کاخ دولما باغچه استانبول | کاخی که تنها سقفش 14 تن طلا دارد!

کاخ دولما باغچه استانبول | کاخی که تنها سقفش 14 تن طلا دارد!

کاخ دولما باغچه استانبول یکی از زیبا ترین و تاریخی ترین کاخ های سلطنتی استانبول است، که معماری خارق العاده اش عقل از سر آدم می برد. به هر گوشه از این کاخ که نگاه کنید، می توانید طرح های زیبا و ستون های سنگی و دیوار ها و سقف هایی که در جاهای مختلفشان از طلا و نقره استفاده شده است. دوستان عزیز با ما همراه باشید، تا شما را با این جاذبه گردشگر پسند استانبول آشنا کنیم.

نمای بیرون دروازه کاخ دولما باغچه

تاریخچه

این کاخ در سال 1842 میلادی به دستور سلطان عبدالملید اول (سی و یکمین سلطان عثمانی) در کنار تنگه بسفر ساخته شد (به دلیل تضعیف قدرت امپراطوری می خواست جانی دوباره به حکومت دهد.)، که پس از قرن هفدهم میلادی، به دلیل راحتی و زیبایی این کاخ نسبت به کاخ توپکاپی مرکز سلطنت و حکمرانی سلاطین عثمانی به کاخ دولما باغچه منتقل شد. این کاخ باغ از سال 1856 تا 1924 میلادی شش پادشاه آخر عثمانی را در خود دید، که حدود 68 سال در آن فرمان راندند. این کاخ پس از انقراض سلسله عثمانی و روی کار آمدن نخستین نهاد ریاست جمهوری در ترکیه توسط کمال مصطفی آتاتورک به کاخ ریاست جمهوری این کشور بدل شد. تا چندین سال کاخ ریاست جمهوری این کشور محسوب می شد که در آن اقدامات مهمی به تصویب رسیدند و حتی رهبریت استقلال ترکیه (آتاتورک) در این کاخ از دنیا رفت. امروزه این کاخ به یکی از اهداف گردشگری استانبول در سال های اخیر تبدیل شده که سالانه میلیون ها نفر برای بازدید از کاخ دولما باغچه به استانبول سفر می کنند.

فضای سرسبز و زیبای حیاط کاخ

معماری اعجاب انگیز

کاخ دولماباغچه یکی از عالی ترین نمونه های معماری ترکی است. این کاخ با احتساب طبقه زیرزمین، دارای ساختاری سه طبقه است. این ساختمان علیرغم تأثیرات متمایز غربی که در شکل، جزئیات و تزئینات آن مشهود است، اثری از تفسیر استادانه معماران عثمانی از این برداشت ها است. از طرف دیگر، آرایش این کاخ طرح اقتباسی از خانه سنتی ترکیه در مقیاس بسیار بزرگ تر است. هنگام ورود دیوارهای بیرونی آن که سنگی و بلند هستند را خواهید دید و در های بزرگ دروازه هم توجه تان را به خد جلب خواهد کرد. پس از ورود حیاط بزرگ کاخ حتما شگفت زده تان خواهد کرد. درختان سرسبز و رنگارنگ به همراه حوض وسط حیاط که فواره هایش از دهان مجسمه اردک ها بیرون می آید و چمن های سرسبز و مسیر های سنگ فرشی و کاشی کاری شده به حیاط شکوه و عظمت به همراه زیبایی بی حد و حصر می بخشند. دیوارهای آجری داخلی و کف های چوبی ساخته شده است. کاخ با توجه به فن آوری دوره خود، به همراه سیستم های گرمایشی و برقی خود را که در طی سال های 1910 الی 1912 دریافت کرده است، جای تعجب دارد. در کاخ 285 اتاق، 46 سالن، 6 حمام (حمام ترکی) و 68 توالت، در فضایی حدود 45000 متر مربع وجود دارد. اگر به سقف کاخ نگاه کنید، 14 تن طلای خالص را بالای سر خود مشاهده خواهید کرد، که از آن در ساخت سقف به کار گرفته شده است. مساحت کف که مورد استفاده کفپوش های خوب پارکت قرار گرفته، توسط 4،454 مترمربع کفپوش پوشانده شده اند. همچنین چندین نمونه از فرش های قیمتی از جنس ابریشم که به طور سفارشی برای کاخ بافته شده اند را خواهید دید. که با طرح ها و نقش های مختلفشان زیبایی خاصی به فضای داخل کاخ بخشیده اند. کل مجموعه ساختمان به سه بخش ساختمان های اداری، سرسرای تشریفات و حرمسرای سلطان تقسیم می شود. که امروزه این بخش ها به موزه تبدیل شدند و بازدید از موزه و حرمسرا بلیط های جدا گانه دارند، که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

فضای حیاط کاخ موزه دلما باغچه

ساختمان های اداری

این بخش که دارای چندین ساختمان اداری بود به دو طرف خشکی و دریا اشراف دارد، اتاق های سمت دریا محل کار و اقامت مقامات بزرگی چون وزیران و فرماندهان لشکر بود و اتاق های سمت خشکی به مقامات پایین دست تعلق داشت.

تصویر کاخ از سمت دریا

سرسرای تشریفات

قسمتی از این بخش در طبقه اول و مابقی آن در طبقه دوم است. طبقه اول به وسیله پلکان زیبا که نرده هایش بلوری است، به طبقه دوم متصل می شود. در این بخش ها از مهمانان خارجی و سفرای سایر ممالک پذیرایی شده و آنها سرگرم می شدند، تا زمانی که اجازه ورود به نزد سلطان را بیابند. یکی از زیبا ترین اتاق های این بخش اتاقی به نام اتاق قرمز است و دلیل نامگذاری اش هم به این دلیل است، که اکثر اشیا موجود در آن و نور پردازی اش هم به رنگ قرمز می باشد.

اتاق قرمز

حرمسرای سلطان

حرمسرا محلی بود که در آن همسران سلطان به اضافه صیغه هایش قرار داشتند (که تعدادشان هم کم نبود!) و توسط گارد سلطنتی از آن محافظت می شد و هیچ مردی به خیر از شخص سلطان و خواجه های حرم اجازه ورود به این مکان را نداشت. حرمسرا بخش بسیار بزرگی از طبقه دوم را تشکیل می دهد و در قسمتی از آن هم مادر سلطان زندگی می کرد.

راه پله بلوری

اتاق ریاست و درگذشت آتاتورک

اگر به این اتاق سری بزنید، بستر آتاتورک خواهید دید که روی آن جان داد و درگذشت. اگر به ساعت روی دیوار این اتاق نگاه کنید ساعت بزرگ آن را خواهید دید که عقربه هایش روی ساعت 09:05 صبح قفل شده است و این زمان مرگ آتاتورک در 10 نوامبر سال 1938 میلادی و در ساعت ذکر شده بود. علاوه بر آن می توانید میز و صندلی و سایر لوازم شخصی آتاتورک را در آن ببینید.

اتاق درگذشت آتاتورک

موزه های کاخ دولما باغچه

در این موزه ها چندین و چند شی تاریخی مربوط به سلاطین عثمانی و دوران حکومتشان نگهداری می شود که توصیه می کنم، حتما ببینیدشان. (البته همان طور که گفتم بلیطش به طور جداگانه از سایر بخش ها به فروش می رسد.)

ساعات بازدید+ قیمت بلیط کاخ دولما باغچه

ساعات بازدید از کاخ موزه دولما باغچه روزانه از ساعت 09:00 صبح الی 16:00 بعد از ظهر می باشد. البته موزه های کاخ یک ساعت دیر تر در ساعت 17:00 بعد از ظهر بسته می شوند و روز های یکشنبه هم (فقط) موزه ها بسته می باشند.

راه های دسترسی

شما دوستان می توانید با استفاده از اتوبوس و مترو و تراموا های شهری به اضافه تاکسی های استانبول خود را به این جاذبه گردشگری برسانید.

نمایی زیبا از داخل کاخ

نظر من در مورد کاخ دولما باغچه

سلامی گرم به همه شما دوستان. عزیزان این کاخ خیلی خیلی با شکوهه، حتی باشکوه تر از کاخ توپکاپی هستش. یهو دیدنش رو تو سفر به استانبول از دست ندید ها! واقعا حیفه که نبینیدش.

Add comment

Your message is required.