تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید یکی از تاریخی ترین بنا های ایران و جهان است و با نام پرسپولیس هم در جهان شناخته می شود. سالانه میلیون ها گردشگر از سرتاسر جهان برای دیدنش به شیراز می آیند. این بنا نشان از وجود تمدن پیشرفته در ایران باستان دارد و نشان دهنده تاریخ کهن این مرز و بوم است. با لحظات همراه باشید تا شما را با این بنا تاریخی و زیبا آشنا کنیم.

پرسپولیسگردشگران در تخت جمشیدتاریخچه

تخت جمشید که ویرانه های باشکوه آن در قسمت جنوبی کوه رحمت استراحت می کند، از بزرگترین اماکن باستانی جهان است. شهر سلطنتی تخت جمشید که به عنوان گوهر مجموعه هخامنشیان (پارسی) در زمینه های معماری ، شهرسازی ، فناوری ساخت و هنر مشهور است و همچنین به عنوان پایتخت هخامنشیان بوده، در بین مکان های باستان شناسی قرار دارد که کمتر معادلی دارد و شاهدی است، که از قدیمی ترین تمدن جهان به جای مانده است.

کار ساخت تخت جمشید به دستور داریوش اول هخامنشی و در سال 518 قبل از میلاد آغاز شد. معماری این بنا با الهام از مدل های بین النهرین ایجاد شده است. کار ساخت این کاخ باشکوه تنها به زمان داریوش اول ختم نمی شود و پسرش خشایارشاه اول (486-465 پیش از میلاد) و نوه اش آرتراكسس اول(465-424 پیش از میلاد)، بخش های مختلفی را به این مجموعه اضافه کردند، ولی این بنا هنوز به طور کامل ساخته نشده بود و همین طور تا زمان آخرین پادشاه هخامنشی یعنی داریوش سوم باقی ماند و در سال های مابین(334-324 پیش از میلاد) در حمله وحشیانه و همه جانبه اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد و این به معنی پایان حکومت هخامنشیان بود. گفته می شود که این بنا به مدت چهل شبانه روز در شعله های آتش سوخت، ولی با این همه با همین خرابه های به جا مانده از آن نیز می توان به هنر، شکوه و تمدن ایرانیان باستان پی برد.

کاخ هنگام غروب خورشیدستون ها تاریخی باقی ماندهمعماری کاخ

این مکان مجموعه ای 13 هکتاری شامل آثاری از رویکردهای با شکوه، راه پله های مکان های یادبود، اتاق های تاج و تخت (آپادانا)، اتاق های پذیرایی و اتاق های دیدار با مردم و پذیرش هدایای آنها، موجب شده تا تخت جمشید در میان بزرگترین اماکن باستانی جهان طبقه بندی شود. تراس آن دارای یک معماری عالی و با شکوه است، که از پله های سنگی در دو طرفش می توان به آن دسترسی داشت. روی دیوار تراس هم حکاکی های سربازان هخامنشی قرار دارد. جالب است بدانید که معماری پرسپولیس به گونه ای است، که با نیاز به حداقل ستون های بزرگ سنگی است و این برای آن دوران که حدود 2500 پیش بوده بسیار فوق العاده و قابل تحسین است. امروزه اکثرا این ستون ها و چارچوب سنگی دروازه ها باقی مانده اند.

کاربرد

این بنا به عنوان پایتخت بهاری هخامنشیان مورد استفاده قرار می گرفت و تمامی جشن های پادشاهان و جشن های تاج گذاری و دیدار شاهان با رعایا و سایر منصبداران باقی ملت ها در آن برگزار می شد.

طاق های سنگینقش ها، مجسمه ها و کتیبه های موجود

در این مجموعه چندصد تا از نقش و نگار های تاریخی قرار دارد، که هرکدام بیان گر موضوع و داستانی مختلف است. برای مثال رژه سربازان هخامنشی، شیری که در حال شکار گاومیش است، به همراه مردمانی که در حال آوردن هدایا برای پادشاه هستند و اقتدار کوروش بزرگ و کتیبه هایی از داریوش که چگونگی نشستن او بر تخت سلطنت را بازگو می کند. همچنین پیروزی های گسترده هخامنشیان مقابل امپراطوری به تصویر کشیده شده است. بالای ستون ها هم مجسمه سنگی گاو بالدار و بدن شیری که سر انسانی (کوروش) روی آن قرار دارد.

سربازان هخامنشیتصویر مردمی که به شاه پیشکش تقدیم می کنندثبت ملی و جهانی

پرسپولیس در 20 در تاریخ 24 شهریور ماه 1310 شمسی (15 سپتامبر 1931) به ثبت ملی رسید و در سال 1979 میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

پرسپولیس در شبآسیب های گردشگران بی فرهنگ!

از گذشته های دور که این مکان هنوز به ثبت ملی نرسیده بود، مردمانی برای یافتن گنج های تاریخی حفاری هایی را در این مکان انجام می دادند. امروزه این کار دیگر رواجی ندارد و به جای آن نوشته های یادگاری برخی گردشگران بی فرهنگ(دور از محضر) روی دیوار های این مکان به این بنای تاریخی آسیب می رساند. البته از سال 1380 که پایگاه حفاظتی تحقیقاتی پرسپولیس که برای حفاظت و ترمیم این بنا تاسیس شد، این اعمال به طور چشمگیری کاهش یافت ولی با این همه هنوز هم برخی از خدا بی خبران، به این اعمال ناشایست دست می زنند.

نوشته هایی روی دیوار های پرسپولیسنظر من در مورد تخت جمشید

سلام دوستان عزیز. بدون تردید تخت جمشید یکی از مکان های تاریخی و هویتی کشورمان است. امیدوارم از دیدن این بنا لذت برده باشید.

Add comment

Your message is required.