پارک گنچلیک آنکارا | پارک جوانان

پارک گنچلیک آنکارا | پارک جوانان

پارک گنچلیک یک پارک عمومی در آنکارا است، که از گردشگر پسند ترین مکان های این شهر است. این پارک با داشتن یک شهربازی مجهز طرفداران پرو پاقرص خود را دارد، که اغلب جوانان هستند. با لحظات همراه باشید تا شما را با تفریحات موجود در این پارک آشنا کنیم.

آشنایی با گنچلیک پارک آنکارا

این پارک 25 هزار متر مربعی در مرکز آنکارا قرار دارد. ارتفاع آن از دریا حدود 850 متر است، که آن را به یکی از پایین ترین نقاط آنکارا تبدیل می کند. این قسمت توسط میدان اولوس در شمال، خانه اپرای در شرق، سالن ورزشی سِلیم سِری تراکان و ایستگاه مرکزی آنکارا در جنوب و استادیوم 19 May در غرب آن واقع شده اند. در سال های ابتدایی جمهوری ترکیه، محلی که اکنون پارک در آن قرار دارد، یک باتلاق بود. پس از گرفتن تصمیم مبنی بر ایجاد پارک در این بنا، خشک کردن و تخلیه باتلاق شروع شد و ساخت پارک از سال 1936 میلادی آغاز شد و پس از مدت 7 سال، این پارک در 19 می 1943 میلادی در روز ملی جوانان تأسیس و افتتاح شد. پارک گنچلیک با نورپردازی زیبا، سیستم حمل و نقل مدرن، پارکینگ های طبقاتی و مراکز بزرگ با انواع فعالیت ها، در مجموع 6 درب دارد که دسترسی به کلیه مسیرهای اطراف پارک جوانان را که هم یک خانه فرهنگی و هنری است و هم یک مکان تفریحی را فراهم می کند. این مجموعه دارای استخری بزرگ و عمیق است،که در اطراف استخر اصلی پارک که فواره های بلندی دارد، که با نور تزئین شده اند، فضای سبزی با درختان و چمن های سرسبز، کافی شاپ ها، رستوران ها، یک لونا پارک با وسایلی بسیار مهیج، مسیر پیاده روی 2200 متری دور استخر، یک تئاتر روباز وجود دارد، که نمایش های خوبی در آنجا اجرا می شود و صدای آهنگ های مختلف ترکی از همه جا به گوش می رسد. در سال 1957، دو بخش جلوه های مینیاتوری در منطقه پارک به عنوان بخشی از سرگرمی هایش تأسیس شد. در ادامه به معرفی بیش تر بخش ها خواهیم پرداخت. درضمن ساعات بازدید از این پارک از ساعت10:00 صبح تا 22:00 شب می باشد و ورودیه آن رایگان است.(البته این ساعت در فصل های سرد سال کمی متغییر است).

فضای سبز پارک

فضای سبز

شما در این پارک فضای سبز زیبا، پر از درختان بزرگ و کوچک را خواهید دید، که خانواده های زیادی روی چمن ها زیر انداز انداخته اند و برخی از آنها در حال پخت غذا برای شام به خصوص کباب هستند.

کافی شاپ ها و رستوران ها

همان طور که گفتیم در اطراف استخر بزرگ پارک کافی شاپ های زیادی وجود دارند. اگر در هوایی نسبتا سرد در این پارک باشید، خوردن یک فنجان قهوه ترک بسیار تلخ از سرما را از بدنتان خارج کنید و از آن لذت ببرید. همچنین اگر حال و حوصله پخت و پز را ندارید، می توانید در یکی از رستوران های گنچلیک پارک آنکارا غذا بخورید و یا بخرید و در فضای باز بخورید. (خوردن دونر کباب در هوای باز طعم دیگری دارد.)

فضای سبز پارک

جرئت + بالا رفتن آدرنالین = لونا پارک مجموعه

یکی از بهترین و البته جذاب ترین بخش های پارک گنچیلک برای همه به خصوص جوانان و نوجوانان همین بخش یعنی لونا پارک آن است. در این بخش از پارک که بسیار هم بزرگ است، برای همه سنی تفریح وجود دارد، از وسایل بازی موجود در آن می توان به رِنجِر، کشتی پرنده (کشتی صبا)، چرخ و فلک بسیار بزرگ و دستگاه U و چندین دستگاه بزرگ و کوچک که سوار شدن به برخی از آنها کار هر کسی نیست. اگر به چرخ و فلک سوار شدید از بالای آن می توانید، بر تمام گنچلیک پارک اشراف داشته باشید. برای استفاده از وسایل های این بخش باید بلیط های مربوط به هر دستگاه را تهیه نمایید.

لونا پارک گنچلیک

مسیر پیاده روی

مسیر پیاده روی دور تا دور استخر وجود دارد، که می توانید با تماشا فواره های استخر و برخورد نسیمی دلنواز در فضایی زیبا و سالم پیاده روی کنید.

تعمییرات و نوسازی

پارک جوانان که یک روند اساسی تعمیر و نوسازی در آن از سال 2007 میلادی آغاز شده است و تاکنون هم ادامه دارد. پس از کارهای مرمت و نوسازی، هم اکنون یک مرکز فرهنگی، مرکز جوانان و سالن همایش های شهرداری آنکارا و همچنین 43 کیوسک در پارک وجود دارد. در طول شب ها نمایش هایی در استخر اصلی برگزار می شود، همچنین یک موزه علمی در داخلش در حال ساخت است.

قضای سبز پارک

آدرس: آنکارا - محله دوغان بِی (مرکز شهر)

حمل و نقل: برای رسیدن به این مکان می توانید از خدمات حمل و نقل عمومی مثل مترو که از ایستگاه ملت می توانید به آنجا دست یابد، به علاوه با اتوبوس هم به این شکل و تاکسی های شهری آنکارا به راحتی می توانید، به این پارک زیبا و با صفا دسترسی داشته باشید.

Add comment

Your message is required.