میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ که امروزه به یکی از معروق ترین مکان های روسیه تبدیل شده است، در شرق کاخ کرملین (قلعه تاریخی مسکو و مرکز دولت روسیه است) ساخته شده است. این میدان محل استقرار برخی از برجسته ترین و مهم ترین نقاط دیدنی این کشور است. با لحظات همراه باشید تا شما را با این میدان تاریخی مسکو آشنا کنیم.

تاریخ و جاذبه های میدان سرخ

قرار بود که میدان سرخ مسکو ابتدا مکانی برای خرید باشد. چرا که در کنار منطقه تجاری بازرگانی به نام کیتای گورود (Kitay Gorod) ساخته شده بود. همچنین این میدان تبدیل به مکانی شد که مردم و ساکنین کرملین تصمیم گرفتند تا در این میدان جمع شوند. یکی از اتفاق هایی که در این میدان در روزگاران گذشته می افتاد، اعدام های افراطی سربازان قزاق در اینجا بود. از دو شخصیت معروفی که در این میدان و در طول تاریخ اعدام شدند می توان به استپان رازین (Stepan Razin) در سال ۱۶۷۱ میلادی و استرلتسی (the Streltsy) در سال ۱۶۹۸ بود. هر یک از این شخصیت ها داستانی پشت سر خود دارند که در تور روسیه می توانید از راهنمای خود بخواهید داستان این دو شخصیت را برایتان تعریف نماید. میدان سرخ مسکو در ۱۰۰ سال گذشته چندان تغییر نکرده است. کاخ کرملین، کلیسای جامع سنت باسیل، موزه تاریخ کشور و GUM (فروشگاه جذاب و معروف جهان)، همگی در قرن بیستم و در جریان جنگ ها، نابود نشده اند. بازدید کنندگان اکنون به میدان سرخ می آیند تا معماری زیبای اطرافش را نگاه کنند و با آن ها عکس بگیرند.

دروازه میدان سرخ مسکو

اولین دروازه ساخته شده در میدان سرخ مسکو در سال ۱۶۸۰ نابود شد و از بین رفت. چرا که در آن زمان، استالین تصور می کرد، این دروازه مانع از رژه و پیاده روی نظامیان در میدان سرخ مسکو می شود. این جاذبه مسکو هم اکنون و در روزگار حاضر (حدود سال های ۱۹۹۵) دوباره به این میدان برگردانده شد. ماکتی از این دروازه را در این سال در میدان ساختند تا گردشگران تصوری واضح از تاریخ و جاذبه های اطراف میدان سرخ داشته باشند. با عبور از این دروازه، می توانید به درون کلیسای روشن ایوریان ویرجین مقدس بروید. این کلیسای کوچک در  اواخر قرن ۱۸ ساخته شد تا مکانی برای خاکسپاری شخصی به همین نام باشد و به نوعی می توان آن را همانند حرم های ائمه در ایران دانست. مردم روسیه و مسکو برای عبادت به این کلیسای روشن می روند.

دلیل نامگذاری

میدان سرخ از معروف‌ترین و مشهورترین میدان‌های تاریخی جهان است که در مرکز شهر مسکو واقع شده است. میدان سرخ نماد کشور روسیه بوده و از مناطق پر بازدید و توریستی مسکو محسوب می‌شود. همزمان با ساخت کاخ کرملین طی سال‌های 1475 میلادی تا 1479 میلادی میدانی در کنار آن ساخته شد که به مکانی برای بازرگانی تجاری شهر مسکو تبدیل شد. این میدان بیانگر قدمت تاریخی و فرهنگی مردم روسیه است. علت نامگذاری این میدان به سرخ این است که کلمه‌ی سرخ در فرهنگ روسیه به معنای زیبایی است؛ اما به اشتباه علت نامگذاری به کمونیست‌ها و آجرهای سرخ رنگ کاخ کرملین نسبت داده می‌شود.

رژه نظامی در میدان سرخ مسکو

میدان سرخ: مرکز زندگی روسیه

سزار ایوان چهارم (معروف به ایوان مخوف) دستور احداث کلیسای جامع را در انتهای جنوب شرقی میدان سرخ در سال 1554 به منظور احترام به تصرف آخرین دژ مغول ها در کازان توسط وی صادر کرد. اگرچه رسماً آن را کلیسای شفاعت نامید، اما این بنا به دلیل ارتباط با یک پیامبر فقیر که آتش مسکو را در سال 1547 پیشگویی می کرد، به عنوان کلیسای جامع سنت ریحان مبارک (سنت ریحان) شناخته می شد. گنبدها، برج ها، كوپلاها، سنباده ها و قوس ها و بقاياي سنت باسيل يكي از قابل تشخيص ترين بناها در روسيه است.

در طول قرون متمادی، این میدان عملکرد یک بازار مرکزی و همچنین یک مکان ملاقات برای توده های موسکویت را انجام می داد. در این میدان سخنرانی ها، تظاهرات، رژه ها و اجتماعات بزرگ برگذار می شد که بسیاری از این محورها روی یک سکوی سنگی سفید ساخته شده در قرن شانزدهم و معروف به لوبونیه مستو اجرا می شد. سزارها برای ارسال پیام های سالانه خود به مردم روسیه به سكو می رفتند و پیغام خود را به اطلاع مردم می رساندند. در این میدان به خصوص در زمان ایوان مخوف اعدام های گسترده ای در ملاعام انجام می شد و خون های فراوانی به زمین ریخته می شد.

میدان سرخ از قرن 20 به بعد

در سال 1917 میلادی، بنای یادبودی به افتخار كوزما مینین و شاهزاده دیمیتری پوزارسكی، كه به همراه لشكریانش در سال 1612 حمله لهستانی را با شکست مواجه کرده بود، از جلوی کلیسای جامع سنت ریحان به مرکز میدان منتقل شد. در نیمه اول قرن بیستم، میدان سرخ به عنوان محل برگزاری مراسم های رسمی نظامی و تظاهرات هایی که قصد داشتند قدرت نیروهای مسلح اتحاد جماهیر شوروی را نشان دهند مشهور شد و رژه های نظامی بسیار گسترده ای در آن انجام شد. در یک رزمایش نظامی در 7 نوامبر 1941، خطوطی از سربازان (در طول جنگ جهانی دوم) به طور مستقیم از مسکو و این میدان تا جبهه نبرد، در کنار تانک های شوروی راهپیمایی کردند و صفی 50 کیلومتری را تشکیل دادند، که خود رکوردی بسیار جالب است. حتی بعد از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، میدان سرخ همچنان یک مرکز مهم در زندگی فرهنگی مردم روسیه و یک مقصد گردشگری برتر باقی مانده است. در سال 1990، یونسکو میدان سرخ را به عنوان یکی از میراث جهانی خود برگزید. فروشگاه عظیم GUM (مخفف فروشگاه جهانی ایالتی)، سمبل دوره اتحاد جماهیر شوروی است که کل قسمت شرقی این میدان را در بر می گیرد و اکنون به عنوان یک مقصد خرید عالی از سوی گردشگران قرار گرفته است. در انتهای شمالی، میدان نیز موزه تاریخی دولتی آجر قرمز برجسته (ساخته شده در 75- 1873) مملو از بهترین آثار از تاریخ و هنر روسیه است. جالب است بدانید مقبره لنینگ (موسس اتحاد جماهیر شوروی) هم در این مکان قرار دارد. علاوه بر اینها جمعیت وسیعی برای تماشای کنسرت های راک، جشنواره ها و سایر رویدادها به میدان سرخ مسکو می روند.

Add comment

Your message is required.