کلیسای ساگرادا فامیلیا بارسلون | عجیب ترین کلیسای جهان!

کلیسای ساگرادا فامیلیا بارسلون | عجیب ترین کلیسای جهان!

کار ساخت این کلیسا عجیب از سال 1882 میلادی آغاز شد و امید است (شاید خوش بینانه) در سال 2026 میلادی، یک قرن پس از مرگ معمار آن به پایان برسد.

جالب است بدانید، این مکان با این که هنوز به طور کامل تکمیل نشده است، سالانه حدود 4/5 میلیون نفر گردشگر از این مکان بازدید می کنند. این کلیسا که در شهر بارسلون اسپانیا قرار دارد، به دلیل ظاهر جذاب و البته عجیبش، که اصلا به ظاهر کلیسا های معمولی شبیه نیست، شهرت جهانی پیدا کرده است. اگر مشتاق هستید هر چه بیش تر در مورد این کلیسا اطلاعات داشته باشید، پس با لحظات همراه باشید، تا شما را با آن آشنا کنیم.

تاریخچه ساخت

آنتونی گائودی معمار برجسته اسپانیایی که تا قبل از این بنا مکان های جالب دیگری نظیر موزه خانه کازا ویسنس را طراحی کرده بود و این بنا را می توان اوج هنر وی نامید. گائودی کلیسایی را به طول 95 متر و 60 متر عرض طراحی كرد، كه قادر به پذیرش 13،000 نفر بود. جزئیات این کلیسای منحصر به فرد که امروز مشاهده می کنید به این ترتیب بود: 4 برج مركزی 170 متری که بالاتر از كلاهك قرار دارد، که همانند گنبد مساجد هستند و 17 مورد کوچک تر دیگر که هرکدام نماد مقدسات دین مسیحیت هستند، برای مثال 12 مورد از آنها در امتداد سه نما رسولان را نشان می دهد، در حالیکه 5 تا باقی مانده از آنها نمایانگر مریم باکره و چهار بشارت دهنده هستند. گائودی نتوانست در طول حیات زندگی خود به اتمام رسیدن شاهکار هنری خود را تماشا کند و تنها بخشی از کلیسا ساگرادا فامیلیا ساخته شده بود.

مراحل ساخت و ساز ساگرادا فامیلیا

در هنگام مرگ گائودی (1926 میلادی) تنها دخمه، دیوارهای آبسه، یک پرتال و یک برج از کلیسای ساگرادا فامیلیا به پایان رسیده بود. سه برج دیگر نیز تا سال 1930 میلادی به اتمام رسید و نمای شمال شرقی (زادگاه) تکمیل شد. در سال 1936 میلادی به دلایل نا معلومی، بخش هایی از کلیسا به آتش کشیده شد و در آتش سوخت. کار دوباره در سال 1952 آغاز شد، اما بحث و جدال همیشه در مورد معماری آن که یکی از عجیب ترین کلیسا های جهان است، مانع پیشرفت ساخت و ساز می شد. کار روی پشت بام کلیسای ساگرادا فامیلیا در سال 2010 میلادی به پایان رسید. همان طور که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، ساخت این بنا هنوز به پایان نرسیده و در بهترین حالت مسئولان شهر بارسلون وعده داده اند، که کار ساخت آن در سال 2026 میلادی به پایان خواهد رسید. جالب است بدانید، که سایر ساختمان های هم دوره با کلیسای ساگرادا فامیلیا ساخته شده بودند، تا کنون چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته اند، ولی ساخت این کلیسا هنوز به پایان نرسیده است!

داخل عجیب ترین کلیسای جهان

معماری داخلی

سقف این بنا توسط ستون های زاویه دار فوق العاده زیبا نگه داشته شده است و در نوع خود عجیب است. در حالی که ستون ها به سمت سقف می روند، آنها شاخه های پشتیانی را جوانه می زنند و اثر یک سایبان جنگلی را ایجاد می کنند. شکل و قرارگیری پنجره ها برای افتادن نور خورشید روی ستون های درختی شکل طراحی شده است. ستون ها از چهار نوع سنگ متفاوت ساخته شده اند. سنگ های مخصوص کوه مونتوویچ که در ستون های امتداد راهرو های جانبی از آن ها استفاده شده، تا سنگ مرمر، بازالت خاکستری تیره و درنهایت بورژوای رنگی باریک ایرانی برای ستون های کلیدی در محل تقاطع شبستان، 4 نوع سنگ استفاده شده در این ستون ها و البته دیوار های این کلیسا هستند. این ستون ها از نظر استحکام تحمل بار بسیار زیادی را دارند و این دلیل پابرجا ماندن این بنای عظیم است.

نمای زاد و ولد، اوج هنری ساختمان است، که بیشتر تحت نظارت شخصی گائودی ساخته شده اند، چهار برج آن به منظور نگه داشتن زنگ های توبولی هستند، که قادر به پخش موسیقی پیچیده و با صدای زیاد می باشند. قسمت های بالایی آنها با موزائیک های زیبا و رنگارنگی ساخته شده اند.

در میان جنگل ستون ها که به شکل درخت هستند، منبری را می بینید که توسط یک گاو، الاغ، چوپان و پادشاهان و نوازندگان فرشته احاطه شده است. حدود 30 گونه مختلف از گیاهان از سراسر کاتالونیا در اینجا تکثیر می شوند و مجسمه هایی به شکل مردم در داخل و روی نمای کلیسا قرار دارند.

ایوان هایی در طبقات بالایی این بنا وجود دارد، که منظره زیبایی را به شما هدیه می دهند و پناهگاه خوبی برای پرندگان سفیدی هستند، که در این حوالی زندگی می کنند.

Sagrada Familia

ساعات بازدید

ساعات بازدید از این مکان از ساعت 09:00 صبح تا 07:00 عصر می باشد.

قیمت بلیط

قیمت بلیط این مکان که در شهر بارسلون اسپانیا واقع شده است، برای بزرگسالان 15 یورو (برای سال 1398) می باشد و بازدید برای کودکان رایگان می باشد.

Add comment

Your message is required.