کلیسای کورا استانبول | کلیسا، مسجد یا موزه کورا!

کلیسای کورا استانبول | کلیسا، مسجد یا موزه کورا!

یکی از زیباترین سازه هایی که از دوره امپراطوری روم شرقی باقی مانده است، کلیسای کورا است، که به دلیل نقاشی های دیواری پیچیده و خیره کننده اش معروف است. این کلیسا تاریخی که ساختش به قرن چهارم میلادی بر می گردد، شاهد بسیاری از وقایع تاریخی بوده و همچنین تغییر و تحولات خودش که از یک کلیسا به مسجد و سپس به موزه تبدیل شده است. با ما همراه باشید تا شما را با این کلیسای تاریخی آشنا کنیم.

موزه کورا

تاریخچه کلیسا کورا

کلیس ای کورا یکی از تاریخی ترین کلیسا های استانبول است، اگرچه تاریخ ساخت دقیق آن مشخص نیست، اما منطقه ای که کلیسای کورا (چورا) در آن واقع شده است به عنوان یک قبرستان مقدس در قرن 4 اهمیت پیدا کرد و احتمال داده می شود که این کلیسا در آن زمان بنا شده است. ساختمان کلیسا بخشی از صومعه بزرگ کورا بود که به کلیسا نجات بخش کورا هم معروف بود و بخش مهمی از امپراطوری روم شرقی بود. این مکان به حضرت مسیح اختصاص یافته بود. به دلیل خارج از شهر بودن کلیسا "Chora" (به معنی "خارج از شهر" به زبان یونانی) نامیده شد و نام کامل آن "کلیسای رستگاری مقدس در زمینه ها" بود. همان طور که گفتیم این مکان در خارج از دیوارهای قلعه شهر در قرن 4 و در زمان امپراتور روم کنستانتین بزرگ قرار داشت، اما وقتی تئودوسیوس دوم در سال 413 دیوارهای قلعه بزرگ خود را ساخت، کلیسا در داخل این شهر گنجانیده شد.

نقاشی های موزه کورا

نقاشی های موزه کورا

تاریخچه مسجد + موزه کورا

پس از ورود دین مبین اسلام به قسطنطیه و پس از آنكه عثمانی ها در سال 1453 میلادی این شهر را به دست گرفتند، همچنان به عنوان كلیسا خدمت می كرد تا اینكه وزیرحادیم علی پاشا در سال 1511 میلادی آن را به مسجد تبدیل كرد. تا چندین قرن متوالی این بنا محلی برای اقامه نماز مسلمین بود و به عنوان مسجد کاربرد داشت. سرانجام در سال 1948 میلادی و در زمان حکومت جمهوری ترکیه این مکان به موزه تبدیل شد و از آن پس سالانه میلیون ها گردشگران از آن بازدید می کنند. امروزه این مکان با همان نام کلیسای کورا معروف است، زیرا اوج دوران شکوفایی اش بود.

بخش داخل گنبد کلیسا

معماری کلیسای کورا

آنچه امروز می بینید کلیسای اصلی نیست و حداقل حدود پنج بار بازسازی شد، که مهمترین آنها در قرن یازدهم، دوازدهم و چهاردهم بود.

معماری بیشتر ساختمان فعلی به دوره های بین سالهای1077 میلادی تا 1081 میلادی برمی گردد، که کلیسا که درآن زمان بر اثر حوادث طبیعی و یا جنگ های فراوان آسیب دیده بود، از روی شکلش روی کتیبه ها بازسازی شد. این نوع معماری یک سبک معماری محبوب در آن زمان بود. این کلیسا پس از تحمل سقوط جزئی در قرن دوازدهم به دلیل زلزله، چندین بار بازسازی شد و حدود دو قرن بعد شکل فعلی خود را گرفت. این تئودور متئوچیت، دولتمرد بیزانس بود که کلیساها را با بسیاری از نقاشی های دیواری و معرق خیره‌کننده آن کشید و به کلیسا وقف کرد، که بین سالهای 1315 تا 1321 به آن اضافه شد.

امروزه موزه کورا از پنج واحد اصلی معماری تشکیل شده است: شبستان، بنای دو طبقه (ضمیمه) که به شمال اضافه شده است، نارتکس های داخلی و خارجی و نمازخانه مقبره ها به سمت جنوب و کعبه. در سال 2013، دومین مرمت بزرگ آغاز شد. این روند در حال انجام است و به صورت مرحله ای انجام می شود و مستلزم بسته شدن بخش هایی از موزه است. شبستان ، ضمیمه های دو طبقه در ضلع شمالی ساختمان و قسمت اعظم نارتکس داخلی تکمیل شده و کار بر روی نرگس بیرونی و کاشی کاری در زمان تحقیق و در حال انجام است.

(نقاشی معجزه زنده کردن مرده ها توسط حضرت عیسی (ع

نقاشی های موزائیکی

بیشتر قسمت های داخلی کلیسا با موزائیکی پوشانده شده است که زندگی مسیح و مریم باکره را به تصویر می کشد. به جستجوی نقاشی Khalke Jesus بروید، که در آن مسیح و مریم را با دو اهدا کننده نشان می دهد: شاهزاده اسحاق و ملانی دختر امپراتور بیزانس مایکل، این نقاشی در زیر گنبد راست در نارتکس داخلی است. در خود گنبد تصویری خیره‌کننده از عیسی و اجدادشبه تصویر کشیده شده است. در گنبد چپ ناردکس موزائیکی بسیار زیبا از مریم و کودک عیسی مسیحی که توسط اجدادش احاطه شده اند.

در سمت راست شبستان نقاشی مراسم تشییع جنازه است، که مضامین مرگ و رستاخیز را نشان می دهد و صحنه هایی از عهد عتیق را نشان می دهد. نقاشی برجسته در شکاف معروف به آناستاز ، نشانگر مسیحی قدرتمند است که آدم و حوا را از گناهان کرده بیرون می آورد، با حضور مقدسین و پادشاهان. دروازه های جهنم زیر پای مسیح نشان داده شده است. نقاشی های دیواری که روی گنبد قرار دارند کم نظیر هستند، که مریم و 12 فرشته حاضر را نشان می دهد و چندین نقاشی هم از معجزات مسیح وجود دارد.

نقاشی 12 فرشته

ساعات بازدید + قیمت بلیط

ساعات بازدیداز این مکان در هر روز هفته به غیر از چهارشنبه، از ساعت 09:00 صبح الی 19:00 شب می باشد (بهتراست قبل از رفتن بلیط رزرو کنید، یا با مسئولان این مکان از قبل هماهنگ کنید، چون بلیط ها به دلیل مرمت محدود می باشند.) و قیمت بلیط هایش 6 لیر ترکی می باشد.

آدرس

Ayvansaray Mh., Kariye Cami Sk. No ۲۶, Fatih/İstanbul, Turkey

دسترسی

دسترسی به این جاذبه گردشگری که در 5 کیلومتری شمال غربی محله سلطان احمد قرار گرفته است، از طریق تاکسی و سیستم حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس امکان پذیر است.

نمایی از کلیسا

نظر من در مورد کلیسای کورا

سلام به دوستای لحظاتی خودم. این کلیسا یکی از تاریخی ترین کلیسا های استانبوله و قدمتش حدود 1600 یا 1700 ساله و مربوط به دوران بیزانسه و نقوش روی دیوارش خیلی قشنگه انصافا، حتما برید و ببینیدش.

Add comment

Your message is required.