کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

مطمئنا تا به حال تصویر این کلیسا را در کارت پستال های مسکو و حتی جام جهانی 2018 روسیه دیده اید. کلیسای سنت باسیل معروف ترین اثر هنری و معماری مسکو است. این کلیسا با نام های "کلیسای جامع پوکروفسکی" یا "کلیسای جامع شفاعت باکره موات" نیز شناخته می شود. این بنا به دلیل ظاهر متفاوت بیرونی اش به نسبت با سایر کلیسا هموراه مورد توجه گردشگران قرارگرفته است و سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی از آن بازدید می کنند. با لحظات همراه باشید تا شما را با این کلیسا زیبا آشنا کنیم.

کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

تاریخچه | تلاش های ناموفق برای ویران کردن کلیسا!

کلیسای جامع واقع در انتهای جنوبی میدان سرخ مسکو در سال 1555 میلادی به دستور ایوان چهارم ("ایوان مخوف") در جشن شکست دادن آخرین فرمانروای امپراطوری مغول (خانات کازان) در سرزمین های اروپا ساخته شد. مورخان ادعا می کنند که ایوان ترسناک بلافاصله پس از اتمام ساخت و ساز، معمار کلیسای جامع سنت باسیل را کور کرد تا از ساختن کلیسای جامع دیگری با همان شکوه جلوگیری کند. هنگامی که بلشویک ها به قدرت رسیدند کلیسای جامع را بستند، زنگ هایش را ذوب کردند و کشیشش را هم کشتند. علی رغم مشکلاتی که همیشه اطراف آن را احاطه کرده بودند، سنت باسیل به عنوان نمادی از کلیساهای ارتدکس روسیه، با ایجاد معنویت و میهن پرستی در بین مردم، موفق شد از این مشکلات جان سالم به در برد.

زمان دیگری که کلیسای جامع در معرض تهدید ویرانی قرار گرفت، هنگامی بود که استالین تصمیم گرفت تا این مکان را که آن را مانعی برای رژه های نظامی سربازانش در میدان سرخ می دید، از میان بردارد. نقشه تخریب آماده شد، اما معمار ترمیم کلیسا تهدید کرد که اگر کلیسای جامع خراب شود، وی بر پله های خانه خود گلوی خود را قطع می کند و خود کشی می کند.

به طرز معجزه‌ آسایی استالین نظر خود را تغییر داد و معمار شجاع پیوتر بارانوفسکی به دلایل پوچ و بیهوده، به چند سال زندان محكوم شد. اما رشادت او موجب شد تا این بنا امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری مسکو تبدیل شود. (امروزه این کلیسا به یک موزه برای بازدید عموم تبدیل شده است.)

سقف کلیسا

معماری

براساس تواریخ های به جا مانده از آن زمان، کلیسای جامع سنت باسیل توسط دو معمار روسی طراحی شده، که نام آنها برما و پستنیک بوده است و بنای ساخته شده به دست آنها امروزه همچنان در میدان سرخ به عنوان غیرمعمول ترین کلیسای روسیه باقی مانده و به یک نماد مبهم از خود مسکو و همچنین به نمادی از انقلاب و دوران شوروی هم تبدیل شده است. معماری این بنا به عنوان یک کلیسا به طوری عجیب است، که اگر کسی آن را نشناسد، به فکرش هم نمی رسد که این مکان یک کلیساست(مثل خودم) و فکر می کند که حتما شهر بازی یا سیرک است. در سال های ابتدایی دیوار های اطراف کلیسا چوبی بودند، اما در زمان سلطنت كاترین دوم بزرگ، دیوارها در قالب همان دیوار های سنگی كه امروزه دیده می شود بازسازی شد و با رنگ ها و نقوش پیچیده پوشانده شدند. فضای داخلی هنوز هم می تواند مورد کاوش قرار گیرد و جذابیتش بسیار زیاد است. در داخل کلیسای مقدس سنت باسیل در واقع یک خوشه از ساختمان ها است و یک ساختمان مرکزی است، که با 9 ساختمان کمکی بلند (مناره مانند) احاطه شده است، هشت مورد از آنها به یادگار هشت پیروزی ایوان بر تاتارها و یکی ازآنها هم به احترام یک قدیس که او را (قدیس احمق) می نامند، ساخته شده است، زیرا او هنگام عبادتن لخت می شد و کارهای عجیبی از او سر می زد. حتی برخی می گویند، که نام وی سنت باسیل بوده و نام این کلیسا از نام وی گرفته شده است.(البته این مسئله در حد یک ادعا است). نقاشی هایی از حضرت مسیح(ع) و مریم مقدس در این مجموعه وجود دارند، که با هنرمندی کشیده شده اند.

داحل کلیساداخل کلیسا

جدول ساعات بازدید

از تاریخ   تا تاریخ   از ساعت     تا تاریخ    روز های تعطیل
   1 ژوئن 24 آگوست        10 صبح      7 عصر    چهارشنبه ها
  25 آگوست  3 سپتامبر        10 صبح  4 بعد از ظهر    چهارشنبه ها
   4 سپتامبر   5 نوامبر        11 صبح      6 عصر           ندارد
   6 نوامبر  30 آپریل        11 صبح  5 بعد از ظهر           ندارد
    1 می   31 می        11 صبح       6 عصر           ندارد

توجه: 

بلیط فروشی کلیسا 45 دقیقه مانده به اتمام وقت بازدید بسته می شود و دیگر بلیط نمی فروشد.

Add comment

Your message is required.