موزه لوور پاریس | بزرگ ترین و پر بازدید ترین موزه جهان!

موزه لوور پاریس | بزرگ ترین و پر بازدید ترین موزه جهان!

لوور بزرگترین موزه جهان است و یکی از چشمگیرترین مجموعه های هنری، تاریخ را در خود جای داده است. کاخ موزه با شکوه لوور در کنار رودخانه ساین در پاریس قرار دارد. این یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری این شهر است. که سالانه میلیون ها گردشگر برای بازدید از آن به پاریس سفر می کنند، که این امر موجب شده تا این موزه علاوه بر بزرگ ترین موزه به پرطرفدارترین موزه جهان نیز تبدیل شود. با لحظات همراه باشید، تا شما را با این مکان تاریخی که اشیا تاریخی تر را در خود جای داده است، بیش تر آشنا کنیم.

louvre museum

معماری موزه لوور

این کاخ بزرگ در قرن دوازدهم توسط معماران هنرمند فرانسوی ساخته شد. این قصر مجلل که زمانی محل حکمرانی امپراطوران فرانسه بود، چندین طبقه است و حتی طبقات زیرزمینی هم دارد. این ساختمان در سه طرف محوطه بزرگ ساخته شده است. طاق های پایینی آن بسیار زیبا و جذاب است. در حیاطش حتما متوجه هرم بزرگ شیشه موزه لوور می شوید. این هرم بعد ها به این مجموعه اضافه شده است و به نوعی فضایی با تلفیق معماری تاریخی و نوین را ایجاد کرده است. در داخل ساختمان هم شاهد دیوار ها و ستون هایی از جنس سنگ مرمر خوهاید بود. به بالا سرتان که نگاه کنید، طاق هایی را می بینید که با چند ستون پابرجا مانده اند. بخشی از سقف هم شیشه ایست تا روز ها نور کافی ساختمان از نور خورشید فراهم شود. در بخشی از داخل موزه لوور همان هرم شیشه ای در محوطه دیده بودید را خواهید دید که امتدادش به داخل ساختمان کشیده شده است. وجود آثار هنری و تاریخی در کنار این معماری باشکوه و هنرمندانه باعث شده تا این مکان عنوان پربازدید ترین موزه را یدک بکشد. امیدوارم در سفرتان به پاریس حتما سری به این موزه اسرار آمیز بزنید.

 لوور بزرگ ترین موزه جهان

تاریخ پر حادثه موزه لوور

ساختمان موزه لوور در ابتدا به عنوان قلعه ای نظامی توسط فیلیپ دوم برای محافظت از شهر در برابر سربازان انگلیسی و در سال 1190 میلادی ساخته شد، تا اینکه در قرن شانزدهم بازسازی شد تا به عنوان کاخ سلطنتی خدمت کند.

در زمان اقامت خاندان سلطنتی در این کاخ، لوور شاهد رشد شگرف بود. طبق تاریخ تقریباً هر پادشاه فرانسوی که به تخت می نشست، آن را گسترش می داد. امروزه مساحت این قصر مساحتی در حدود 60،600 متر مربع را دربر می گیرد. در سال 1682 میلادی، لوئیز چهاردهم اقامتگاه سلطنتی را به ورسای منتقل کرد و لوور به خانه آکادمی های مختلف هنری تبدیل شد و نمایشگاه های منظم از آثار اعضای این آکادمی ها در آن ارائه می شد. در طول انقلاب فرانسه، لوئیز شانزدهم و همسرش ماری آنتوانت به زور از ورسای خارج شدند و در کاخ تویلریس، که در آن زمان در مجاورت لوور بود، زندانی شدند. آنها در سال 1793 در آنجا کشته شدند.

مجلس شورای ملی در آگوست 1793 با مجموعه ای از 537 نقاشی، لوور را به عنوان موزه افتتاح کرد. این موزه به دلیل مشکلات ساختاری در ساختمان در سال 1796 بسته شد. ناپلئون موزه را مجدداً گشود و این مجموعه را در سال 1801 گسترش داد و این موزه به نام موزه ناپلئون تغییر نام یافت.

گودک اسنجدار گفت: "این ناپلئون بناپارت بود که پایه و اساس موزه معروف جهان را که لوور امروز است ایجاد کرد." وی گفت: "او می خواست مسئول ایجاد مجموعه ای از هنرها در لوور باشد. به همین دلیل او در سال 1802 به" موزه ناپلئون "تغییر نام داد. او می خواست موزه ای در فرانسه با مجموعه هنری شگفت انگیز از سراسر جهان ایجاد کند.

در سال 1815 ، هنگامی که ناپلئون با پیمان فونتنبلو و شکستش از متحدان اروپایی از امپراطوری فرانسه استعفا داد. تقریباً 5000 اثر هنری به کشورهای مبدأ بازگشتند. فرانسه اجازه داشت فقط چند صد اثر را نگه دارد و لوور به نام اصلی خود بازگشت. آثار بسیاری از آثار فتوحات ناپلئون در مصر باقی مانده است. پس از ناپلئون، موزه لوور به گسترش خود ادامه داد. ساخت مجتمع چند طبقه لوور تحت سلطنت ناپلئون سوم در اواسط قرن 19 به پایان رسید و به شکل امروزی درآمد.

لوور پربازدید ترین موزه جهان

louvr museum

آثار نگهداری شده در لوور

مجموعه لوور شامل عتیقه های مصری ، مجسمه های یونان و روم باستان، نقاشی استادان قدیمی (برجسته های مشهور اروپایی از قبل از سال 1800) و جواهرات و تاج ها و سایر آثار باستانی از اشراف فرانسوی است. آثار آن از قرن ششم تا قرن نوزدهم بیش از 35000 اثر در هر زمان معین به معرض نمایش گذاشته می شود. در کل آثار نمایش داده شده به شهر زیر می باشد: آثار باستانی مصر، آثار باستانی یونان، اتروسکی و رومی، هنر اسلامی، مجسمه ها و هنرهای تزئینی و نقاشی های تاریخی که بدون شک، مشهورترین اثر موزه لوور تابلو "مونا لیزا" لئوناردو داوینچی است که با لبخند مبهم خود انبوهی از بازدید کنندگان را مسحور خود می کند. البته مهم ترین و تاریخی ترین آثار موجود در آن به خصوص برای ما ایرانی ها وجود تعداد زیادی از آثار تخت جمشید در آن است که بسیار زیبا و هنرمندانه هستند، که در زمان های گذشته و در اثر غارت از کشورمان خارج شده اند. از دیگر آثار محبوب می توان به یک استیل کتیبه ای با کد حمورابی، مجسمه غم انگیز داوینچی "برده در حال مرگ"و یوجین دلاکروکس که الهه برهنه آزادی را به تصویر می کشد که منجر به تشدید در انقلاب فرانسه می شود و تصور می شود که الهام بخش انقلابیون فرانسه بوده است. امروزه میلیون ها نفر برای بازدید بزرگ ترین موزه جهان به پاریس می آیند و این آثار را نظاره می کنند.

تابلو مونالیزا داوینچی در موزه لوور پاریس

آدرس و دسترسی

موزه لوور دقیقا در مرکز شهر و در قلب منطقه ۱ پاریس واقع شده است. ساختمان لوور بین رود سن و خیابان ریوولی و در انتهای شرقی محور تاریخی پاریس قرار گرفته است. برای رفتن به این موزه تاریخی می توانید از مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید.

ساعات فعالیت

روزانه از ساعت 9 صبح الی 6 بعد از ظهر به جز چهارشنبه ها و جمعه ها که از ساعت 9 صبح الی 21:45 شب دایر می باشد و سه شنبه ها به علاوه تعطیلات

۱ ژانویه، ۱ می و ۲۵ دسامبر تعطیل می باشد. گالری های موزه لوور در شیفت شب یعنی از ساعت 17:30 الی 21:45 تعطیل می باشند.

قیمت بلیط

برای رفتن به موزه لوور می بایست بلیط آن را تهیه کنید. برای این کار می توانید یا به طریق حضوری که هزینه بلیط 15 یورو می باشد، (که البته با صف طولانی مردم در صف بلیط روبه رو خواهید شد.) یا از سایت موزه به صورت آنلاین به قیمت 17 یورو می توانید آن را تهیه کنید.

تخفیفات ویژه (100% رایگان از موزه لوور بازدید کنید)

بازدید از موزه لوور در شیفت شب (18 تا 21:45) در اولین روز شنبه هر ماه میلادی برای عموم رایگان است.

بازدید از این موزه از ساعت (18 تا 21:45)روزهای جمعه برای کلیه افراد زیر 26 سال رایگان است.

  بازدید از موزه لوور در روز 14 جولای (روز ملی فرانسه) برای عموم رایگان است.

  بازدید از این مکان برای افراد زیر 18 سال به طور کلی رایگان است.

  بلیط فروشی موزه

  نظر من در مورد موزه لوور پاریس

  به نظر من این موزه بهترین موزه جهان است، که کامل ترین آثار تاریخی رو از هر نوع فرهنگی رو تو خودش داره و بی جهت نیست که به پر بازدید ترین موزه جهان تبدیل شده. اگه سفری به فرانسه داشتید حتما از این موزه بازدید کنید. با آرزوی بهترین ها برای دوستای لحظاتی خودم.

  Add comment

  Your message is required.