معبد ویروپاکشا هندوستان | معبد باستانی 9 طبقه!

معبد ویروپاکشا هندوستان | معبد باستانی 9 طبقه!

دوستان عزیز این معبد در یکی از ایالت های جنوبی کشور هندوستان به نام ایالت کارناتاکا و در داخل دهکده تاریخی هامپی واقع شده است. همچنین این معبد در ساحل جنوبی رودخانه تونگ آبادرا واقع شده است، که رودخانه ای زیبا و پر آب است. با لحظات همراه باشید تا شما را با این معبد تاریخی کشور هزار دین و ملت یعنی هندوستان آشنا کنیم.

معبد تاریخی ویروپاکشا

تاریخچه

تاریخ ساخت این بنا هنوز به طور دقیق مشخص نشده ولی گمان می رود که در حدود قرن هفتم میلادی ساخته شده است. کتیبه های نگهداری شده در آن که مربوط به شیوا ( نام خدای فرقه ای از هندوها که خدای علم و دانایی است و سری همچون سر فیل دارد) به قرن 9 و 10 میلادی باز می گردد. آنچه که معلوم است، این معبد ابتدا به عنوان یک حرم کوچک برای عبادت هندو ها بود و بعد ها به فرمان حاکمان ویجیاناگارا به مجتمع بزرگی تبدیل شد. شواهد نشان می دهد که در اواخر دوره چالوکیان و هویسالا قسمت های دیگری هم به معبد اضافه شده است. این بنا در طول تاریخ وجودیتش حدود 5 بار به طور کامل یا شدید بر اثر جنگ ها و حوادث طبیعی تخریب شده است. بیشتر بنا باقی مانده امروزی معبد به دوره ویجیاناگار منتسب است. در زمان حاکمان ویجیاناگارا، در اواسط قرن 14 میلادی، شکوفائی این سرزمین و این معبد از نظر فرهنگ بومی آغاز شد. ولی هنگامی که حاکمان محلی در قرن شانزدهم توسط مهاجمان مسلمان شکست خوردند، اکثر ساختارها و خلاقیت های تزئینی شگفت انگیز به طور سیستماتیک از بین رفت. فرقه مذهبی ویروپاکشا با تخریب شهر در سال 1565 میلادی همچون سایر معابد تخریب آنچانی نداشت و عبادت در آن سال های سال ادامه داشته است. در قرن 19 میلادی آخرین بازسازی ها و تعمیرات روی معبد انجام شد و امروزه روزانه حدود 100000 نفر از این معبد بزرگ و تاریخی بازدید می کنند.

معبد در زمان غروب خورشید

آشنایی با معبد ویروپاکشا

این معبد بزرگ 9 طبقه دارد و تعداد طبقات آن واقعا برای مکانی که چندین قرن قبل ساخته شده است فوق العاده است. اگر به بالای ساختمان معبد نگاه کنید، سقف معبد بزرگ را خواهید دید که توسط یک كلاه فرنگی زیبا پوشیده شده است. سه در برای ورود به آن وجود دارد، که بزرگ ترین آنها در های دروازه شرقی است، که به دو حیاط داخلی و بیرونی مشرف می شود. در این حیاط ها مجسمه هایی به شکل حیوانات وجود دارد و ستون های سنگی که بالای دیوار هایشان نقش های تاریخی دارند که نشانگر سبک زندگی مردم آن دوران هاست، توجهتان را به خود معطوف می کند. یک مجتمع آشپزخانه از خارج از مجتمع با هم همپوشانی شده است که دو حیاط را در دیوار جنوبی در بر می گیرد. یک گذرگاه باریک بر روی دیوار سالن 100 ستونی امکان دسترسی به آشپزخانه را فراهم می کند. یک سیستم کانال آب متصل به رودخانه مجاور در کف مجموعه آشپزخانه ساخته شده است. بقایای کانال های آب را در گوشه جنوب غربی گوشه معبد مشاهده می کنید. همان طور که گفتیم در آغاز قرن نوزدهم میلادی نوسازی ها و اضافات اساسی در معبد ویروپاکشا انجام شد، که شامل نقاشی های سقفی و برج های گوپورای شمالی و شرقی بود.

از در چوبی که داخل معبد که وارد می شوید، بالای سر خود طبقات مختلفی را خواهید و همان طور که طبقات را به طرف بالا طی می کنید، داخل هر طبقه مجسمه های خدایان هندو به همراه نقش های جالب روی دیوار را خواهید دید، که هر کدام از این نقش ها نشان دهنده آیینی خاص یا روایات مذهبی هندو هاست. در طبقات بالایی شاهد دیوار هایی از جنس طلا خواهید بود، زیرا مجسمه های الهه های بزرگ در این طبقات قرار دارند. از پنچره های معبد و بالکن هایش تمام اطراف دهکده هامپی دیده می شود و می توانید از این لحظات زیبا نهایت لذت را ببرید. امیدوارم از دیدن این مکان اسرار آمیز لذت برده باشید.

معبد تاریخی ویروپاکشا

ساعات بازدید

اگر می خواهید این معبد زیبا را از نزدیک ببینید، باید بدانید که این مکان، هر روز هفته از ساعت 08:00 صبح الی 18:00 عصر برای تماشا گردشگران و عموم دایر می باشد.

قیمت بلیط

قیمت بلیط این مکان حدود 5000 روپیه معادل 30000 تومان می باشد (برای سال 98) و بردن دوربین به داخل هم هزینه جداگانه خود را دارد.

Add comment

Your message is required.