موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه باستان شناسی در آنتالیا یکی از بهترین مکان ها در نوع خود در ترکیه است. نمایشگاه هایی که در اینجا نشان داده شده است از مراکز باستانی استان آنتالیا گرد آوری شده است. مهمترین مکان های تاریخی که آثارشان در این موزه نمایش داده می شوند. عبارتند از: غار کارین، شهر باستانی پرگه و شهرهای تمدن لیکیان. اگر در قصد سفر به آنتالیا را دارید، هرگز بازدید از این مکان ها را از دست ندهید. با لحظات همراه باشید تا شما را با این موزه و آثار موجود در آن آشنا کنیم.

موزه باستان شناسی آنتالیا

تاریخچه موزه

اولین موزه در آنتالیا، در سال 1919 میلادی درست بعد از جنگ جهانی اول تأسیس شد. معلم سلیمان فیکاری اورتن، که بسیاری از قطعات باستان شناسی را از غارت نجات داده بود، تصمیم گرفت یک مکان مناسب برای آنها ایجاد کند. در ابتدا این مجموعه ها را در مسجد علاءالدین در شهر قدیمی و سپس در مسجد مناروی ایولی، واقع در منطقه تاریخی کلیهچی، به نمایش گذاشت و این مسجد برای مدتی به موزه مردمنگاری(باستان شناسی) تبدیل شد. در سال 1972 بنایی جدیدی در ضلع غربی شهر ساخته شدو این موزه به آنجا انتقال یافت.

موزه باستان شناسی آنتالیا که از سال 1972 میلادی در ساختمان جدید خود شروع به کار کرده است، از نظر محتویات، یکی از مهمترین موزه های ترکیه به حساب می آید، آثاری از دوره های هلنی، رومی، بیزانس و سایر ازمنه ترکیه در آن قرار داده شده است.

تالار های موزه باستان شناسی

نمایش سالن ها و مجموعه ها

ساختمان موزه باستان شناسی در آنتالیا دارای فضای نمایشگاهی به مساحت 30،000 متر مربع است. این نمایشگاه ها در چندین سالن بزرگ قرار دارند و برخی از آنها در باغ موزه نیز قرار گرفته اند. اشیایی که در اختیار این موزه است، نشانگر هزاران سال فعالیت انسانی در منطقه آنتالیا است. به دلیل وجود تعداد زیادی نمایشگاه و وسعت امکانات آن حداقل نیمی از روز لازم است تا از آثار تاریخی و دارایی آن به طور کامل بازدید شود.

فضای داخلی موزه، فضایی مدرن و جالب را برای بازدید کنندگان ارائه می دهد و آنها را ترغیب می کند تا بتوانند ساعت های زیادی را در این مکان بگذرانند. منحصر به فرد بودن این موسسه نیز در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است، چرا که در سال 1988، شورای اروپا آن را با اعطای جایزه، به عنوان موزه سال اعلام کرد.

مجسمه های موزه

تالار های موزه باستان شناسی آنتالیا

تالار تاریخ طبیعی

این بخش کوچک از موزه فسیل ها و استخوان های حیوانات را از دوره های مختلف زمین شناسی به نمایش می گذارد. جالب ترین نمونه ها عبارتند از: پوسته حلزون های عظیم، فسیل های سفالوپودهای منقرض شده، پوسته های فورمینیفرا و آنتوزوآنها از جمله فسیل های نگهداری شده در این مکان است.

تالار پیش از تاریخ

این تالار یافته های مربوط به دوران سرخپوشان، مِِسولیفیک ها، كالكولییت ها، نوسنگی و اوایل دوره برنز را به نمایش می گذارد. موارد نمایش داده شده بیشتر ابزارهای استخوانی و سنگی هستند. پنل های مصور روند تولید این ابزارها را توضیح می دهند. همچنین نمایشگاهی وجود دارد که روند برنزه کردن چرم را نشان می دهد.

تمرکز اصلی این نمایشگاه بر روی اشیاء موجود در غار کارین است، اما همچنین از اکوژینی و سهاشیکیک نیز یافت شده است. یکی از زیباترین نمایشگاه ها یک چهره از یک زن است که در هاکلار هویک ، استان بوردور یافت شده و در موزه باستان شناسی آنتالیا قرار دارد.

از ویژگی های بسیار جالب این نمایشگاه، دفن مرمر بازسازی شده از مکان کاراتاش سِمایوک در نزدیکی شهر ایلمالی است. در این محوطه قبرستانی از دوره اولیه برنز یافت شده، که در آن افراد در کوزه های بزرگ سفالی که با آن در زیر زمین دفن شده بودند، قرار داشتند و در این بخش به نمایش گذاشته شده اند.

اسکلت پیدا شده از قبرستان باستانی

سالن های سرامیک و اشیاء کوچک

این اتاق های بزرگ به ارائه یك یافته های كوچک مربوط به دوره قرن چهاردهم قبل از میلاد تا قرن پانزدهم میلادی اختصاص یافته است. این نمایشگاه ها به صورت موضوعی و گاه شماری ترتیب داده می شوند، بخش های خاصی به دوره های هندسی (سده های 9 تا 7 قبل از میلاد) باستان و کلاسیک (سده های 7 تا 5 قبل از میلاد مسیحی) و همچنین دوره های رومی و بیزانس (قرن 5 قبل از میلاد تا 5 بعد از میلاد اختصاص داده شده است).

بیشتر فضا توسط یافته های سرامیکی پر شده و به زیبایی ارائه و توصیف شده است.

بخش دوم این نمایشگاه به مکان های خاص باستان شناسی از منطقه آنتالیا اختصاص دارد. آنها با یافته های گوناگونی مثل گلدان های سفالی و شیشه ای و اشیای برنزی و جواهرات طلایی را نشان داده شده اند.

علاوه بر این، پروفایل های محققان مشهور که زندگی خود را وقف مطالعات این منطقه کرده اند ارائه می شود، از جمله توماس مارکشتاینر، یورگن بروخارت، عارف مفید منسل و فهری ایشک؛ آنها تحقیقات خود را در مکان های باستان شناسی میرا، لیمیرا، پاتارا، پروژ و ساید انجام داده اند.

تالار موزاییک

مرکز این تالار برای نمایش گذاشتن موزائیک های باستانی که در منطقه لیکیا، در سلوکیا و زانتوس یافت شده است، اختصاص دارد. این دیوارها با مجسمه هایی یافت شده از مکان های مختلف، از جمله هرمس و ملاگر از پرگ قرار داده شده اند، که معروف ترین آنها مجسمه یک زن از رودیاپولیس است، که با ظرافت و هنر ساخته شده است. خیره کننده ترین نمایشگاه از این بخش، مجسمه ای سه سر از هکتات، الهه عالم اموات است که در انطاکیه پیسیدیان کاوش شده است.

تالار سَردیس های باستانی

اتاق جداگانه دیگر این موزه به نمایشگاه سرهای مرمر مردان و زنان مشهور و گمنام از دنیای باستان اختصاص یافته است. این سرها در مکان های باستانی از جمله پِرگ، پاتارا، لِتون جمع آوری شده اند و قدمت آنها از قرن 2 تا 4 بعد از میلاد مسیح است.

تالار سردیس ها

تالار مجسمه امپراطوران

این دو سالن معمولاً بهترین تأثیر را روی بازدیدکنندگان می گذارد. آنها منحصراً به نمایش تندیس های کاوش های پِروژ اختصاص داده شده اند. بیشتر این مجسمه ها مربوط به قرن دوم میلادی است. در مرکز سالن تندیس های دو مرد و یک زن رقصنده وجود دارد. در امتداد دیوارهای این اتاق، مجسمه هایی با شکوه، که جلوه ای از امپراتورهای رومی بود، حفظ شده و به همراه همسرانشان و دیگر چهره های مهم نمایش داده می شوند. امپراتور هادریان به شدت بازدید کنندگان را رصد می کند و به راحتی شناخته می شود. در واقع سه مجسمه از این امپراطور در تالار وجود دارد، که دو مجسمه او با زره و یک مجسمه او هم کاملاً برهنه به نمایش گذاشته شده است. ریش لوسیوس وروس حتی چشمگیرتر است و توجهات را به خود جلب می کند، اما متأسفانه چیزهای زیادی از مجسمه او باقی نمانده است.

امپراتور تراژان با زره های زیبایی به نمایش گذاشته شده است. سپتیمیوس سِوریوس با روحیه ای بازیگوش به تصویر کشیده شده است.

تالار خدایان

تالار خدایان همانطور که از نام آن پیداست، به مجسمه های خدایان و ایزدان باستانی اختصاص یافته است. آنها همچنین در قرن 2 میلادی در پِرگ ساخته شده اند، اما بیشتر آنها فقط نسخه های مجسمه های یونانی قدیمی تر هستند. در این تالار آپولو برهنه را خواهید دید، که با فاصله از دور به شما خیره می شود، آرتمیس(الهه شکار) را خواهید دید که در گوشه ای از تالار قرار دارد.

در کنار خدایان پانتئون کلاسیک یونانی و رومی مانند نمسیس و هاگیا و خدایان اگیپی نیز در معرض نمایش هستند. سِراپیس (خدای مرگ و فرمانروای جهان زیرین(که در فرهنگ مصریان باستان هم وجود دارد)) چندان خوشحال به نظر نمی رسد، اما این تصور ممکن است نتیجه بینی از دست رفته او در گذر زمان است، که آسیب دیده است.

تالار خدایان

تالار تابلوها

نمادها و تابلو های جمع آوری شده در این بخش از نمایشگاه موزه از منطقه آنتالیا آمده و مربوط به دوره 18 تا قرن 19 میلادی است. شمایل جمع آوری شده شاهد ارزشمندی برای حضور یونانیان در منطقه آنتالیا است، که با تبادل جمعیت بین ترکیه و یونان در قرن 20 پس از میلاد به پایان رسید. این نمادها صحنه هایی از فعالیت حضرت عیسی(ع) مثل داوری آخر، صعود مریم مقدس و زندگی جان باپتیست را به تصویر می کشد.

سالن سکه ها

سکه های نمایش داده شده در موزه شامل قطعاتی از دوران باستان و قرون وسطی و دوران مدرن است. توجه ویژه بازدید کنندگان باید به مجموعه های سکه یا گنجینه هایی که قرن ها بود، که در خاک دفن شده بودند پرداخته شود. نمونه بارز این دست گنجینه ها، گنجینه آسپندوس است، که از 206 تابلو نقره و سکه های یونانی تشکیل شده است.

ساعات بازدید

موزه باستان شناسی آنتالیا به جز یکشنبه ها، در تمامی روز های هفته به صورت مستمر (به غیر از تعطیلات رسمی) از ساعت 09:00 صبح تا 19:30 عصر دایر می باشد.

ساختمان موزه باستان شناسی آنتالیا

سخن لحظات

موزه باستان شناسی آنتالیا یکی از غنی ترین موزه های آنتالیا است، که در این مطلب مفصلا بهش پرداختیم. پس از بازدید از این مطلب به مطالب دیگرمان در مورد آنتالیا سری بزنید.

Add comment

Your message is required.