کاخ میسور هندوستان یا کاخ آمبا ویلاس؟

کاخ میسور هندوستان یا کاخ آمبا ویلاس؟

این کاخ از تاریخی ترین مکان های هندوستان به شمار می آید، که در قرن 14 بعد از میلاد ساخته شده است. این بنا در شهر میسور واقع شده است و نامش هم از آن گرفته شده است. برای آشنایی بیش تر با این جاذبه گردشگری با لحظات همراه باشید، تا آنچه که در مورد این مکان جالب و به درد بخور هست را برایتان بازگو کنیم.

آشنایی با کاخ میسور

این کاخ همچنین با نام کاخ آمبا ویلاس هم شناخته می شود و به هر دو نام هم شناخته می شود و در قلب شهر میسور واقع شده است، که از برجسته ترین مقاصد گردشگری کشور هندوستان است. این شهر در طول سال میلیون ها بازدید کننده را به خود جلب می کند. این کاخ تاریخی که در قلعه قدیمی واقع در مقابل چموندا هیلز واقع شده است، این بنا به عنوان محل رسمی حکومت سلسله وادیار است، که از سال 1399 میلادی تا 1950 میلادی بر پادشاهی میسور حکومت می کرد. بنایی که در اواخر قرن 19 توسط آتش سوزی تخریب شد، به سفارش کریشنا راجندرا دوباره احیا و بازسازی شد. این كاخ بزرگ شامل دو سالن، چندین حیاط عظیم با فضایی سرسبز و رویایی است. علاوه بر آن ساختمان ها و باغ های بسیار زیبایی در داخل محوطه اش هست، كه جلوه ای از جلال و جبروت وادیارها را نشان می دهد.

داخل کاخ آمبا ویلاس

تاریخچه ساخت

وقتی وادایارها در میسور ساکن شدند، این اقوام از زیبایی طبیعی این مکان به وجد آمدند و شیفته اش شدند.Yaduraya Wodeyar (یادورایا وادیار) که مؤسس سلسله وودایار ها است، این بنا را در سال 1399 میلادی تأسیس کرد. وی این قصر را روی ویرانه های قلعه قدیم میسور بنا كرد، اما بعداً چند بار آن را برچید و از ابتدا ساخت. پس از گذشت چندین قرن، بلافاصله پس از مرگ تیپو سلطان در ماه می 1799 میلادی، مهاراجا کریشناراجا وادیار سوم، میسور را پایتخت خود اعلام کرد و سرانجام تحت سلطه و کنترل انگلیسی ها قرار گرفت. املاء امروزی (به زبان هندی) نام سلطنتی سلسله توسط جانشینان وی به وادیار تغییر یافت.

در سال 1897 میلادی کاخ چوبی در اثر آتش سوزی ویران شد و همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، کریشنا راجندرا این مکان را به لرد هِنری ایروین، معمار بزرگ انگلیسی واگذار کرد، تا در میان خرابه های سوخته آن کاخی زیبا و پر از باغ امروزی را در آن بنا کند. در سال 1912 میلادی ساخت کاخ به پایان رسید. در سال 1940، این مکان تحت حاکمیت آخرین Maharaaja (پادشاهی میسور)، گسترش یافت و بخش هایی به آن اضافه شدند. در نهایت این سلسله پس از حدود شش قرن که بر این منطقه حاکم بود، در سال 1950 از صحنه قدرت کنار رفت.

کاخ آمبا ویلاس

معماری کاخ میسور

این کاخ چهار ورودی مختلف دارد و یک سازه سنگی سه طبقه است، که از جنس گرانیت ریز و به رنگ خاکستری است. دارای سنگ مرمر صورتی و یک برج پنج طبقه نیز است. معماری این بنا به سبک هندو – ساراکنیک می باشد، که توسط معماران انگلیسی ساخته شده است. همچنین در بین گوشه های مختلف این مکان از سبک های مختلف هندی، هندو اسلامی، نئو کلاسیک و گوتیک نیز در آن گنجانیده شده است. دروازه های شمالی و شرقی به صورت VIP و برای اشخاص مهم بود و باقی آنها هم برای آمد و شد کاکنان قصر بود. داخل کاخ آمبا ویلاس محصور از کاشی کاری و ستون های عظیم، یک گالری پرتره (نوعی خاصی از سبک های عکاسی)، یک تندیس زره پوش و مجموعه های لباس و جواهرات و سالن عروسک و مجسمه های هندی و اروپایی است. هر پاییز در طول جشنواره داسارا، تاج و تخت سلطنتی به نمایش گذاشته می شود.

مجموعه کاخ همچنین شامل دوازده معبد هندو است. قدیمی ترین آنها در قرن 14 میلادی ساخته شده است، در حالی که جدید ترین آنها در سال 1953 میلادی ساخته شده است. جاذبه اصلی این معابد که برای گردشگران و بازدید کنندگان آنها جذاب است، وجود بت الهه چموندشواری است، که روی مانتایی طلایی ساخته شده از حدود 750 کیلوگرم طلا قرار دارد. دیدن این معابد را از دست ندهید.


 

خرید سوغات

تعداد معدودی از جوانان در اطراف این کاخ اقدام به فروش صنایع دستی شهر مانند صندلی های چوبی و زنجیرهای نقره ای می کنند که یک اتفاق رایج در منطقه ای است که کودکان خردسال به جای مدارس برای کار به این گونه مکان های پر رفت و آمد، آورده می شوند تا بتوانند نیازهای زندگی روزانه خانواده ها را برآورده کنند. اگر تمایل داشته باشید، می توانید از این وسایل به عنوان سوغات برای خانواده و دوستانتان تهیه کنید.

داخل کاخ

جاذبه ها و رویدادها

کاخ میسور کرسی معروف Wodeyar Maharaja از پادشاهی وادیار ها را در خود جای داده که به صندلی فیل هم معروف است و تنها این صندلی دارای 84 کیلو طلا می باشد و امروزه به عنوان یکی از دارایی های گران بهای این ملت است که هم اکنون در داخل موزه کاخ قرار دارد. علاوه بر آن در های حیرت انگیز و ریز تراشیده شده آن، باعث می شود تا اتاق ها به زیبایی و ظرافت تزئین شوند. تالار دوربا با ظرافت ستون دار، درب های نقره ای محکم، سقف هایی از جنس چوب کاج هم از جاذبه های فوق العاده این قصر باشکوه به شمار می آیند.

جشن داسارا

جشن Dasara در سراسر کشور هندوستان مشهور است. بدون شک این بهترین زمان برای بازدید از میسور و دیدن زیبایی کاخ آمبا ویلاس است. این جشنواره طبق رسوم ها به دلیل پیروزی خیر بر شر گرفته می شود و مردم جشن می گیرند و این روز را گرامی می دارند.

بت الهه (Chamundeshwari) بر روی مانتای طلایی نصب شده است و سپس مانتاپا در بالای یک فیل به زیبایی تزئین می شود. در این نمایش زوج سلطنتی و سایر دعوت کنندگان بت الهه را پرستش می کنند و رژه های نظامی هم انجام می شود.

در این مراسم گروه های رقص و نوازندگان با فیل های تزئین شده، شتر و اسب حرکت می کنند. این روند از کاخ آمبا ویلاس آغاز می شود. کاخ در این روز با بیش از 97000 چراغ به مدت دو ماه روشن شده است.(در ادامه به این چراغ ها خواهیم پرداخت). در جلوی کاخ زیبای میسور، دولت ایالتی کارناتاکا برنامه های فرهنگی برگزار می کند. هنرمندانی که در این برنامه شرکت می کنند از مناطق مختلف هند آمده اند.

کاخ میسور هندوستان

نمایش صدا و نور (در دو ماه سال)

در شب هنگام 97000 لامپ، نور ساختمان را تامین می کنند و آن را به یک مکان دیدنی درخشان و فوق العاده تبدیل می کنند و جلوه بصری زیبایی را در آن ایجاد می کند. هر سال حدوداً یک روپیه هندی هندی صرف نگهداری این چراغ ها می شود. اگر چه این جلوه زیبا در ساعت 7 بعد از ظهر اتفاق می افتد، ولی جمعیت مشتاق بازدید آن، ساعت 6 بعد از ظهر شروع به تجمع در خارج از دروازه ها می کنند، تا شاهد تابش نور باشند. در حدود یک ربع تا 7 عصر به صف مردم بپیوندید. اگرچه صف طولانی دارد، اما خیلی سریع و روان حرکت می کند. همچنین نمایش هایی هم در این ساعت به همراه موسیقی در این کاخ موزه اجرا می شود. نمایش صدا و سیما در تمام روزها به استثنای یکشنبه ها و تعطیلات عمومی از ساعت 19:00 تا 19:40 بعد از ظهر انجام می شود.

قیمت بلیط کاخ میسور

هزینه ورودی برای بازدید از داخل قصر برای بزرگسالان 40 روپیه، برای کودکان بین 7 تا 12 سال 25 روپیه، برای دانش آموزان بین 10 تا 18 سال 20 روپیه و برای اتباع خارجی حدود 200 (11/700 تومان؛ این مبلغ برای تاریخ 1398/11/13 می باشد) روپیه آب می خورد.

ساعات بازدید

می توان در هر روز از ساعت 10 صبح تا 17:30 بعد از ظهر از این کاخ باشکوه بازدید کرد.

Add comment

Your message is required.