تنگه هلت نگینی زیبا در دل صخره های درهم تنیده

تنگه هلت نگینی زیبا در دل صخره های درهم تنیده

معرفی تنگه هلت

استان لرستان قسمتی از بهشت روی زمین است، که زیبایی های اعجاب انگیز آن گردشگران متعددی را از جای جای جهان به این استان می آورد. یکی از زیبا ترین مکان های لرستان تنگه هلت است. در اطراف تنگه جنگل های وسیع و سرسبزی وجود دارد که درختان بلند و تنومند در آن قرار دارند. در اطراف آبشار های بلند و زیبا وجود دارند که صدای شرشر آب که از برخورد آب زلال به سنگ های سخت بوجود می آید به گوش می رسد و آرام بخش روح و روان انسان است. شما به هرجا که نگاه کنید سبزی و خرمی و صخره های بلند منظره های مقابل چشمانتان است. در دل این صخره ها، تنگه های پیچ در پیچ و مارپیچی وجود دارند. وقتی وارد ورودی تنگه می شوید، خود را در میان صخره های بلند و سر به فلک کشیده می بینید، که محکم و استوار بر سر جای خود ایستاده اند. پس عبور از ورودی تنگه هلت متوجه صدای رودخانه خروشان زال می شوید، که در کل تنگه پخش می شود. در ابتدای مسیر عمق آب بسیار کم است و حدود 10یا 20 سانتی متر می باشد و پس از طی مسیری عمق آب هر چه که به جلو تر می روید، بیش تر و بیش تر می شود، تا جایی که در برخی از نقاط تنگه عمق آب به 1متر هم می رسد و جریان آب شدید تر هم می شود. همچنان که به سمت جلو حرکت می کنید، به اشکال زیبا و گوناگون دیواره صخره های طرفین خیره می مانید و به عظمت یگانه خالق هستی پی می برید. این اشکال و رسوبات طی میلیون ها سال تکامل زمین بوجود آمده اند و موزه های طبیعی نیز محسوب می شوند. سنگ های بزرگ و کوچک را که درداخل رودخانه می بینید از بالای صخره ها سرازیر شده وبه پایین سقوط کرده اند. آب رودخانه ی زال بسیار شفاف است، به طوری که دلتان نمی آید از این آب ننوشید. آبی خنک و گوارا که می توانید با خانواده و دوستان به آب بازی هم مشغول شوید. در برخی از جاهای مسیر تنگه بسیار تنگ می شود و صخره های طرفین به هم گره خورده اند، به طوری که یک نفر هم به سختی می تواند از آن عبور کند. یکی از دیگر تفریحاتی که می توانید در تنگه هلت انجام دهید، آواز خواندن با صدای بلند است که وقتی انعکاس صدای خود را می شنوید، حال خوشی در شما بوجود می آید و می توانید یک کنسرت عالی برای خانواده و دوستانتان اجرا کنید. در کم تر جایی از کل مسیر نور خورشید توان عبور از بین صخره های در هم تنیده تنگه هلت پیدا کرده است و به همین جهت در سراسر مسیر شاهد وزش باد های سرد در داخل تنگه هستید و هوا درون آن خنک و دلپذیر است و می توان حتی در تابستان های بسیار گرم هم به سرمای دل انگیز آن پناه برد. در اواخر مسیر است که خورشید نور و حرارت دلپذیرش را نثارتان می کند و خستگی این مسیر طولانی را از تنتان بیرون می کند. امیدواریم از سفرتان به استان زیبای لرستان و بازدید از تنگه ی هلت آن لذت برده باشید.  

بهترین زمان سفربه تنگه هلت

استان لرستان به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات درفصول پاییز و زمستان سرمای سختی دارد و به دلیل بارش های نزولات جوی در این دو فصل که به اوج خود می رسند، احتمال طغیان رودخانه زال وجود دارد، پس حد الامکان از سفر به این جاذبه ی طبیعی و زیبا در فصول ذکر شده پرهیز نمایید. از سوی دیگر به دلیل قرار گرفتن تنگه هلت در جنوب استان لرستان و در شهرستان پلدختر، به دلیل نزدیکی این شهرستان به مناطق گرمسیر جنوب لرستان در فصل بهار و تابستان گرمای بیش تری نسبت به سایر مناطق لرستان دارد و قدری گرمای سوزان دارد ولی به دلیل سرد و خنک بودن فضای درون تنگه می توان از آن چشم پوشی کرد و در این دو فصل ابتدائی سال و به خصوص در اواخر تابستان به این مکان زیبا سفر کرد.

موقعیت جغرافیایی

اگر قصد بازدید از این جاذبه طبیعی را دارید باید به استان لرستان ، شهرستان پلدخترسفر کنید وبه آزاد راه خرم آباد، اندیمشک مابین تونل خرگوشان 1و2 بروید و شاهد این جاذبه طبیعی زیبا و منحصر باشید.امیدواریم از این سفر نهایت لذت را برده باشید. پس از بازدید از این مکان می توانید از دره خزینه و دریاچه گهر بازدید کنید.

Add comment

Your message is required.