موزه فرش استانبول | تا به حال این همه فرش تاریخی رو یه جا دیدی؟

موزه فرش استانبول | تا به حال این همه فرش تاریخی رو یه جا دیدی؟

برای بسیاری از افراد، سفر به استانبول بدون حداقل یک بازدید از فرش های دستباف این شهر کامل نیست. موزه فرش یکی از موزه های جذاب و از مکان های دیدنی ترکیه است. این ساختمان شامل سه گالری بزرگ است، که حدود 40000 تخته از فرش هایی که قدمت برخی از آنها به چند صد سال هم می رسد، نگهداری می شوند. علاوه بر فرش چندین قالی و گلیم نیز در این مکان نگهداری می شود، که همه وهمه ی آنها دست باف هستند و در شرایط خاصی از آنها نگهداری می شود. با لحظات همراه باشید تا شما را با این موزه آشنا کنیم.

ورودی موزه

گالری های موزه فرش استانبول

همان طور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم، در این مجموعه سه گالری وجود دارد که هر یک دارای آثار زیادی هستند که حالا به آنها خواهیم پرداخت.

گالری اول

این گالری دارای فرش های اوایل دوره آناتولی با طرح های هندسی و انتزاعی است. این فرش ها به افتخار هنرمند هلندی هانس هولبین جوان، فرشهای هولبین خوانده می شود، زیرا اغلب آنها را در نقاشی های خود ترسیم می کرد. همچنین در اینجا نمونه هایی از معروف ترین نوع فرشهای ترکی آمده است: فرشهای اوشاک مربوط به قرن های شانزدهم و هفدهم میلادی که بسیار زیبا هستند و هنوز هم ظرافت بافتشان به چشم می خورد.

istanbul carpet museum

گالری دوم

در این گالری نیز فرش هایی با نقوش آناتولی مرکزی و شرقی دیده می شود. که شامل مدالیون های ستاره ای و سایر نقوش را به نمایش می گذارد. گفته می شود که برخی از نقوش، از نقش های مساجد الهام گرفته شده است و فرش های قدیمی بعضی از مساجد هم به این موزه آورده شده اند. برای مثال فرش های مخصوص قرمز رنگ و زرد رنگ قرن نوزدهم به نام هِک در سمت چپ انتهای تالار قرار دارند که از مسجد مصطفی در سرکیسی آورده شده اند. دیدن آنها را هرگز از دست ندهید.

istanbul carpet museum

گالری سوم

در آخرین تالار هم فرش های عظیم اوساک که از قرن هفدهم و هجدهم باقی مانده اند و از مسجد سلیمانیه و نمونه دیگر قرن نوزدهم از مسجد آبی که چشمگیر ترین آنهاست قرار دارند. نمونه هایی از فرش های نماز هم دیده می شوند، که چند نفر به راحتی می توانند بر روی تزئینات آن نماز بخوانند. همچنین مجموعه ای از گلیم ها و قالی های قدیمی هم در این تالار قرار دارند.

istanbul carpet museum

شرایط نگهداری

فرش های موزه فرش استانبول در شرایط خاص و حساسی نگهداری می شوند. دستگاه های تنظیم رطوبت و دما را در سراسر این مکان می توانید ببینید. این فرش ها همواره باید از رطوبت و نور دور باشند و اگر قصد سلفی انداختن با این فرش ها را دارید، بهتر است فلش موبایل خود را خاموش کنید، زیرا نور آن به فرش ها آسیب می زند و این کار ممنوع می باشد. روی فرش ها می توانید، نقش و نقوش بسیار زیبایی که به سبک های مختلف و در زمان های مختلف تاریخ بافته شده اند. پس از بررسی این فرش ها و آشنا شدن با چگونگی بافت و اصالت فرش ترکیه ای می توانید به مراکز فروش فرش بروید و برای خود یک فرش یا قالی به عنوان یادگاری از استانبول بخرید و به خانه ببرید.

قوانین موزه

- روشن کردن فلش گوشی ممنوع!

ـ دست زدن به فرش ها ممنوع!

- دویدن در موزه ممنوع!

- سیگار کشیدن اکیدا ممنوع!

ساعات بازدید

ساعات بازدید از این موزه در فصل تابستان از ساعت 09:00 صبح الی 5 بعد از ظهر و در فصل زمستان از ساعت 09:00 صبح الی 4 بعد از ظهر می باشد.
 

قیمت بلیط

قیمت بلیط این موزه برای بزرگ سالان حدود 10 لیر می باشد و برای کودکان زیر 8 سال هم رایگان می باشد.
istanbul carpet museum
 

نظر من در مورد موزه فرش استانبول

سلام، به نظر من این موزه یکی از غنی ترین موزه های استانبول هستش و توش آثار بسیار زیادی از دوره های مختلف آناتولی ترکیه وجود داره. قیمت بلیطش هم که مناسبه. پس این موزه می تونه یه انتخاب خوب تو استانبول برای بازدید هست. امیدوارم از دیدنش لذت ببرید.

Add comment

Your message is required.