سی و سه پل اصفهان | معرفی هتل ها، رستوران ها و کافه های اطراف

سی و سه پل اصفهان | معرفی هتل ها، رستوران ها و کافه های اطراف

سی و سه پل از معروف ترین جاذبه های گردشگری شهر اصفهان می باشد، این پل به الله وردی خان نیز معروف است و یکی از یازده پل اصفهان است که رودخانه زاینده رود با جوش و خروش از زیر آن عبور می کند. در این میان به دلیل وسعت، موقعیت شهر مرکزی و معماری برجسته، مشهورترین پل اصفهان است. این پل مرکز رفت و آمد های عاشقانه شبانه شهر است، که هم ایرانیان و هم گردشگران خارجی را به خود جلب می کند. با ما همراه باشید، تا شما را با این پل تاریخی آشنا کنیم.

نمای داخل

تاریخچه پل

در سال 1598 میلادی شاه عباس اول پایتخت امپراطوری خود را از قزوین به اصفهان منتقل کرد. پس از آن ساخت و ساز گسترده ای در شهر آغاز شد و شهر از لحاظ معماری زیر و رو شد. این پل هم یکی از اثرات پایتخت شدن اصفهان است و بین سالهای 1599 میلادی تا 1602 میلادی ساخته شده است. پروسه ساخت و ساز سی و سه پل توسط صدراعظم شاه، الله وردی خان اونیل زاده کنترل می شد. همان طور که گفتیم نام دوم این پل از این شخص گرفته شده است. پس از گذشت 400 سال از تاریخ ساخت این پل زاینده رود به دلیل خشکسالی خشک شد. امروزه نیز در برخی ایام گرم تابستان آب این رود کم فروغ می شود ولی امسال به خاطر بارش های زیاد اوضاع خوبی دارد و همان رود همیشگی است و می توان آن را از بالای سی و سه پل تماشا کرد و از صدای دلنشینش لذت برد. علاوه بر این پیاده روی های عصرانه، جلسات عمومی دوستان، رویدادها، یک نقطه مشاهده و ورزش های آبی از سایر مزیت های این پل می باشد، که مردمان محلی از آن بهره مند می شوند.

نمای داخل پل

معماری پل

سی و سه پل یکی از طولانی ترین پل های اصفهان و به تعبیر دیگر بیشترین ساخت و ساز روی آب در ایران است، طول کلی آن 297 متر، عرض 13،75 متر است. مهندسی این پل به گونه ای است، که گویی 33 پل به هم متصل شده اند و پل واحدی را تشکیل داده اند. از تعداد قوس های آن به این مسئله پی خواهید برد. مسیر عابر پیاده این سازه با دیوارها و حصار های آجری احاطه شده اند و مسافران را از خطرات احتمالی مصون می دارند. این پل از آجرهای زرد و سنگ آهک ساخته شده است، که مواد معمولی برای سازه های دوره صفویه می باشند. سوله هایی که توسط طاق ها ایجاد شده اند برای نشستن و گپ زدن و لذت بردن از منظره شهر مناسب هستند. یکی از قوس ها مدتی میزبان یک خانه چای بود ، اما بعداً بسته شد.

موقعیت سی و سه پل

این مکان در مرکز شهر و در فاصله کمی با جاذبه های اصلی شهر قرار دارد. اگر در امتداد خیابان چهارباغ عباسی به سمت شمال قدم بردارید، در 20 دقیقه به میدان نقش جهان، کاخ هشت بهشت و کاخ چهل ستون خواهید رسید. در جنوب شرقی این پل، کلیسای جامع ونک و موزه موسیقی اصفهان قرار دارد. همچنین می توانید پل های دیگری روی رودخانه زاینده رود مانند پل های جوی و خواجو را مشاهده کنید. ایستگاه مترو سی و سه پل در نزدیکی انتهای شمالی پل و چندین ایستگاه اتوبوس هم در این مکان وجود دارد، که این اتوبوس ها و البته اتوبوس های اختصاصی BRT این شهر هم گزینه مناسبی برای حمل و نقل است. مراکز خرید، کافه و هتل های زیادی نیز در نزدیکی این پل وجود دارند، که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

چراغانی شبانه پل

هتل های نزدیک سی و سه پل

در نزدیکی های این سازه زیبای معماری چندین هتل وجود دارد. نزدیکترین هتل به پل، هتل 5 ستاره پارسیان کوثر با خدمات عالی و اتاق ها و سوئیت های اختصاصی است. گزینه دیگری برای اقامت لوکس هتل 5 ستاره عباسی قدیمی ترین هتل ایران و هتل 4 ستاره پارسیان علی قاپو است. برای صرفه جویی در هزینه ها هم می توانید به هتل 2 ستاره پارس، هتل 3 ستاره پارت بروید.

رستوران ها و کافه های نزدیک پل

در نزدیکی های این پل رستوران های زیادی وجود دارد. از همین رو می توانید کباب سنتی اصفهان را در رستوران اراکان دوست داشتنی امتحان کنید، همچنین می توانید تجربه خوردن غذا های محلی را در یکی از معروف ترین رستوران های اصفهان که رستوران شهرزاد است، امتحان کنید. برای فضای مدرن تر و خوردن تنقلات و قهوه به کافه دیروز امروز بروید و اگر می خواهید عمق فرهنگ ایرانی را تجربه کنید، به قهوه خانه های کوچک و چایخانه های اطراف سری بزنید.

مناسب ترین زمان بازدید از پل

به طور گسترده اذعان شده است که بهترین زمان برای بازدید از پل الله وردی خان یا سی و سه پل خودمون در عصر و بعد از غروب خورشید است.(البته که تماشای غروب خورشید از روی پل لذت خاصی داره). بعد از یک روز بازدید از جاهای دیدنی اصفهان و گشت و گذار به کنار پل بیایید، تا یک شب آرامش بخش داشته باشید. هنگامی که هوا تاریک می شود، پل با صدها لامپ روشن می شوند و به زیبایی در آب رودخانه منعکس می شوند و این منظره با صدای نوازنده خیابانی لحظات دراماتیکی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

Add comment

Your message is required.