معبد پانتئون رم | سالم ترین بنای باقی مانده از روم باستان!

معبد پانتئون رم | سالم ترین بنای باقی مانده از روم باستان!

امروزه این معبد بزرگ و تاریخی که چندین سال پس از ساختش به یک کلیسا تبدیلشد، حتی پس از 2000 سال از ساخته شدن هنوز هم مکانی فوق العاده زیبا و گردشگر پسند است و سالانه چندین میلیون نفر از گردشگران مشتاق که می خواهند هرچه بیش تر با روم باستان آشنا شوند را به خود جذب می کند. جالب است بدانید، معبد پانتئون بزرگ ترین سقف بتونی جهان تا کنون را در اختیار دارد. با لحظات همراه باشید تا شما را با این جاذبه تاریخی روم باستان آشنا کنیم.

معبد پانتئون رم

تاریخچه

تعابیر و تفاسیر مختلفی از این مکان وجود دارد، که نخستین بار این مکان در سال 27 قبل از میلاد ساخته شد و چهره امروزی آن حدود 52 سال بعد ساخته شد.

پانتئون رم یکی از مشهورترین جاهای دیدنی ایتالیا است، که یکبار در سال 80 میلادی با آتش سوزی از بین رفت و بار دوم در سال 110 میلادی توسط صاعقه مورد اصابت قرار گرفت و آتش گرفت، در نهایت شکل امروزی آن به دستور هادریانوس (امپراطور روم) بنا شد. ساخت آن از سال 113 میلادی آغاز شد و در سال 125 میلادی به پایان رسید. (متاسفانه امپراطور معمار این بنا باشکوه را اعدام کرد!) این مکان سالم ترین بنا موجود از دوران روم باستان است. این مکان درداخل شهر همچون نگینی زیبا می درخشد. تماشای طلوع خورشید در کنارش حس و حال عجیبی به آدم دست می دهد. این بنا قبلا جزوی از یک مجموعه بزرگ بوده که در گذر زمان به طور شگفت آوری از حوادث مختلف طبیعی و انسانی نظیر سیل و زلزله و جنگ های ویرانگر که بسیاری از ساختمان ها و آثار هم دوره معبد پانتئون این شانس را نداشتند و بر اثر یکی از این حوادث به طور کل از بین رفته اند و برخی هم به زحمت آثار اندکی از آنها باقی مانده است.

یکی از دلایل سالم ماندن این بنا این است که این بنا در ابتدا ساختش به عنوان معبدی برای پرستش خدا های سنگی و بت ها و سایر خدایان رومی بوده است (البته به طور قطع مشخص نشده که چه چیزی را در آن عبادت می کردند.) و با آمدن دین مسیحیت به قاره اروپا این بنا در سال 609 میلادی به یک کلیسا تبدیل شد و برای نگه داری از آن تلاش های فراوانی انجام شد. امروزه این مکان هنوز به عنوان یک کلیسا کاربرد دارد و شامل مقبره های هنرمند مشهور رافائل و چندین پادشاه و شاعر ایتالیایی است. مردم روز های یکشنبه در این کلیسا که روزگاری معبد باشکوهی بوده به عبادت خداوند یکتا می پردازند.

نمای بیرونی کلیسا

معبد پانتئون

معماری معبد پانتئون

به دلیل اینکه پانتئون به یک کلیسا تبدیل شده است، از آن به خوبی نگهداری می شود. در حقیقت، هنوز هم می توانید این ساختمان را به همان اندازه که رومیان باستان آن را تجربه کرده اند، شما نیز به همان شکل این مکان را تجربه کنید. مطمئناً بعضی چیزها تغییر کرده اند (مثلاً اکنون یک محراب مسیحی در اینجا وجود دارد و نقاشی های مقدسات مسیحی)، اما ابعاد ساختمان به همراه بخش اعظمی از تزئینات آن همچنان یکسان باقی مانده است.

گنبد پانتئون به عنوان بزرگترین گنبد بتونی ساخته شده در سراسر جهان باقی مانده است.

این بنا از دو بخش اصلی تشکیل شده است - ایوان ، که به سبک رومی است و یادآور معماری حمام های بزرگ رومی است. ساختمان دایره ای با استفاده از آجر و بتون ساخته شده است، اما در ابتدا با گچبری های مرمر سفید برای مطابقت با ایوان داخلی معبد که دارای شکل استوانه ای است، ساخته شده بود، که توسط نیم کره ای در جلویش پوشانده شده است. 16 ستون بزرگ کورینتیایی که از سقف حمایت می کنند و هر کدام حدود 60 تن وزن دارند. آنها 39 متر ارتفاع داشته و قطرشان 1.5 متر می باشد و تمامی این ستون از مصر راهی روم شده اند. این ستون ها بیش از 100 کیلومتر از معدن سنگ به رودخانه نیل روی سورتمه های چوبی کشیده شده بودند و هنگامی که سطح آب در جریان سیلاب های بهاری زیاد می شد، روی رود نیل شناور شده و سپس به کشتی ها منتقل شدند تا از دریای مدیترانه به بندر رومی اوستیا منتقل شوند و بعدا در ساخت این بنا از آنها استفاده شود.

قسمت دایره ای ساختمان یا روتوندا از طریق دو درب برنز به ابعاد حدود 7.5 متر تشکیل شده اند و (البته این درها باستانی هستند، اما درب های اصلی نیستند). سقف مجموعه 43.2 متر قطر دارد، در قسمت بالای گنبد دهانه ای یا روزنه ای به طرف آسمان قرار دارد، که قطر آن 8.8 متر است و دارای یک ورق برنز تزئینی است. گنبد از طوقه سبک و مخلوط scoria (یک نوع پومیس؛ پومیس ماده ای معدنی بی رنگ، بی بو، خنثی و سبک وزن است، که در گذشته از آن به عنوان یکی از مصالح مهم ساختمانی استفاده می شد.) و از بتن ساخته شده است و قسمت داخلی آن توسط پنج حلقه که هرکدام از 28 حفره تزئینی تشکیل شده اند (که چندین مربع تودرتو هستند)، که با بالا آمدن به سمت مرکز گنبد، اندازه آن کم می شود. در طول روز نور خورشید با عبور از درون حفره سقف داخل این مکان را روشن می کند. در کنار محراب این کلیسا درون دیوار فرو رفتگی های بزرگی دارد، که با دو ستون استوار مانده اند و در آنها مجسمه هایی از سربازان رومی به همراه چندین تابلو نقاشی زیبا وجود دارد که می توانید به آنها نگاه کنید و از آنها لذت ببرید. کف این مجموعه هم با کاشی های خوش رنگ تزئین شده اند. امیدوارم از دیدن این مکان لذت برده باشید.

سقف معبدداخل معبد پانتئون

ساعات بازدید

این معبد روزهای دوشنبه تا شنبه از ساعت 8:30 صبح الی 18:30 عصر دایر می باشدو روزهای یکشنبه ساعت 9 صبح الی 13:30 ظهر باز است. (روز های یکشنبه به دلیل آمدن مردم به کلیسا برای عبادت ساعات بازدید برای گردشگران محدود است).

محراب کلیسا
 

نظر من در مورد معبد پانتئون رم

سلام لحظاتی عزیز. این مکان تو رم یکی از دیدنی ترین جاهای ایتالیاست. حتما برید و ببینیدش.

Add comment

Your message is required.