بازارتبریز: بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان

بازارتبریز: بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان

بازارتبریز

بازار سرپوشیده تبریز بزرگ ترین بازار سر پوشیده جهان است. این بازار سبب داشتن بافت تاریخی زیبا متمایز از سایر بازار های سر پوشیده در جهان شده است، که همه رقم جنس و کالا در آن یافت می شود. این بازار به قسمت های مختلف همچون بازار کفاشان که بهترین کفش های چرمی دست دوز جهان در آن پیدا می شود، کهنه بازار که همه رقم لباس اعم از کاپشن،بلوز،شلوارو...می توان یافت. از بازار های دیگر می توان به بازار فرش فروشان که معروف ترین قسمت آن که تیمچه ی مظفریه است اشاره کرد،که درآنجا نفیس ترین فرش های جهان وجود دارد،که نمونه ای از آن در موزه لوور پاریس نگهداری می شوید که می توانید به سلیقه خویش از این فرش های زیبا خریداری کنید.این بازار به دست معماران قاجار بصورت گنبدی شکل بنا شده و مانند یک هواکش هوای گرم را به بالا انتقال داده و بازار را خنک نگه می دارد.وقتی شما به بازار تبریز وارد می شوید اولین چیزی که توجه تان را جلب می کند اندازه دقیق آجرهای خشتی وگنبد های بزرگ وکوچک که چندین نور گیر در خود دارند که چنان روشنایی مطلوبی ایجاد می کند که دیگر در هنگام روز لازم به روشن کردن هیچ چراغی نیست. از بازارهای دیگر موجود در بازار بزرگ تبریز بازار طلا فروشان است که زیبا ترین جواهرات و زیور آلات را می توانید از آنجا خریداری کنید،علاوه بر این بازارها دربازار تبریز چندین مسجد که در یکی از این مساجد مقبره آیت الله قاضی از بزرگ ترین علمای تبریز قرار دارد، ازغذا های خوشمزه و لذیذی که می توانید در بازار از خوردن آن لذت ببرید جغول بغول است که طعمش بسیار لذیذ ودلچسب است وبا خوردن آن انرژی مضاعفی برای دیدن تمام بازار می گیرید.چندین رستوران هم در بازار وجود دارد که غذا های خوشمزه تبریز را به شما می چشانند. اگر می خواهید تمام بخش های بازار تبریز را ببینید باید چندین ساعت از وقت گرانبهای خود را به آن اختصاص دهید.امیدواریم از تماشای بازار تبریز وخرید های خود لذت برده باشید و سوغات های خوب و زیبایی از خشکبار و شیرینیجات (قرابیه) تبریز برای خود و دوستان خود از تبریز به یادگار برده باشید.

تاریخچه

بازار تبریز بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان است و قدمت آن به قرن چهارم هجری برمی گردد وقدیمی ترین آثار و علائم مربوط به آن در قرن ذکر شده توسط جهانگردان بزرگ گرداوری و نوشته شده است. از این سو این بازار قدیمی ترین بازار خاورمیانه نیز هم هست. این بازاردر گذشته به دلیل اینکه شهر تبریز در نقطه ی مهمی از نظر تجاری قرارداشت و مسیر راه ابریشم از آن گذر می کرد، همواره مورد توجه و استقبال تمامی کاروان ها و گروه های تجاری که از تبریز گذر می کردند قرار می گرفت و آنها را مجذوب و حیران زیبایی های معماری خود می کرد. این بازار در دوران ایلخانی و در زمانی که تبریز به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده بود، شهرت زیادی به دست آورد. اما وقوع زلزله ی مهیب سال 1193هجری قمری در تبریز منجر به ویرانی و تخریب این بازار شد و در اوایل حکومت قاجار به دستور نجف قلی خان دمبلی (حاکم وقت تبریز) دوباره بازسازی شد و دوباره شکوه خود را بدست آورده و تبریز را به یک قطب تجاری در آن زمان تبدیل کرد. این بازار از این رو مهم بود که تمامی تاجران اروپایی و آسیای شرقی باید برای مبادلات تجاری خود از آن عبور می کردند و در حین عبور مبادلاتی هم با تاجران تبریزی داشتند که به رونق بیش تر این بازار می افزود. امروزه همچنان هم در این بازار رونق تجاری جریان دارد و مردم تبریز می توانند عمده نیاز های خود را از آنجا تامین کنند.

مراسم عزای حسینی در بازار تبریز

هرسال با فرا رسیدن ماه محرم و آغاز عزای ابا عبد الله حسین (ع) بازار تبریز سیاه پوش شده و از جایجای آن پارچه های سیاه آویزان می شود و مردم غیور تبریز در قالب دسته های زنجیر زنی، سینه زنی از محله های مختلف تبریز به عزاداری می پردازند. نذری های بسیاری در موکب های صلواتی میان عزاداران پخش می شود و این مراسم به باشکوه ترین شکل خود انجام می شود.  

موقعیت جغرافیایی

راه های زیادی برای رسیدن به بازار بزرگ تبریز وجود دارد که از جمله ی آنها می توان به مسیر های خیابان راسته کوچه، جمهوری و دارایی اشاره کرد. امیدواریم از خرید کردن از این بازار لذت ببرید و این سفربه تبریز و خرید از بازار بزرگ آن همیشه در ذهنتان ماندگار شود. شما عزیزان پس از بازدید از بازار بزرگ تبریز می توانید ازکوه عون بن علی (عینالی) هم دیدن کنید.

Add comment

Your message is required.