مسجد تاج محل | عاقبت تلخ معماران ایرانی تاج محل!؟

مسجد تاج محل | عاقبت تلخ معماران ایرانی تاج محل!؟

مسجد تاج محل یکی از عجایب هفت گانه جهان است، که در هند و نزدیکی شهر آگارا هند واقع شده است. این مسجد بسیار بزرگ و دارای سه گنبد است. سالانه میلیون ها نفر از گردشگران از سراسر جهان به این مکان می آیند تا شاهد هنر و خلاقیت انسان گذشته باشند. داستان های زیادی از آن در گوشه کنار هند وجود دارد، که برای شنیدن آنها و آشنایی هرچه بیش تر با این ابر سازه ساخت دست بشر با لحظات همراه باشید.

taj mahal

چرا تاج محل از عجایب هفتگانه جهان است؟

هندوستان دومین کشور پر جمعیت جهان است و به کشور هزار مذهب معروف است. در این کشور بزرگ آثار تاریخی فراوانی وجود دارد که معروف ترین آنها مسجد taj mahal است و از عجایب هفتگانه معماری جهان به شمار می آید. برای دیدن این شهر باید به شهر آگارا هندوستان سفر کنید. این شهر در 200 کیلومتری جنوب دهلی نو قرار دارد و تاج محل نیز در نزدیکی این شهر واقع است. اگر با تور همراه شوید و با استفاده از راهنما هایش به این سفر بروید، کار راحتی را پیش روی خود خواهید داشت. هنگام رسیدن به محدوده این بنا از دور عظمتش به چشم می خورد و هوش و حواس را یکجا قورت می دهد. با دیدن مناره های بلند و زیبایش و با دیدن سه گنبدش متوجه دلیل کسب این همه شهرتش می شوید. در جلوی مسجد تاج محل رود جمنا در پشت این سازه قرار دارد و صدای آن فضا را رویایی تر می کند. در جلوی taj mahal حوض طولانی وجود دارد که دارای فواره های زیبایی است و در سراسر اطرافش درختان سرسبزی دارد که با ایده خلاقانه به شکل مستطیل طراحی شده اند. در دو طرف مسیر منتهی به آن در کناره ها درختان انبوهی وجود دارد، که نسیمی خنک در بین آنها می پیچد. جلو تر که بروید شاهد خلاقیت معماران آن می شوید. (در ادامه به معماران این مجموعه خواهیم پرداخت که ایرانی بودند.) نزدیک تر که شوید شاهد مصالح گرانقیمت آن که از سنگ مرمر هستند می شوید که سفید سفید هستند و انگار برف روی تاج محل نشسته باشد. چهار مناره بزرگش بلند و زیبا هستند و پنجره هایش با چارچوب چوبی زیباتر! اندک مسجدی با این ظرافت ساخته شده است. حال که به اینجا رسیده ایم بگذارید بگویم که شاه جهان دستور ساخت تاج محل را برای اثبات عشق و علاقه و وفاداری به همسرش که در یکی از سفر های جنگی هنگام وضع حمل مرده بود داده بود و حتی امروزه از این مکان به عنوان نماد عشق جهانی یاد می شود. روزانه در زمان های ملکوتی اذان از بالای مناره ها صدای اذان طنین انداز می شود. که شنیدنش بسیار دلنواز است. امیدوارم تا اینجا از تاج محل لذت برده باشید.

taj mahal

معماری داخلی تاج محل

وقتی می خواهید وارد مسجد تاج محل شوید، ابتدا متوجه ستون های زیاد آن با طاق ها طلایی رنگش می شوید که خود نمایی می کند و سپس درِ بزرگ و چوبی اش توجهتان را به خود جلب می کند. این مکان که دیگر امروزه تنها در روز های جمعه در آن نماز اقامه می شود عملا به موزه ای برای بازدید عمومی تبدیل شده است. در داخل آن شاهد کاشی کاری های کف به شکل های دقیق، یکسان و هم اندازه خواهید بود. دیوار های تاج محل با کنده کاری های زیبا روی چوب و کاشی ها و نقش های روی آنها خیره کننده است. در قسمتی از آن شاه جهان بزرگ ترین فرمانروای هند به همراه همسرش قرار دارد. طاق های روی دیوار که در چند طبقه روی هم ساخته شده اند، هم دارای پنجره های چوبی هستند. نقش های زیبا که در همه جای مسجد تاج محل هندوستان کشیده شده است همواره توجهات را به خود جلب می کند و برش های ماهرانه سقف آن. خواهید دید که این دیوار ها در بخش های مختلف آن به شکل های مختلف است. قبلا به این مسئله اشاره کردیم که این مسجد دارای سه گنبد است و یک گنبد بزرگ که در طرفینش دو گنبد کوچک تر قرار دارند و گویی سه مسجد با هم تلفیق شده اند. از هر کدام از بخش ها آن به جهت خاصی استفاده می شد. قسمتی برای خواندن نماز و قسمتی برای پذیرایی از مهمانان شاه جهان بود و قسمتی هم محل آرامگاه بود. شب هنگام در تاج محل نورپردازی زیبایی می شود که حتما دیدنش را بهتان توصیه می کنم. البته قبل از تاریکی هوا غروب خورشید را در کنار این مکان به تماشا بنشینید و از لحظات خود کنار خانواده و دوستانتان لذت ببرید.

taj mahal داخل

تاریخچه و افسانه ای تلخ درباره عاقبت معماران تاج محل

مسجد تاج محل به دستور شاه جهان بزرگ ساخته شد و ساخت آن از سال 1632 میلادی تا 1647 میلادی نزدیک به 16 سال به طول انجامید و شاه جهان او را به همسرش که مرده بود تقدیم کرد. این مسجد در زمان خود یکی از بهترین سازه های ساخت بشر بود که امروزه نیز از بهترین ها به شمار می آید. معماران این مکان دو برادر ایرانی بودند که نامشان احمد و حمید لاهوری بودند. که با تلفیق معماری ایرانی و گورگانی این ابر سازه را به وجود آوردند و حتی کار خطاطی و حکاکی روی دیوار ها را به دو نفر دیگر ایرانی که شیرازی بودند، سپردند. در طی 16 سال تلاش بی وقفه این هنرمندان شاهد خلق شدن سبک جدیدی از معماری شدیم. برخی افسانه ها حاکی از آن است، که شاه جهان که پنجمین و البته قدرتمند ترین پادشاه گورگانی بود، پس از پایان ساخت تاج محل به جای قدر دانی از معماران دستان آن ها را قطع کرد تا نتوانند در مکانی دیگر همچون این بنا را بسازند و تاج محل یگانه باشد.

taj mahal

نظر من در مورد تاج محل

با سلام خدمت دوستای لحظاتی. به نظر من این مکان از زیباترین مکان های توی هندوستانه و توی تور هندوستان حتما برنامه ای برای دیدنش هست. پس حتما بازدید از این مکان رو از دست ندید.

Add comment

Your message is required.