قلعه ی فلک الافلاک میراثی از ساسانیان

قلعه ی فلک الافلاک میراثی از ساسانیان

 معرفی قلعه فلک الافلاک

در جای جای استان لرستان زیبایی های منحصر به فرد و طبیعتی بکر و سرسبز و خرم دیده می شود. همچنین برخی سازه های قدیمی نیز در این استان قرار دارد که دیدنشان خالی از لطف نیست. امروز می خواهیم شما را با قلعه ی تاریخی فلک الافلاک که در شهر خرم آباد قرار دارد آشنا کنیم. این قلعه بزرگ و با عظمت یادگاری از دوران ساسانیان است و به جهت قرار گرفتن روی تپه های بلند اطراف شهر در همه جای شهر قابل رویت است. برای بالا رفتن آسان تراز این تپه ها مسیر سنگ فرشی زیبایی ساخته شده است. این مسیر سنگ فرشی به شکل مارپیچ است و شیب ملایمی دارد. پس از چندین دقیقه پیاده روی کم کم به دروازه قلعه نزدیک می شوید. ارتفاع بلند قلعه شما را شگفت زده می کند. در سمت راست و چپ دروازه یک ستون درون دیوار قرار دارد که نصفش در بیرون دیوار قرار گرفته است، که به راحتی قابل مشاهده است. سرتان را که بلند کنید، دو پنجره بزرگ را بالای دروازه می بینید که به جهت دیدبانی در آنجا ساخته شده بود. وقتی می خواهید از در قلعه وارد شوید،  متوجه در های بزرگ چوبی و قدیمی آن میشوید که حدودا 3 یا 4 متر ارتفاع دارند. وقتی وارد قلعه شدید در ابتدا حیاط برزگ و دلبازی درمقابل چشمانتان قرار می گیرد. زمین سنگ فرش به شکل مربع دارد وسنگ ها کاملا هم اندازه اند. دور تا دور حیاط، ساختمان هایی وجود دارد که داری پنجره هایی چوبی که طرح های مربعی روی آن قرار دارد. از پله ها که بالا بروید روی پشت بام ساختمان های قلعه برج های دیدبانی وجود دارند، که به شکل نیم دایره هستند و هنگامی که روی آنها می ایستسید می توانید جای جای شهر خرم آباد را ببینید. در اطراف و پایین تپه درختان بزرگی وجود دارد، که احتمالا هنگام بالا آمدن از مسیر سنگ فرشی آنها را دیده اید، از پله ها پایین بیایید و به حیاط بازگردید، ازراهرویی به محل دیگر قلعه بروید. دراین قلعه دو حیاط وجود دارد که این حیاط، حیاط کوچک تر است و اگر به سوی دیگر قلعه بروید حیاط  بزرگ تر را می بینید. در این حیط حوض کوچکی در وسطش وجود دارد و در قسمتی از آن درختی بزرگ و کهن سال وجود دارد. دردورتا دور این حیاط نیز تالارهایی وجود دارند که به هم متصل هستند و امروزه به موزه تبدیل شده اند، وقتی به داخل این موزه وارد می شوید، گویی به قرن ها قبل بازگشته اید. در داخل موزه نحوه ی زندگی مردم لرستان در زمان ساسانیان را نشان می دهد، که وظایف و کارهای زنان و مردان چگونه بود و چگونه گذران زندگی می کردند. اکثر این افراد در آن زمان به صورت عشایری زندگی می کردند و محصولات و هنر دست آنها هم در معرض نمایش گذاشته شده اند. همچنین چندین اسکلت نیز در این موزه نگه داری می شوند که مربوط به همان دوران ها هستند و شما از آنها می توانید بازدید کنید. پس از بازدید از موزه اگر زمان نزدیک به غروب است، حتما غروب خورشید را از قلعه ی فلک الافلاک تماشا کنید، زیرا لحظه ی دلپذیری است و حتما از آن خوشتان می آید. شب ها با نور پردازی های زیبا این قلعه زیبا تر هم دیده می شود و تماشای آن در شب هم لذتی دیگر دارد، امیدواریم از سفر خود به استان لرستان و بازدید از قلعه ی فلک الافلاک این شهر لذت برده باشید ودوستانتان را برای دیدن آن به لرستان دعوت کنید.

تاریخچه

قلعه فلک الافلاک در زمان حکومت ساسانیان و در قرن هفتم میلادی، درسال 651میلادی با نام شاپور خواست بنا شد. این نام، از نام شهر شاپور خواست شهری که این قلعه در آن قرار داشت و در همان قرن هم در محدوده شهرخرم آباد امروزی بنا شد. این بنا به محلی برای زندانی کردن اسرای رومی بدل شده بود و در قرن چهارم هجری به مقرّ حکومتی آل حسنویه بدل شد. نام این بنا پس از ویران شدن شهر شاپور خواست، تغییر کرد و به نام شهر جدید که خرم آباد نام داشت و در قرن هفتم هجری به جای شهر ویران شده ساخته شد، نامیده شد. این مکان با گذر زمان تخریب شده و تا زمان حکومت قاجار به صورت نیمه مخروب رها شد، تا اینکه درآن دوران مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و پس از بازسازی به عنوان مرکز اداری و نظامی آن منطقه درآمد، برخی از مورخین نامگذاری فلک الافلاک به این قلعه را به این دوران نسبت دادند. این بنا در دوران پهلوی و در تاریخ 10 مهرماه سال 1348 و با شماره ثبت 883 در لیست آثار ملی به ثبت رسید. این قلعه برای آخرین بار درسال 1389 مورد بازسازی قرار گرفت.

موزه قلعه فلک الافلاک

این موزه یکی از کامل ترین و دیدنی ترین موزه های مردم شناسی و باستان شناسی لرستان است، که در آن نحوه ی زندگی مردمان در دوران ساسانیان و همچنین اشیاء باستانی منصوب به آنها در این موزه قرار دارند، که می تواند کمک شایانی به شما در شناخت فرهنگ وهنرونحوه ی زندگی مردمان کشورمان درازمنه ی مختلف تاریخ می نماید.

موقعیت جغرافیایی

اگر قصد بازدید از این قلعه را دارید، باید به شهرزیبای خرم آباد و خیابان دوازده برجی بروید تا قلعه فلک الافلاک را از نزدیک ببینید. جالب است بدانید که نام این خیابان از روی یکی از نام های این قلعه برگرفته شده است. قلعه ی فلک الافلاک به دلیل داشتن دوازده برج بلند، به نام قلعه دوازده برجی هم خطاب می شود. پس از بازدید از این مکان می توانید از تنگه هلت لرستان هم دیدن کنید.

Add comment

Your message is required.