موزه باستان شناسی استانبول | موزه ملی ترکیه را بشناسید!

موزه باستان شناسی استانبول | موزه ملی ترکیه را بشناسید!

یکی از مهمترین موزه های ترکیه، موزه باستان شناسی استانبول است، که در واقع سه موزه است و از سه واحد به شرح زیر تشکیل شده است: موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه کاشی کاری. این سه موزه ترکیبی حاوی بیش از 1 میلیون شیء از تمدن های تاریخی سراسر جهان است. این موزه در 13 ژوئن سال 1891 میلادی با نام موزه هومائون (موزه امپریال) تأسیس شد و بدین ترتیب از اولین موزه ترکیه، در جنوب کاخ توپکاپی و در پارک گلهان رونمایی شد. این موزه حاوی هزاران اثر با ارزش از سارکوفاگ (اسکندر بزرگ) وگنجینه های بسیار زیادی ازتمدن های آشوری، هیتی، مصر، یونان، رومی، بیزانس و عثمانی است. البته همه این آثار از کاخ توپکاپی به این موزه آورده شده اند. با لحظات همراه باشید تا شما را با این موزه تاریخی بیش تر آشنا کنیم.
موزه باستان شناسی استانبول- بیرون محوطه
 

موزه باستان شناسی استانبول(موزه ملی ترکیه)

این موزه به همراه موزه آنیت کابیر(آرامگاه آتاتورک) و موزه هنر های اسلامی و ترکی، سه موزه مهم ملی ترکیه به شمار می آیند. این موزه، از مجموعه 3 کاخ موزه مختلف تشکیل شده است،که در اواخر قرن نوزدهم توسط عثمان حمدی بیگ مدیر موزه، هنرمند و باستان شناس تاسیس شد.برای رفتن به این موزه در طی مسیر حتما کاخ توپکاپی را خواهید دید، زیرا در نزدیکی موزه باستان شناسی استانبول قرار دارد. پس از آن در پارک گلهان ساختمان بزرگ و باشکوهی را خواهید دید که همانند کاخ توپکاپی و کاخ دولمه باغچه است و حس تاریخی بودن اشیا داخلی را به شما منتقل می کند. ورودی آن با چند ستون بزرگ سنگی به چشم می آید. این ورودی، ورودیه بخش موزه باستان شناسی است و ورودی های موزه شرق باستان و موزه کاشی کاری هم در همین دور و بر است. بهتر است، پس از تهیه بلیط با حواس کاملا جمع وارد موزه شوید تا چیزی را از قلم چشمانتان نیندازید. پیشنهاد می کنم حتما ادامه مطلب را بخوانید.

درب ورودی موزه باستان شناسی استانبول
 

1- موزه باستان شناسی

هنگام بازدید از این قسمت، مجموعه گسترده ای از مجسمه های کلاسیک زیبا و سارکوفاژی داراست، به علاوه نمایشگاه هایی وجود دارد که از تاریخ باستان، بیزانس و عثمانی مستند سازی می کند. مجسمه های زیبا که در این موزه به نمایش گذاشته می شوند بسیار فوق العاده و ستودنی هستند.وجود اشیا چند هزار ساله نظیر جام های طلایی و برنزی و کوزه های قدیمی و شمعدان های بی نظیر و مجسمه های خشتی، چوبی و سنگی که به زیبایی شکل هایی از حیوانات را با آنها ایجاد کرده اند که ستودنی است. قدمت بعضی از این آثار به امپراطوری بیزانس هم می رسد و البته نمونه های زیاد دیگر هم مربوط به دوران عثمانی است. امیدوارم از دیدن این قسمت موزه بزرگ استانبول لذت برده باشید.

موزه باستان شناسی استانبول

2- موزه شرق باستان

این ساختمان بلافاصله همان سال در سمت چپ ورودی این مجتمع واقع شده است. این قسمت شامل دارای مجموعه ای از اقلام قبل از اسلام است که به دلیل وسعت امپراتوری عثمانی در این موزه جمع شده است. از آثار برجسته این موزه اثری مربوط به قرن هشتم قبل از میلاد است، که در آن زمان ساخته شده، سنگ فرش سنگی تاریخی است، که خدای طوفان (تارهونزا)Tarhunza را به تصویر می کشد و مجموعه ای از صفحه های بزرگ آجری با لعاب آبی و زرد که روزگاری دروازه ایشتار بابل باستان را تشکیل داده بود. اثر بعدی هم مجسمه های تاریخی حیوانات که بسیار واقعی به نظر می آیند. این حیوانات نظیر شیر، اژدها و گاو هستند.که حتما آنها را با دقت ببینید.

عکس مجسمه های موزه

قدیمی ترین معاهده صلح و شعر عاشقانه جهان

یکی از شگفتی های تاریخی موجود در این بخش (شرق باستان) وجود پیمان کادش، قدیمی ترین پیمان صلح در جهان است، که به خط میخی نوشته شده است و در سال 1274 قبل ازمیلاد مسیح به امضا رسیده است و در پایتخت حکومت هیتی (هاتوزا) کشف شد. قدیمی ترین شعر عاشقانه از دوران بابل باستان از قرن هشتم قبل از میلاد به جا مانده که دیدن این دو اثر تاریخی بسیار لذت بخش است و پیشنهاد می کنم آنها را ندیده از موزه نروید.

3- موزه کاشی کاری

زیبایی بی نظیر کاشی ها و سرامیک ها در داخل خود این بخش یک جشن بصری است. علاوه بر این، وجود حدود 2000 اثر یافت شده در طول کاوش های باستان شناسی کاشی کاری شده را به یکی از مهم ترین قسمت های استانبول و تاریخ ترکیه تبدیل می کند. تالار اول شامل آثار باستانی از دوره سلجوقی آناتولی است. در تالار دوم آثار دوره عثمانی وجود دارد، در تالارسوم اتاق سلسبیلی و در تالار چهارم نیز آثار مربوط به دوره عثمانی وجود دارد. در تالار پنجم، آثاری از كتاهیا و در تالار ششم نیز آثاری ازآکانکاله وجود دارد. در آخر هم آثار ازنیک گنجانده شده است.

موزه کاشی کاری
 

چه چیزی را در موزه باستان شناسی از دست ندهید؟

صحنه هایی از اساطیر یونان و همچنین گریفون ها، سنتورها و مجسمه های مصری را در خود جا داده است. مجسمه اسکندر مقدونی (سارکوفاگوس) که در آنجا قرار دارد، اما در واقع اعتقاد بر این است که این مجسمه، مجسمه عبدالونیموس، پادشاه سایدُن را است. نقشه های قدیمی از قسطنطنیه (استانبول) نیز در این موزه وجود دارد.

قیمت بلیط موزه

قیمت موزه باستان شناسی استانبول در حدود 30 لیر است. البته با مراجعه به سایت موزه می توانید تخفیفاتی را بگیرید.

ساعات بازدید

بازدید از موزه در فصل زمستان از 30 اکتبر تا 15 آوریل از ساعت 09:00 صبح الی 16:45 بعد از ظهر می باشد.

در فصل تابستان نیز بازدید از این مکان از 15 آوریل - 30 اکتبر از ساعت 09:00 صبح الی 18:45 بعد از ظهر می باشد.

نکته مهم:

غرفه های بلیط فروشی 45 دقیقه قبل از زمان بسته شدن موزه بسته می شوند.

چه جاهای دیدنی دیگر در نزدیکی موزه باستان شناسی وجود دارند؟

فقط با یک پیاده روی کوتاه می توانید به کاخ توپکاپی، سالن موزه کنسرت ایا ایرنه (هاگیا ایرنه)، موزه هنر های اسلامی و ترکی، مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی که از سایر جاذبه های گردشگری استانبول به شمار می آیند نیز بازدید کنید.

نظر من در مورد موزه باستان شناسی استانبول

با سلام خدمت دوستای خوب خودم. لحظاتی های عزیز. قبل از هر چیزی آقا حتما توی استانبول این موزه رو برید ببینید. خیلی خیلی باحاله. انقاری هرچی اشیا تاریخی رو توش جمع کردن. مطمئنم ازش خوشتون میاد. فقط همین. راستی تا یادم نرفته با سپاس های از حمایتاتون از سایت.


 

Add comment

Your message is required.