجد

حیاط مسجد با سنگ های بزرگ ساخته شده و یک حیاط مستطیل شکل است. حیاط دارای ابعاد 60×65 متر است. حوض بزرگی با ابعاد 40 در 5 متر در وسط آن از قطعات سنگی بزرگ ساخته شده است.

در قسمت شمالی حیاط مسجد یک حیاط کوچک با حوض های سنگی به طول 7×12 متر وجود دارند. طول این حیاط 35 متر و عرض آن به حدود 20 متر می رسد. دسترسی به این حیاط از طریق یک راهرو امکان پذیر است.

نمایی از مسجد

تزیینات مسجد وکیل

مسجد زیبایی بصری خود را مدیون کار هنرمندانی است که شب و روز بر روی بدنه ساختمان کار می کردند. در اینجا برخی از تزئینات مورد استفاده در این ساختمان آورده شده است:

1- کاشی کاری

هنری که در بیشتر بناهای تاریخی و اسلامی ایران دیده می شود، کاشی کاری است. این مسجد هم از این قائده مستثنی نیست و کاشی کاری های آن در نوع خود بسیار زیبا و چشمگیر هستند. محرابی که در اینجا ساخته شده است، نشان دهنده هنر معماری و طراحان دوره زندیه است که سقف آن پوشیده از نقوش زیبا و هنری است و کلماتی که در وسط محراب روی کاشی ها نوشته شده است بسیار دوست داشتنی هستند.

علاوه بر آنچه گفتیم، کاشی های این بنای تاریخی با رنگ های چشم نواز، استفاده از کاشی های هفت تنی زیبایی خاصی به بنا بخشیده اند. برای مثال کاشی های ایوان و کاشی کاری های جنوبی از هفت رنگ معرق ساخته شده است. بد نیست بدانید که بیشتر تزئینات کاشی کاری مسجد متعلق به دوره فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه است. بر اساس شواهد تاریخی دو زمین لرزه شدید پس از دوره کریم خان صورت گرفته و قسمت هایی از مسجد تخریب شده بود و پس از آن توسط پادشاهان قاجار مورد بازسازی قرار گرفته است. به نظر می رسد این مسجد در زمان کریم خان هیچ کاشی کاری نداشته و پادشاهان قاجار از این هنر در مسجد استفاده می کردند.

2- حجاری های منحصر به فرد

کنده کاری های هنر سنگ تراشی، کتیبه سازی و برجستگی های سنگی یا مقبره های سنگی است. در مسجد وکیل ستون های زیبا با این هنر تنظیم شده و به یکی از برجسته ترین قسمت های مسجد تبدیل شده اند.

3- خط نستعلیق

کتیبه های بی شماری در این مکان وجود دارد که با خطوط نستعلیق، ناشک و تالیس نوشته شده اند و از زیبایی و ظرافت خاصی برخوردار هستند. هزار سطر طاق و کتیبه های محراب که به صورت تخته ای نوشته شده، باشکوه ترین کتیبه های این مسجد را تشکیل می دهند.

4- مینا کاری

ارزش بالای هنر مینا کاری بر کسی پوشیده نیست. این هنر در همه جای مسجد دیده می شود و هیچ بخشی از دیوار را بدون قرص نمی بینید. رنگ های صورتی و سبز و قرمز بر شکوه این مسجد افزوده است.

نمای داخلی مسجد

راه های دسترسی

1- اتوبوس:

 برای رفتن به این مکان می توانید از اتوبوس های شهری شیراز استفاده کنید، به این منظور باید در ایستگاه شهرداری پیاده شوید و قدری پیاده روی کنید.

2- مترو:

خودتان را به ایستگاه میدان نمازی برسانید و با اتوبوس یا تاکسی راهی میدان شهرداری شوید. می توانید از ایستگاه متروی زندیه نیز استفاده کنید و با پیاده روی به مسجد برسید.

آدرس

استان فارس، شیراز، خیابان آیت الله طالقانی

ساعات بازدید

ساعات بازدید از این جاذبه تاریخی روزانه از ساعت 8:30 صبح تا 21:30 شب می باشد.

هزینه بازدید

هزینه ورودی به این مکان برای برای اتباع ایرانی 2000 تومان و برای اتباع خارجی 20000 تومان می باشد.

(این قیمت ها برای سال 1398 می باشد)

Add comment

Your message is required.