شهر پترا | شهر تاریخی (جن زده) اردن!

شهر پترا | شهر تاریخی (جن زده) اردن!

شهر باستانی پترا، مرکز پادشاهی عرب در دوران هلنیستی و روم است، که ویرانه های آن در جنوب غربی اردن واقع شده است. این شهر بر روی یک صخره ساخته شده است که از شرق به غرب توسط دره موسی احاطه شده است. با لحظات همراه باشید، تا حقایق جالبی از این مکان برای شما بازگو کنیم.

شهری که به دست جنیان ساخته شده است!

همانطور که گفتیم این شهر بسیار قدیمی است و یکی از مکان هایی است که طبق اسناد، رهبر بنی اسرائیل حضرت موسی (ع) در ساخت آن نقش داشته و از نیروهای اجنه که قدرت اختیارشان را در دست داشت برای این کار استفاده کرده است و ما امروزه شاهد این بنای شگفت انگیز هستیم و حتی می توان این مکان را به عجایب 7 گانه اضافه کرد، ولی تا کنون این اتفاق نیفتاده است. این دره توسط صخره های ماسه سنگی پوشیده شده است که دارای سایه هایی از رنگ قرمز و بنفش تا زرد کم رنگ را دارا هستند و به همین دلیل پترا توسط محقق کتاب مقدس انگلیسی قرن نوزدهم جان ویلیام بورگون به نام "شهر گل سرخ (نیمه قدیمی از زمان)" نامیده شد. شهر مدرن وادی موسی، واقع در مجاورت شهر باستانی، عمدتا در خدمت گردش مستمر گردشگرانی است که به بازدید از این مکان آمده اند.

نام یونانی پترا ("راک") است و در قسمتی از کتاب مقدس (انجیل) آمده است. حتی آثاری از بقایای دوره های پارینه سنگی و نوسنگی در پترا کشف شده است و معروف است که ادومیت ها حدود 1200 سال پیش از میلاد مسیح این منطقه را اشغال کرده اند. قرن ها بعد، نبطی ها که یک قبیله عرب بودند آن را اشغال کردند و آن را به پایتخت پادشاهی خود تبدیل کردند. در سال 312 پیش از میلاد این منطقه توسط نیروهای سلوکی مورد حمله قرار گرفت، ولی آنها نتوانستند شهر را تصرف کنند. حکومت نبطی ها، پترا را به عنوان مرکز تجارت ادویه که در آن حوزه کشور های مختلفی از جمله چین، مصر، یونان و هند نیز حضور داشتند، مطرح و شکوفا شد و جمعیت این شهر تا حدود 10000 تا 30000 نفر افزایش یافت.

پایان دوران شکوه پترا

هنگامی که نبطی ها در سال 106 میلادی توسط رومیان شکست خوردند و پترا بخشی از استان روم عربستان شد. اما همچنان این شهر تا مدتی به شکوفایی خود ادامه داد تا اینکه تغییر مسیرهای تجاری باعث کاهش تدریجی تجارت آنها شد. در سال 551 میلادی پس از وقوع زمین لرزه بزرگ كه به شهر آسیب رساند، به نظر می رسد كه سكونت در این شهر تا اندازه بسیار قابل توجهی کاهش یافت. تهاجم مسلمانان در قرن 7 میلادی رخ داده است و در قرن دوازدهم میلادی در حین جنگ های صلیبی این شهر به طور کامل متروک شد.

پترا، جاذبه ای گردشگر پسند

 شهر پترا تا مدت ها برای جهانیان ناشناخته بود تا اینکه در سال 1812 میلادی توسط مسافر سوئیسی یوهان لودویگ بورکاردت دوباره کشف شد. کاوش هایی از سال 1958  روی این مکان انجام شد. در سال 2016 با کمک تصاویر ماهواره ای، یک بنای یادبود کشف شد، که هنوز هم در ماسه ها دفن شده است. جای تعجب نیست که پترا همانند گذشته پر شکوهش، امروزه همچنان برترین جاذبه گردشگری اردن و یکی از مشهورترین مناطق میراث جهانی محسوب می شود.   

جاذبه های شهر پترا

1- مقبره سرباز رومی و سالن تشییع

با توجه به شواهد تاریخی که اخیرا بدست آمده معماری این بنا بسیار جالب و هیجان انگیز بوده است. این آرامگاه از طریق یک حیاط با دو ساختمان تاریخی در هر دو طرف خود نیز راه ارتباطی دارد.

2- سد

در سال 1964 توسط حکومت نبطی ها سدی ساخته شده تا آب و سیلاب هایی که توسط بارش های فصلی در این منطقه به وجود می آمد نیز در آن ذخیر شود و از آن آب برای زندگی خودشان نیز بهره ببرند. همانطور که در متن بالا ذکر کردیک این شهر شکوهمندی خاصی داشته است.

3- کلیسا

ساختمان کلیسا در شهر پترا در اردن دومین کلیسایی است که بعد از آرامگاه URN ساخته شد و ساختمان آن دارای راهروهای 28 متر و 17 متری، حیاط و برجک و اتاق هایی در سمت شمال و شرق می باشد.

4- باب ال سیق

Siq در زبان عربی به معنای دروازه است، آنچه که در این محدود می توانید مشاهده کنید سه بلوک عظیم است که از دل صخره های قرمز رنگ پترا به سمت بیرون تراشیده شده است. در بالای این بنا چهار آرامگاه از اهرام “نافش” را مشاهده خواهید کرد نماد کسانی است که در دل کوه ها دفن شده اند.

5- صومعه

یکی از بزرگترین بناهای تاریخی که در شهر پترا در اردن می توانید مشاهده کنید، صومعه است که 47 متر عرض و 48 متر ارتفاع دارد. از این بنا برای برگزاری جلسه های مذهبی استفاده می شده و دیوار پشتی آن که رو به حیاط های عقبی است کلمه صومعه به زبان عربی بر روی دیوار آن نوشته شده است.

6- عبادتگاه بزرگ

یکی از مشهورترین بناهایی که در این شهر اردن وجود دارد عبادتگاه بزرگ است که کاوش گران از سال 1993 عملیات باستان شناسی را بر روی آن آغاز کرده اند و این تحقیقات تحت نظارت Antiquates نیز انجام شده است. این بنا یکی از پر بازدیدترین بناهای این شهر تاریخی در بین گردشگران محسوب می شود.

7- خزانه داری

وقتی که از دروازه ی شهر پترا عبور کردید چشم شما به بناهای تاریخی و ارزشمند دیگری می افتد که یکی از آن ها خزانه داری است که ارتفاع آن چیزی حدود 40 متر است. بر اساس روایات موجود این بنای عظیم در این شهر باستانی در اردن گنجینه ی فرعون بوده است.

8- تئاتر

در کنار کوه در پای مقبره قدیمی، یک سالن آمفی تئاتر ساخته شده است که شامل سه ردیف صندلی و هفت پله برای بالا رفتن می شده و ظرفیت پذیرش 4000 تماشاگر را نیز داشته است.

نحوه بازدید

بازدید از پترا در یک سفر یک روزه یک اشتباه معمول است. به یاد داشته باشید که پترا بیش از صد مایل مربع وسعت دارد (چهار برابر اندازه منهتن). الاغ ها، شترها و اسب ها می توانند در بازدید از این شهر تاریخی به شما کمک شایانی بکنند. از حمل بار شما و حتی سواری دادن به شما هم از مزایای این حیوانات زیبا در این سفر خواهد بود. حداقل یک شب را در شهر بگذرانید و گشت و گذار خود را به عنوان یک سری  پیاده روی های برنامه ریزی شده مرتب کنید. شب هنگام مراسمات زیبایی زیر نور ماه انجام می شود، که دیدنشان بسیار لذت بخش است. راهنماهای دارای مجوز پترا دانش استثنایی دارند و با نشان دادن مقبره های مخفی و جزئیات پنهانی که هرگز به خودی خود پیدا نخواهید کرد، ابعاد عمیق تری را به صمع و نظر شما خواهند رساند.

بهترین زمان بازدید

پترا در تمام طول سال باز است، بنابراین ماجراجویی خود را انتخاب کنید: بهار و پاییز معتدل ترین آب و هوا را با نور خارق العاده به شما ارائه می دهد. تابستان زیباست اما می تواند به صورت غیرقابل تحمل داغ باشد. در  زمستان هم  در ماه های ژانویه و فوریه، با افت و خیزهای گاه به گاه جوی، یکی از جالبترین ماه ها برای بازدید از آن  است. به یاد داشته باشید قرار گیری این مکان در ارتفاع زیاد به معنای سرد بودن شب ها است و اگر قصد ماندن شب در آنجا را دارید، حتما لباس های گرمی با خود داشته باشید. طلوع خورشید و غروب آفتاب در این مکان بسیار زیبا است و لحظه به لحظه رنگ های صخره ها و آرامگاه های روی آن تغییر می کند و رنگ هایی که در بالا به آنها اشاره کرده بودیم را خواهید دید. امیدوارم از بازدید از این مکان باستانی چند هزار ساله لذت برده باشید.

Add comment

Your message is required.