برج های دوقلو پتروناس مالزی | اشتباه بزرگ مهندسی در ساخت برج!

برج های دوقلو پتروناس مالزی | اشتباه بزرگ مهندسی در ساخت برج!

برج های دوقلوی پتروناس، زمانی بلندترین ساختمانهای جهان بودند. ولی حالا بلندترین سازه های دوقلوی جهان، این دو برج دوقلو هستند.این برج ها در شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی قرار دارند و کاربرد تجاری و تفریحی دارند و نقش بسزایی در اقتصاد شهر ایفا می کند. با لحظات همراه باشید تا شما را هر چه بیش تر با این دوقلو های دوست داشتنی آشنا کنیم.

برج های دوقلو مالزی

اطلاعات ساخت

تا سال 1998 بلندترین آسمانخراش‌ های جهان همیشه در آمریکا قرار داشتند. اما هنگامی که برج‌های پتروناس در مالزی ساخته شدند، این وضعیت تغییر کرد. ساخت این برج ها از سال 1994 آغاز شد و در سال 1998 میلادی ساخت این دو برج به اتمام رسید و به صورت رسمی افتتاح شدند و از برج ویلیس 442 متری بلند در شیکاگو ، ایالات متحده آمریکا پیشی گرفتند. این ساختمان های 88 طبقه توسط مهندس سزار پلی و همکاران طراحی شده اند. هر دو آسمان خراش در طبقات 41 و 42 طبقه (175 متر بالاتر از سطح خیابان) توسط یک پل آسمانی، به طول 58 متر، به یکدیگر متصل شده اند. در طراحی برج‌ها از فرم‌های هندسی اسلامی و فرم‌هایی مثل مربع و ستاره ۸ پر استفاده است. این برج‌ها تا سال 2004 مقام بلندترین ساختمان جهان را حفظ کردند. در این سال با ساخته شدن ساختمان 101 تایپه (508 متر) که 88 متر بلندتر از برج های مالزی بود، عنوان بلند ترین برج جهان را از چنگ پتروناس درآورد و بلندترین ساختمان جهان شد. امروزه عنوان بلند ترین برج جهان به برج خلیفه در دبی تعلق دارد.

رقابت مهندسی که به اشتباه بزرگی منجر شد!

در آغاز ساخت برج و به درخواست دولت برای تسریع بخشی در فرایند ساخت برج ها، مسئولیت ساخت یکی از برج ها به مهندسان کره ای و یکی از برج ها به مهندسین ژاپنی داده شد. کار ساخت کره ای ها دیر تر و یک ماه بعد از ژاپنی ها شروع شد ولی زود تر به پایان رسید و ساختمان ساخته شده توسط آنها کاملا صاف و درست بود، در حالی که ساختمان ساخته شده توسط ژاپنی ها  انحنایی 2/54 سانتی متری داشت، که دیگر نمی شد کاری کرد. گمان زده می شود ژاپنی ها در رقابت با کره ای ها برای جلو زدن از حریف با عجله کار هایشان را انجام داده اند و دچار این اشتباه بزرگ شده اند.

آسمان خراش های دوقلو مالزی

داخل برج های دوقلو پتروناس چه خبر است؟

این دو آسمان خراش را تقریبا از همه جای شهر می توان مشاهده کرد و این نشان از بزرگی و عظمت آن است. هر چقدر که برج نزدیک تر می شوید، بزرگی اش بیش تر رخنمود می کند. در پایه برج های پتروناس یک مرکز خرید بزرگ قرار دارد، که در بین گردشگران بسیار محبوب است و می توانید بازدید از این برج را از این فروشگاه آغاز کنید. برج یک کاملاً توسط شرکت دولتی نفت مالزی پتروناس و شرکتهای تابعه و شرکت های وابسته اش به طور کامل اشغال شده است. برج دو نیز اخیراً توسط شرکت های چند ملیتی مانند Accenture، الجزیره، بارکلیز پایتخت، بلومبرگ، بوئینگ، IBM، مک کینزی و شرکت، مایکروسافت، رویترز و موارد دیگر پر شده است. می توانید از داخل برج تمام شهر کوالالامپور را ببینید و از مناظر لذت ببرید.

برج های دوقلو مالزی

تفریحات موجود در برج های پتروناس

نمی توان به راحتی از کنار برج های دوقلوی پتروناس گذشت و به داخل آن نرفت. در اطراف برج پارک KLCC که بسیار زیباست قرار دارد، که دارای یک مسیر برای آهسته دویدن و مسیرهای پیاده روی طولانی، چشمه آب و استخر بزرگی برای کودکان است. برج های دوقلوی پتروناس علاوه بر بازار و پارک، دارای مجموعه ای از جاذبه های دیگر در داخل آن است، از جمله گالری هنری پتروناس و مرکز همایش کوالالامپور است، که در آن برگزار می شود. بعلاوه مرکز علمی Petrosains در اینجا در Suria KLCC قرار دارد: این مکان یک مرکز کشف تعاملی علمی است که نمایشگاه هایی را در رابطه با صنعت نفت نشان می دهد که از صنعت نفت گرفته تا نمایشگاهی از دایناسورها در آن برگزار می شود. در یکی از نمایشگاه های آن نیز معروف ترین نقاشی های هنرمندان به نمایش گذاشته می شوند.

برگزاری کنسرت موسیقی کلاسیک

یکی دیگر از برجسته ترین ویژگی های این آسمان خراش ها وجود سالن کلاسیک در آن است، که مکان اصلی برای موسیقی کلاسیک آسیای جنوب شرقی است. طراحی و معماری این مرکز که یکی از بهترین سالن های کنسرت جهان را به خود اختصاص داده است، در مابین این دو برج قرار گرفته است و این بنا بر اساس طراحی برجسته سالن های کنسرت اروپایی در قرن نوزدهم بنا شده است. این سالن کنسرت میزبان برخی از استعدادهای موسیقی بسیار معتبر دنیا بوده و محل ارکستر فیلارمونیک مالزی است.

آسمان خراش های دوقلو مالزی

نمایی از بالای شهر کوالالامپور را ببینید!

همان طور که در بالا اشاره کردیم پلی شیشه ای در طبقات 41 و 42 برج قرار دارد که کار هر کسی نیست که جرئت رفتن روی آن را داشته باشد. برای رفتن به بالا پل باید در صف های طولانی گردشگران بایستید. اگر شما می خواهید از خود تست ترسو بودن یا نبودن را بگیرید، حتما روی این پل بروید و از ساختمان اول به ساختمان دوم بروید. به طوری که زیر پایتان شیشه ای است و می توانید ماشین های بزرگ را هم اندازه قوطی کبریت ببینید.

بازدید کنندگان می توانند منظره ای از نمای کلی برج و همچنین با استفاده از نمایشگرهای دیجیتالی ببینند و با استفاده از دوربین های مخصوص از شهر دیدن کنند.

ساعات کار:

09:00 صبح الی 19:00 عصر می باشد. (این برج ها روز های جمعه برای اقامه نماز جمعه از ساعت 13:00 –14:30 بسته می باشند)

هتل های نزدیک برای اقامت:

در نزدیکی این دو برج، هتلConcorde Monorail ، Jalan Ampang و Jalan Raja Chulan قرار دارند.

برج های دوقلو پتریناس

نظر من در مورد برج های دوقلوی مالزی

سلام به شما دوستان و جهانگردان عزیز لحظاتی. عزیزانی که می خوان به مالزی سفر کنن اصلا نمی تونن این سفر رو بدون رفتن به این دو برج تصور کنن. این دو برج خیلی فوق العاده اند و خیلی هم بلندند. همون طور که توی مطلبم هم گفتم رفتن روی پل اونم تو طبقات 41 و 42 کار هرکسی نیست. امیدوارم یه سفر باحال پیش روتون باشه و توش کلی بهتون خوش بگذره.

Add comment

Your message is required.