معبد گارنی ارمنستان | معبدی پر رمز و راز به قدمت 2000 سال!

معبد گارنی ارمنستان | معبدی پر رمز و راز به قدمت 2000 سال!

معبد گارنی که همیشه با رمز و راز های فراوانی همراه بوده است، همواره پرسش های فراوانی را از سوی محققان و دانشمندان به خود داشته است. این معبد به ما نگاهی نادر به قفقاز قبل از مسیحیان ارائه می دهد. معبد گارنی همان مکانی است، که سالها تصویرش برروی اسکناس های 5000 درامی این کشور نقش بسته بود. امروزه، این بنا به عنوان اثری از گذشته های طولانی مدت فراموش شده ارمنی باقی مانده است. با لحظات همراه باشید، تا شما را با تاریخچه و نحوه ساخت این معبد آشنا کنیم و پرده از راز های آن برداریم.

معبد تاریخی ارمنستان

آشنایی با معبد گارنی ارمنستان

این معبد در دهکده گارنی در استان کوتایک در 27 کیلومتری شرق ایروان واقع شده است و زمانی معبد بت پرستی بود که به خدای خورشید ارمنی اختصاص داده شده بود. این مکان که در اواسط قرن اول میلادی ساخته شده است، امروزه این بنا تنها ساختار سالم یونانی، رومی در ارمنستان است که توسط بسیاری به عنوان سمبل قدرتمند گذشته کلاسیک ارمنستان و همچنین پیوندهای عمیق تاریخی آن با تمدنهای یونان و روم دیده می شود.

نور پردازی زیبای معبد شب هنگام

موقعیت جغرافیایی معبد

معبد گارنی در یک مکان بسیار استراتژیک، بر روی یک صخره واقع شده است، مشرف به طیف وسیعی از کوه های گغاما و همچنین رودخانه آزات در نزدیکی دشت آرارات. معبد گارنی ارمنستان در 30 کیلومتری ایروان واقع شده است، اما تقریباً در نزدیکی صومعه گغارد واقع شده است، که تنها 11 کیلومتر از رودخانه آزات و تنها با پایتخت باستانی آرتاشات فاصله دارد. این منطقه حساس در دوران ما قبل تاریخ میلادی سکونت داشته و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد از بین قرن های 6 تا 8 قبل از میلاد توسط اورارتویی ها نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

 منظره زیبای گارنی

تاریخچه معبد

اگرچه اطلاعات تاریخی مربوط به ساخت معبد گارنی ارمنستان محدود است، اما به نظر می رسد که این معبد به سفارش تیرداد اول اشکانی در ارمنستان در حدود 70-80 سال قبل از میلاد ساخته شده است.

برخی ادعا می کنند، که این مکان یک معبد نیست، بلکه مقبره یکی از پادشاهان طرفدار روم ارمنستان است که در قرن 2 قبل از میلاد زندگی می کرد. این استدلال توسط شباهت های ساختاری بین گارنی و چندین مقبره در آسیا صغیر بیان می شود. پس از روی آوردن ارمنستانی ها به مسیحیت در قرن چهارم پس از میلاد و پذیرش این دین به عنوان دین رسمی کشور ارمنستان، تیرداد سوم پادشاه وقت تمامی بت خانه ها و معابد بت پرستی را ویران کرد.(هنوز هم این عمل تیرداد سوم حاله ای از ابهام در خود دارد). اما این معبد از این اقدام و تهاجم ها و زمین لرزه های بی شماری که این معبد را تهدید می کردند، از هر کدام از این حوادث به طرز عجیب و چشمگیری جان سالم به در می برد. تا اینکه در سال 1679 میلادی، بر اثر زلزله ای مهیب آسیب جدی دید. پس از حفاری های مداوم در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی، این بنا بین سالهای 1979-1975 میلادی بازسازی شد. امروزه این مکان به موزه ای برای بازدید عموم تبدیل شده و گردشگرانی که به ارمنستان سفر می کنند، بازدید از این مکان را در اولویت های خود قرار می دهند و تور های ارمنستان نیز برای بازدید از این مکان برنامه دارند.

garni template

پیدا شدن کتیبه ای تاریخی در معبد گارنی

یک کتیبه یونانی در سال 1945 میلادی در داخل ساختمان معبد کشف شده، حاکی از این است که تیرداد اول حامی و بنیانگذار معبد گارنی بوده است. دکتر ورج نرسسیان این کتیبه را چنین ترجمه می کند:

خدای خورشید تیرداد اول، پادشاه غیرقابل کنترل اشکانیان (ارمنستان بزرگ)، در یازدهمین سال از سلطنت خود هنگامی که کشور در خطر حمله رومیان بود، معبد و قلعه ای غیرقابل نفوذ را ساخت.

کتیبه باستانی معبد گارنی ارمنستان

کاربرد منطقه اطراف معبد

منطقه اطراف معبد تاریخی ارمنستان در دوران باستان و قرون وسطی به عنوان پادگان سلطنتی و قلعه نظامی عمل می کرد. در این منطقه چندین کلیسا ساخته شده بود و آثاری از حمام های رومیان و دیوار های قلعه نظامی نیز در آن وجود داشتند. محققان این دیوار ها را به یک قرن قبل از ساخته شدن معبد گارنی ارمنستان نسبت می دهند. برخی از محققان و باستان شناسان می گویند که این مکان در دورانی از تاریخ به عنوان اقامتگاه تابستانی استفاده شده و گویی این اقامتگاه به خواهر پادشاه تیرداد سوم اشکانی تعلق داشته بود.

چشم اندازی از منطقه اطراف گارنی

معماری منحصر به فرد معبد

معبد گارنی تنها معبد بقایای بت پرست در ارمنستان و تنها ساختار کلاسیک است که هنوز در این کشور ایستاده است. این معبد ساخته شده بر روی یک تریبون، حاشیه ای و جهت آن به سمت شمال شرقی است. این بنا از بازالت خاکستری ساخته شده است که از مجاورت گارنی تهیه شده است. امروزه گفته می شود، که این معبد مطابق هندسه به روز روزگار خویش طراحی شده است: این معبد نظریه های هندسی فیثاغورث و افلاطون را در طراحی خود کاملاً داراست. این معبد دارای 24 ستون یونی است که ارتفاع هرکدام از آنها 6.54 متر است. شش ستون در قسمت های جلویی و پشتی و همچنین شش ستون در طرفین قرار دارند. برخی محققان معتقدند كه این ستون ها در اصل از آسیای صغیر آمده اند و نماد 24 ساعت شبانه روز هستند. این معبد حدود 7 متر بلندا، 8 متر طول و 5 متر عرض دارد. این مکان تنها می تواند حدود 20 الی25 نفر را در درون خود جای دهد و به همین دلیل گردشگران باید برای رفتن به داخل معبد در صف قرار گیرند. بسیاری از مورخان و باستان شناسان معتقدند که در ابتدا مجسمه ای در این مکان قرار داشته که شاید مجسمه ای از خدای خورشید میر یا هلیوس بود، که امروزه به دلایلی اثری از آن نیست!

garni template

نظر من در مورد معبد گارنی ارمنستان

یه سلام گرم و دوست داشتنی خدمت لحظاتی های عزیز. دوستان انشاء الله که دارین آماده سفر به ارمنستان یکی از زیبا ترین کشور های منطقه میشید. تو این سفر حتما برید و این معبد رو حتما ببینید. درسته یه کم قیمت بلیتش بالاست ولی ارزششو داره، تو شباهم بانور پردازی های زیباش خیلی قشنگ تر هم به نظر میاد.

Add comment

Your message is required.