شهر واردزیا گرجستان | شهری ساخته شده به دستور یک پادشاه زن!

شهر واردزیا گرجستان | شهری ساخته شده به دستور یک پادشاه زن!

شهر وردازیا شهری سنگی و غاری باستانی است، که به دستور بانو تامار پادشاه مقتدر و قدرتمند گرجستان در سال های بسیار دور بنا شده است. به واقع سالانه حدود میلیون ها نفر برای بازدید از این شهر تاریخی به گرجستان سفر می کنند. پس دوستان چند دقیقه ای از لحظات ارزشمند خود را به ما لحظاتی ها بسپارید، تا شما را با این شهر باستانی که بسیار جذاب و دیدنی است، آشنا کنیم.

شهر واردزیا

شیوه دسترسی به واردزیا از تفلیس

این شهر در نواحی جنوبی کشور گرجستان قرار دارد. به چند طریق می توانید به این مکان بروید. یکی با تور های گردشگری که هزینه بالایی دارند و راه دیگر هم اینکه با مینی بوس ها و ماشین های کرایه ای به این مکان بروید و البته این راه به صرفه تر هم است. برای اجرایی راه اول که می توانید از شرکت های صاحب تور این جاذبه بلیط تهیه و تمام؛ برای اجرایی کردن راه دوم باید 7 صبح در تفلیس سوار مینی بوس شهر آخالتیکه شوید و مسیری حدود 2 ساعت در پیش خواهید داشت و پس از رسیدن به این شهر باید سوار مینی بوس های واردزیا شوید و پس از نیم ساعت به این شهر تاریخی خواهید رسید.

vardzia cave city georgia

آشنایی با شهر غاری واردزیا

در مسیر رفتن به سمت این جاذبه گردشگری زیبایی های فراوانی نظیر رود های خروشان و جنگل های سرسبز و کوه ها و صخره های متعددی را خواهید دید. وقتی به شهر نزدیک تر می شوید، متوجه حس فوق العاده و نوستالژی که به شما دست می دهید خواهید شد. هزینه ورود به این شهر که در واقع تلفیق غار های طبیعی و غار های دست ساز انسان هستند تنها 3 یورو است! برای بازدید از این مکان زمانی بین 2 الی 3 ساعت نیاز دارید. محور اصلی این مکان صومعه مقدس سنگی آن است، که در قرن دوازدهم میلادی بنا شده است. در روی دیوار این صومعه نقاشی های دیواری و منقوشات زیبایی وجود دارد. یکی از این نقاشی های دیواری پادشاه بانو تامار را به همراه عمویش جورجی سوم به تصویر می کشد. در این مکان صد ها راهب زندگی می کردند و در آنجا به تحصیل می پرداختند. در اوج دوران رونق این مکان حدود 2000 نفر در آنجا وجود داشتند. اگر به سایر نقاط این شهر بروید شاهد شهری سنگی و زیبا خواهید بود و شاهد خواهید بود که تک تک این خانه ها با دستان هنرمند انسان ها ساخته شده است و به طوری صاف و دقیق تراشیده شده اند، که انگار با ماشین های حفاری امروزی ساخته شده اند. طرح های موزاییکی پنجره های دست ساز که بسیار زیبا هستند و اتاق های مخفی و تونل های پر پیچ و خم (برای پنهان شدن از دست دشمنان) عظمت هوش و دقت در طراحی این شهر توسط مهندسانش را به شما نشان می دهد. وجود سیستم کانال های آب که آب این شهر از آنها تامین می شد و حتی امروزه نیز آب پاک و زلالی در این کانال ها وجود دارند. وجود سیستم های بهداشتی نظیر توالت های سنگی و حمام های تاریخی از جمله طراحی دقیق است، که به دور از مجل زندگی برای جلوگیری از بو های ناپسند و حمام کردن راحت. در ضمن در این مکان می توانید به دلخواه راهنمای صوتی را برای خود داشته باشید، که قیمتش حدود 3 یورو است. در این مکان نانوایی، غذاخوری و آهنگری هم وجود دارد. امروزه تنها چندین راهب در این صومعه هستند و مسئول نگهداری از آن هستند. بازدید از چند صد خانه غاری سنگی که بسیار زیبا و تاریخی هستند، یکی از بهترین خاطرات شما را در زندگی تان رقم خواهند زد. امیدوارم از بازدید از شهر واردزیا لذت برده باشید.

vardzia cave city georgia

تاریخچه

در شرایط ناامید کننده زندگی در دوران قدیم، مردم معمولاً به سمت و سوی اسطوره پرستی رانده می شدند. اسطوره گرجستانی ها نه پهلوانی برومند بود و نه شوالیه ای در پی جنگ با اژدها ولی هیچ چیز از آنها کم نداشت. نام او پادشاه بانو تامار بود. بله درست فهمیدید یک پادشاه زن! یا بهتر است بگویم یک اسطوره تاریخی و یا هم تنها زن پادشاه گرجستان که ملکه نبود و مستقیما امور را در دست داشت و گفته می شود دوره حکومت وی از پر اقبال ترین و با شکوه ترین دوره های تاریخ برای مردم گرجستان است. ملکه تامار اقدامات مهمی را برای این کشور انجام داد. از جمله آن می توان به دستور ساخت این شهر که دارای پناهگاه های زیرزمینی است، را در سال 1185 داد. تا در مقابل حملات دشمنان مختلف در این قلعه سنگی نفوذ ناپذی مصون باشند. این مکان در چندین سال بعد در حمل مغولان خونخوار نیز به کمک گرجی ها آمد و مانع از وقوع تلفات سنگین تر شد.

عکس پادشاه بانو تامار

نظر من در مورد شهر واردزیا

سلام عزیزان. این مکان یکی از جالب ترین مکان های گرجستان است. حتما اگه سفری به این کشور دارید از این مکان دیدن کنید. خیلی با حاله.

Add comment

Your message is required.