برج کج پیزا 200 سال بعد فرو می ریزد!

برج کج پیزا 200 سال بعد فرو می ریزد!

برج کج پیزا یکی از برجسته ترین بناهای باقی مانده از معماری اروپا قرون وسطایی است. این برج معروف ترین برج کج جهان است و آوازه اش در همه جا پیچیده است و کم تر کسی هست که آن را نشناسد.

سوالات متداول

- علت نامگذاری؟

- دلیل کج شدن؟

- چرا برج کج پیزا نمی افتد؟

- هدف از ساخت آن چه بوده است؟

- امروزه چه استفاده ای از آن می شود؟

- این برج تا زمانی می تواند اینطوری باقی بماند؟

پشت بام و ایوان برجآشنایی با برج کج پیزا

این بنا در شهر پیزا ایتالیا واقع شده است و به همین دلیل هم به این نام شهرت یافته است. این شهر یکی از پر بازدید ترین شهر های اروپا است و دلیل آن هم وجود این چنین بنا های تاریخی و جذاب در آن است. این برج در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده است. وقتی به ایتالیا سفر می کنید یکی از اولین گزینه های بازدیدتان همین مکانت خواهد بود. وقتی وارد شهر می شوید بوی پیتزا از هر سو به مشامتان می رسد، از دور برجی کج برای همه دلبری می کند. وقتی نزدیک تر می شوید تازه متوجه زیبایی این مکان می شوید. از همان اول کج بودنش قابل تشخیص است ولی اگر می خواهید با دقت بیش تری کج بودنش را مشاهده کنید. یک چشمتان را ببندید و صافی برج را با کناره دیوار کلیسا جامع پیزا مقایسه کنید، در این هنگام است که شگفت زده خواهید شد. اگر سایر بازدید کنندگان را ببینید، همه دارند عکس های جالبی با برج می گیرند. شما هم این کار را انجام دهید. پس از تهیه بلیط می توانید وارد برج شوید. این برج که به عنوان ضمیمه ای برای کلیسای جامع ساخته شده بود و در آن دوران بزرگ ترین برج زنگ اروپا بود.(برای خبر کردن مرم برای آمدن به کلیسا)، البته قرار بود ساعت بزرگی هم روی آن قرار بگیرد. در داخلش نمایی همچون نمای سایر کلیسا ها را خواهید دید. یعنی عکس های قدیسین و کتاب مقدس. صندلی هایی در سراسر سالن وجود دارد و در انتهای سالن بالای سقف عکس بزرگی از حضرت عیسی (ع) وجود دارد. نور از پنجره ها و منافذ وارد مجموعه می شود و صحنه ای بسیار زیبایی را خلق می کند. برای دیدن طبقات بالا و آخرین طبقه باید از پله ها باریک و سنگی اش بالا بروید. در هر طبقه می توانید از ایوان هایش به بیرون نگاه کنید. در داخل برج خم بودن برج به طور کامل قابل شهود است. در طبقه آخر هفت ناقوس بزرگ 3.5 تنی وجود دارد، که در زمان های مشخصی به صدا درآورده می شوند. از بالا برج می توانید تمام شهر را از نظر بگذرانید و مردم را در پایین برج ببینید. امیدوارم از بازدید از برج لذت برده باشید.عکس جالب از برج

تاریخچه

ساخت برج پیزا از اوت سال 1173 میلادی آغاز شد و به دلیل آغاز یک سری جنگ ها حدود 176 سال ساختش به طول انجامید. نام معمار اصلی آن مشخص نیست. معماری که نه از روی اشتباه عمدی برج را کج ساخت.(به دلیل نرمی زمین ساخت). در دهه 1920 در پایه های برج سیمان تزریق شد که برج را تا حدی تثبیت کرده است. این برج در زمان جنگ جهانی دوم به مرکز پست بازرسی آلمانی ها تبدیل شده بود، اما امروزه به موزه ای جذاب برای بازدید گردشگران تبدیل شده است.ناقوس های بزرگ برجاطلاعات معماری

1- این ساختمان 8 طبقه دارد.

2- ارتفاعش 55 متر می رسد.

3- قطر بیرونی برج پیزا برابر 48/484 متر است.

4- عرض دیوارها 2.4384 متر است.

5- وزن برج تقریباً 14 هزار و 500 تن است.

6- این مجموعه دارای 294 است.

7- در این مجموعه 207 ستون وجود دارد.

8- شیب برج هرساله زیاد می شود و در بیش ترین حد خود در سال 1990 میلادی به 5.5 درجه رسیده بود.

9- در این سال ها برج برای تعمییرات راست کردنش به مدت 10 سال برای بازدید گردشگران بسته شده بود.

10- پس از پایان تعمییرات در سال2001 میلادی در های آن به سوی مردم گشوده شد و شیب آن در این ترمیمات به 3.99 درجه کاهش یافت.

11- شیب برج درسال های اولیه به جهت های دیگری بوده و با گذشت زمان و دست کاری های انجام شده روی آن به جهت های دیگری متمایل شده است.

12- برج به دلیل نرمی زمین ساختش سالانه 2.5 سانتی متر در زمین فرو می رفت و کج می شود.

13- مهندسان با جلوگیری از سرعت فرو رفتن آن و خم شدنش پیش بینی می کنند، که این برج حدود 200 سال دیگر می تواند این وضعیت را تحمل کند و فرو خواهد ریخت. (چه حیف!)

14- سالن پایین شامل 15 قوس مرمر و 30 طاق است، که برج را احاطه کرده است.داخل برجراه پله برج

عکس های جالب گردشگران با برج

همان طور که در اوایل مطلب گفتیم در اطراف برج گردشگران در حال انداختن عکس های جالبی با این ساختمان هستند. مثلا با تنظیم دستان یا پا های خود روی برج آن هم از راه دور و به شکل هنرمندانه جوری جلوه می دهند که گویی برج را نگه داشته اند، یا هول می دهند و یا بغلش کرده اند و حتی در حال غورت دادن برج با دهانشان هستند. شما هم حتما چنین عکس هایی را به همراه همسفرانتان بیندازید و بعد ها باتماشایشان از آنها لذت ببرید و خاطرات سفرتان را زنده کنید.عکس های جالب با ساختمانعکس جالب با ساختمان

ساعات بازدید + قیمت بلیط

بازدید از این مکان در ماه های آوریل تا سپتامبر از ساعت 08:00 صبح تا 19:30 عصر و در ماه های مارس تا اکتبر نیز از ساعت 09:00 صبح تا 04:30 بعد از ظهر می باشد. قیمت بلیط های ورودی به این مجموعه هم حدود 18 یورو (این قیمت برای سال 1398 است) می باشد.

Add comment

Your message is required.