موزه تاریخ ارمنستان در ایروان

موزه تاریخ ارمنستان در ایروان

موزه تاریخ ارمنستان یکی از بزرگ ترین و غنی ترین موزه های کشور ارمنستان است که در ایروان قرار دارد و قدمت آثار موجود در آن به 5000 سال قبل بر می گردد. اکثر آثار این موزه در سه بخش تقسیم شده اند، که این سه قسمت به شرح زیر می باشند: باستان شناسی، سکه شناسی و مردم شناسی؛ که هرکدام از آثار مربوط خود غنی و پر محتوا هستند. این آثار در 3 طبقه ساختمان به نمایش گذاشته شده اند. (آثار بسیار تاریخی در طبقه آخر قرار دارند) با ما همراه باشید تا شما را با این موزه آشنا کنیم.

موزه ملی کشور ارمنستان

آشنایی با موزه

موزه اصلی ارمنستان موزه تاریخ ملی این کشور است، که در میدان جمهوری ایروان واقع شده است. ساختمان زیبا موزه با سنگ های مرمر سفیدش از دور مشخص است. جلوی این موزه حوض بسیار بزرگی وجود دارد که فواره های زیبایی در وسط حوض وجود دارند، که بالا و پایین آمدن آب در حوضش چند دقیقه ای شما را در خود محو می کند. این موزه یکی از معروف ترین کارت پستال های ایروان است، که همواره در عکس های پایتخت ارمنستان یعنی ایروان می آید و از معروف ترین جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می آیند. این معجزه معماری در زمان سلطنت جمهوری اول ارمنستان تأسیس شد و نخستین بار در اوت سال 1921 برای عموم افتتاح شد. موزه تاریخ ارمنستان شامل بیش از 400000 اثر تاریخی و که به دوره های مختلف تاریخی ارمنستان، از دوران پیش از مسیحیان تا امروز را در بر می گیرد. در این موزه همچنین بخشی وجود دارد که به تاریخ مدرن ارمنستان اختصاص یافته است. موزه تاریخ ارمنستان گنجینه ای واقعاً شگفت انگیز است که وقتی در داخل آن حرکت می کنید، به معنای واقعی کلمه می توانید جریان گذر زمان را تجربه کنید و از قرون گذشته به زمان حال سفر کنید، همچون سفر با یک ماشین زمان! موزه تاریخ بار دیگر میراث فرهنگی غنی ارمنستان را اثبات می کند و شما از دیدن این زیبایی آثار باستانی موجود در این موزه به وجد خواهید آمد. عزیزان دیدن منظره شبانگاهی موزه که با نور پردازی خیره کننده زیبا تر می شود را هرگز از دست ندهید.

آثار باستانی موزهکوزه های سفالی

در موزه تاریخ ارمنستان چی هست؟

در مجموعه های ارائه شده در این موزه می توان آثار های مختلف باستانی را دید که می توان تعامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی پادشاهی ارمنستان را با تمدن ها و امپراطوری های باستان مانند مصری ها، ایرانی ها، آشوری ها ، رومی ها و بیزانسی ها را اثبات کرده و نشان داد. در اینجا می توانید یافته های منحصر به فرد از دوران برنز را مشاهده کنید: ابزار کشاورزی، اسلحه، جواهرات و وسایل خانگی نظیر کوزه و کاسه و ظروف سنگی (طرح ها و نقشه های مختلفی روی این ظروف حک و نقاشی شده اند که نشانگر تاریخ غنی ارمنی هاست). مهم ترین و افتخار آمیز ترین بخش موزه برای ارمنی ها، بخشی است که به اولین تشکل های دولتی در قلمرو ارمنستان و در ایالت اورارتو اختصاص داده شده است. در این موزه یافته های باستان شناسی ارائه شده است که در مورد تاریخ پادشاهی اورارتو (پادشاهی باستانی ارمنستانی ها که قلمرو وسیعی داشتند)، داستان هایی پر از فراز و نشیب را بیان می کند. این داستان ها از ترجمه مجموعه ای از لوح های خشتی با نوشته های میخی بدست آمده اند. مجسمه های برنزی زیبا، سرامیک های زیبا و قدیمی، سنگ قبر سلاطین، سلاح های تزئین شده با حکاکی ها و با نگین و الماس و تزئینات طلا و نقره، ارابه، از سایر آثار به نمایش گذاشته شده در موزه تاریخ ارمنستان است. در اینجا همچنین می توانید زره های برنزی پادشاه آرگشتی اول، بنیانگذار ایروان (787-760 قبل از میلاد) را مشاهده کنید. بسیاری از این یافته ها هنوز مورد مطالعه و رمزگشایی قرار می گیرند، زیرا اورارتویی ها پر از اسرار و رمز و راز بودند.

فرش های تاریخی در موزه ارمنستان

لباس های محلی تاریخی ارمنستانی ها

آثار تاریخی از دین مسیحیت

ارمنستان که به عنوان "مهد مسیحیت" شناخته می شود ، موزه ملی اش از آثار منحصر به فرد مسیحی پر شده است. این موزه بر روی آثار باستانی مسیحی تمرکز دارد: وسایل مربوط به کلیسای قرون وسطایی از موزه سنت اچمیادزین و نخجوان، نسخه های خطی، صلیب بزرگ طلایی، کتاب مقدس و کتابهای کلیسایی که با سنگهای قیمتی تزئین شده اند و کاشی کارهایی که جزء زیارتگاه های غیرقابل باور و منحصراً به فرد ارمنی محسوب می شوند، که بسیار زیبا و باستانی هستند، از جمله آثاری از دین مسیحیت در این موزه هستند.

آثار هنری و صنایع دستی موزه

موزه ملی تاریخ ارمنستان مملو از قطعات هنری و صنایع دستی است. یکی از این نمایشگاه ها به هنر قالی بافی اختصاص دارد. این شاخه از هنر کاربردی به همراه بافندگی لباس های ملی جزء لاینفک فرهنگ ارامنه است. مجموعه فرش ها در حدود 2500 قطعه است که قدمت آن از قرون اولیه مسیحی تا قرن نوزدهم برمی گردد. در این بخش مجموعه ای از لباس های ملی دوره های مختلف و مناطق ارمنستان نیز ارائه شده است.

صنایع دستی در موزه

راهنما های مؤدب و پاسخگو

در این موزه راهنما هایی برای کمک به گردشگران وجود دارند، تا به سوالات مختلف شما پاسخ دهند و شما را به قسمت مورد نظرتان راهنمایی کنند.

قوانین و مقررات

1- عکاسی کردن ممنوع! (جز با اجازه از مسئولین موزه)

2- دویدن ممنوع!

3- خوردن و آشامیدن ممنوع!

4- سیگار کشیدن ممنوع!

5- بلند صحبت کردن ممنوع!

6- آوردن کیف و ساک به داخل موزه ممنوع!

موزه تاریخ ارمنستان

چگونگی دسترسی

به وسیله مترو و اتوبوس های شهری می توانید به راحتی به این موزه دسترسی داشته باشید. توجه داشته باشید باید در هردو وسیله نقلیه در ایستگاه میدان جمهوری (میدان سرخ) پیاده شوید و مسیر بسیار کوتاهی را تا موزه بپیمایید. همچنین تاکسی ها هم انتخاب خوبی برای حمل و نقل هستند.

آدرس موزه تاریخ ارمنستان:

ایروان، میدان جمهوری، کنار ایستگاه "میدان جمهوری"

نکته:

در آخرین شنبه هر ماه، ورودیه موزه برای همه بازدید کنندگان رایگان است!

ساعات کاری:

این موزه به جز دوشنبه ها و تعطیلات رسمی که تعطیل می باشد، در سایر روزها هفته دایر می باشد. ساعات کاری موزه در روز یکشنبه از ساعت 11:00 صبح الی 17:00 بعد از ظهر و روز های سه شنبه تا شنبه از ساعت 11:00 تا 18:00 بعد از ظهر می باشد، که شما دوستان گردشگر عزیز می توانید از آن بازدید کنید.

اشیا تاریخی موزه

نظر من در مورد موزه تاریخ ارمنستان

به نظر من اولین جایی که هر گردشگری باید تو سفر به پایتخت ارمنستان یعنی ایروان تجربه کنه، این موزه است. زیرا با بازدید از این مکان دید وسیعی نسبت به فرهنگ و تاریخ این کشور پیدا می کنید و مهم تر از اون با دیدن این همه شی تاریخی که با هنر دستان افراد هنرمند اونم تو زمانی حدود 5000 سال پیش ساخته شدند، آدم به شور و وجد میاد.

Add comment

Your message is required.