قلعه آنکارا

قلعه آنکارا

قلعه آنکارا یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی پایتخت ترکیه است، این مکان با قرار گرفتن روی تپه بلندی، در یکی از بلند ترین نقاط شهر واقع شده است. به همین دلیل قلعه آنکارا از اکثر نقاط شهر قابل رویت است. دوستان برای این که از این قلعه با آگاهی کامل بازدید کنید، پس با ما همراه باشید، تا شما را با این مکان آشنا کنیم.

قلعه آنکارا

تاریخچه

اگرچه تاریخ دقیق ساخت اولیه قلعه آنکارا مشخص نیست، ولی آنچه مشخص است که این بنا از تاریخی ترین بنا های شهر آنکاراست که شکی در آن نیست. براساس اطلاعات جمع آوری شده توسط آژانس Anadolu این سازه تقریبا بین 476 قبل از میلادی تا 33 قبل از میلادی ساخته شده است. اما برخی هم معتقدند که هیتی ها (امپراطوری باستانی که در سال 1600 قبل از میلاد بر آناتولی شمالی - مرکزی حاکم بود)،که دارای پادگان نظامی در آنکارا بودند، این دژ سنگی را بنا کردند. اما به دلیل عدم وجود آثار باستانی برای اثبات این واقعیت، این قلعه بیشتر با دوران روم، بیزانس و سلجوقی در ارتباط است. این سازه در طول سال های متمادی به دلیل جنگ های ویرانگر و گاه حوادث طبیعی دستخوش بازسازی های متعددی شده است. امروزه این بنا همچون نگینی در بالای آنکارا می درخشد و روزانه گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

عکس تاریخی از بنامنافذ دیدبانی

بازسازی های انجام شده روی قلعه

در حقیقت این دژ شاهد تهاجم های بسیاری بوده، اولین آناه که در قرن 2 قبل از میلاد رخ داد این بنا آسیب جدی دید و مرمت و بازسازی های بسیاری رویش انجام شد. در سال 217 میلادی، امپراتور روم (کاراکالا) دیوارها قلعه آنکارا را گسترش داد و پس از آنکه پارس ها (ایرانیان) امپراطور سِوِریوس را بین سالهای 222 و 260 شکست دادند، دژ تقریباً به کلی نابود شد. در قرن 7 میلادی، رومی ها بار دیگر این سازه را بازسازی کردند و در سال 688، کنستانتین کبیر یک دیوار بیرونی جدید برای احداث مرزهای جدید شهر احداث کرد. اما این تدابیر هم اثر نکرد و این بنا در تهاجمی دیگر در سده های 8 و 9 میلادی آسیب جدی دید. در این زمان بود، که بقایای سازه در این شهر با بلوک های مرمر و سنگ کوارتز نوسازی شد، که هنوز در بخش های جنوبی دژ دیده می شود. در سال 1073 میلادی این قلعه توسط امپراطوری سلجوقیان دچار تغییراتی شد و بخش هایی به آن اضافه شد. آخرین تعمیرات هم روی سازه در سال 1832 میلادی توسط پسر مکتول ابراهیم پاشا انجام شد و شکل امروزی قلعه مربوط به آن بازسازی است.

تماشای شهر از بالای دژ

معماری قلعه آنکارا

این قلعه تمام قله را اشغال می کند. ای بنا مشرف بر شهر و سقف های قرمز رنگ کاشی کاری شده خانه های تاریخی و قدیمی آنکارا است. این دژ در واقع دو لایه است و به منظور دیگر یک قلعه کوچک تر داخل قلعه بزرگ تر قرار گرفته است. دیوار بیرونی با 20 برج وجود دارد که در حاشیه شهر قدیمی آنکارا واقع شده و به عنوان یک لایه محافظ ساخته شده است. این قلعه در حدود 43 کیلومتر مربع طول دارد، با دیواری که از 14 تا 16 متر دارد. دژ داخلی هم شامل 42 برج است. بلندترین نقطه این بنا با نام آکالی یا علی تاشی در گوشه جنوب شرقی قرار دارد. این سازه دو در ورودی دارد که یکی از دو ورودی قلعه نیز دارای یک شرح نامه است، که طبق آن این بخش متعلق به امپراتوری ایلخانان مغول است. این در حالی که بخش شمال غربی این سازه نوشته هایی دارد، که نشان می دهد متعلق به امپراتوری سلجوقی است و توسط آنها ساخته شده است. همچنین برج ساعتی هم در کنار دروازه ساخته شده است. از روی دیوار های این برج تمام پایتخت قابل مشاهده است. درون قلعه داخلی اسلحه خانه، مهمات خانه و حدود 600 خانه وجود دارد، که عمده مصالح ساختمانی به کار رفته در ساختشان، چوب، آجر، گِل و کاشی هستند. اغلب این خانه ها دو یا سه طبقه هستند و پنجره های کوچکی دارند. طبقات پایین این خانه ها دیوار های قطوری برای مقابله با سرمای زمستان دارند و دیوار های طبقات بالا نازک است، تا گرمای تابستان قابل تحمل باشد.

برج های قلعه

خرید در داخل قلعه!

جالب است بدانید در این مکان و در بین خانه ها مغازه ها و فروشگاه های خرید وجود دارند، که در برخی محصولات محلی به فروش می رسد. بهتر است این فروشگاه ها را برای خرید سوغات در نظر داشته باشید.

ساعت بازدید

ساعات بازدید از این مجموعه از ساعت 08:30 صبح الی 17:30 بعد از ظهر می باشد، که می توانید در این محدوده زمانی از آن بازدید به عمل آورید.

Add comment

Your message is required.