آب انبار باسیلیکا استانبول | راز عجیب سرهای برعکس مجسمه ها!

آب انبار باسیلیکا استانبول | راز عجیب سرهای برعکس مجسمه ها!

این مخزن بزرگ برای ذخیره سازی آب تعبیه شده و مکانی عجیب و مرموز است.این آب انبار یکی از گردشگر پسند ترین جاذبه های استانبول است. در یکی از پر بازدید ترین سال های این مکان در سال 2014 میلادی این آب انبار نزدیک به 2100000 نفر بازدید کننده داشته و این خود رکوردی بزرگ است. در این بازدید تو دوست عزیز، از فن آوری که رومیان باستان برای ساخت این شگفتی معماری از آن استفاده می کردند حیرت خواهی کرد! پس با لحظات همراه باشید تا شما را با این مکان آشنا کنیم.

Basilica Water Warehouse Istanbul

معرفی

آب انبار باسیلیکا قدیمی ترین مخزن آب استانبول است و به دستور امپراطور روم، جوستینیان اول در نیمه های قرن 6 میلادی ساخته شده است، که آب ساکنان استانبول را تأمین می کرد. آب انبار باسیلیکا هنوز هم دارای آب زلال و پاکی است، که هنوز در حال جریان است. این مکان تنها چند قدم با مسجد ایاصوفیه فاصله دارد و در جنوب غربی این مسجد واقع شده است واقع شده است. این مخزن که به عنوان کاخ غرق شده شناخته می شود و می تواند 80000 متر مکعب آب را در خود نگه دارد. یک تریلر از فیلم جیمز باند که در سال 1963 در این مکان فیلمبرداری شده است. همچنین مرحله ای از بازی معروف پرنس آف پرشیا در این مکان اتفاق می افتد.

Basilica Water Warehouse Istanbul

دلیل ساخت

از آنجایی که استانبول همیشه در تمام دوره های تاریخ از سوی دولت های قدرتمند تصرف می شد، امپراطوران بیزانس در بسیاری از نقاط شهر مخازن ساخته بزرگ آب می ساختند تا در طول محاصره های طولانی شهر مردم آب شرب داشته باشند. این مکان آب شهر قسطنطنیه (استانبول کنونی) را در برحه های مختلف تاریخی تامین کرده و سبب پیروزی در جنگ هایی که فکر پیروزی بیزانسی ها خیلی مشکل بود، می شد. این مخزن حتی در دوران عثمانی ها هم بسیار کارآمد بود و از مخازن اصلی تامین آب شرب شهر به شمار می رفت. امروزه هم گردشگران از دیدن آبی زلال و شفاف در داخل زمین لذت می برند.

ستون های بزرگ آب انبار

اطلاعات ساخت آب انبار باسیلیکا

این مکان مخزنی بسیار بزرگ به طول 140 متر و عرض 70 متر است و ارتفاعش هم به 8 متر می رسد. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، فضای داخلی آب انبار باسیلیکا تقریباً 80،000 متر مکعب آب را در خود جای داده است. سطح آب با توجه به فصول تغییر کرده و در فصول پر بارش بالا و در فصول کم بارش پایین می آید. آب با انواع مختلفی از لوله های موجود در دیواره شرقی به بیرون رانده می شود و برای آبیاری فضای سبز و آب شرب برخی مناطق اطراف مثل کاخ توپکاپی استفاده می شود. از آنجا که مخزن مسقف است، 336 ستون در 12 ردیف با فاصله 4 متر از هم قرار گرفته اند تا سقف را نگه دارند. ارتفاع ستون های آن هم 8 متر است. قوس های روی سقف آجری بسیار زیبا و چشم نواز هستند. ستون های سنگی با قطر های مختلف و اشکال عجیب و غریبی که دارند، همواره مورد سوال و بسیار راز آلود بوده اند. برخی ها می گویند که به دلیل جنگ بزرگی که در آن زمان ها اتفاق افتاده بود سر های زیادی در جنگ بریده شده بود و این به یادگار آن سر هاست. ردپای باقیمانده از سطح آب را می توان روی ستون ها مشاهده کرد. تمیز کردن کف در طی تعمیرات اساسی در سال 1984 انجام شد. در این زمان بیش از 1 متر لجن پاک شده است و سر های سنگی واژگون در این سال کشف شدند. کف اصلی آن هم از جنس آجر است.

طاق های سقف باسیلیکا

چگونه دسترسی

آسانترین راه برای رفتن به مخزن باسیلیکا استفاده از خط ترامواست. البته پیاده روی هم یکی از این راه هاست، که در این صورت می توانید در راه سایر مکان های دیدنی استانبول نظیر مسجد ایاصوفیه، کاخ توپکاپی و مسجد آبی (مسجد سلطان احمد) را هم ببینید. اگر با اتوبوس بیایید، می توانید با هر اتوبوس که به سمت مسجد ایاصوفیه حرکت می کند به این مکان بیایید. تاکسی هم یکی از گزینه های موجود است، ماشین شخصی پیشنهاد نمی شود.

سر های واژگون زیر ستون های باسیلیکا

ساعات بازدید + قیمت بلیط

ساعت بازدید از آب انبار باسیلیکا از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر در فصل زمستان و تا ساعت 7 بعد از ظهر در فصل تابستان می باشد.

قیمت بلیط ورودی آب انبار باسیلیکا استانبول 20 لیر می باشد.

ستون های قطور آب انبار باسیلیکا
 

نظر من در مورد آب انبار باسیلیکا

این مکان یکی از زیبا ترین آثار به جا مانده از دوران حکومت امپراطوری بیزانس تو استانبوله و واقعا حس گذشته های دور رو تو آدم تداعی می کنه، حتما اگر فرصتی پیدا کردید که به استانبول برید، از این مکان بازدید کنید.

Add comment

Your message is required.