اهرام مصر | چگونگی ساخت؟ | صدای فریاد مومیایی از اهرام ثلاثه!

اهرام مصر | چگونگی ساخت؟ | صدای فریاد مومیایی از اهرام ثلاثه!

مصر یکی از تمدن های باستان و صاحب یکی از بزرگ ترین فرمانروایی های تاریخ است، که امروزه برخی از یافته های علمی، مهندسی و پزشکی مردمانش در آن زمان و با محدودیت های موجود هنوز هم جای سوال دارد. در تور مصر با یکی از عجایب هفت گانه مصر آشنا خواهید شد که نامش اهرام ثلاثه است. این اهرام سالانه میلیون ها نفر از گردشگرانی که به مصر می آیند را جذب خود می کند. برای دانستن نحوه ساخت و افسانه هایی که از این اهرام موجود است، با لحظات همراه باشید تا شما را به قلب مصر باستان ببریم.

تصویر پاهای فردی که بالای اهراه جیزه نشسته

غروب خورشید پشت اهرام مصر

بازدید از اهرام مصر

این اهرام با نام های اهرام مصر، اهرام جیزه و اهرام ثلاثه شناخته می شوند. این سازه های بزرگ در ناحیه شمالی شهر قاهره قرار دارند. هرم های زیادی در مصر وجود دارند، اما آنچه این اهرام را متفاوت می کند اندازه های بزرگ و کوه مانندشان است. از داخل شهر قاهره این اهرام به راحتی قابل مشاهده است. صبح هنگام قبل از طلوع خورشید از پنجره هتل نگاهی به اهرام بیندازید. خورشید آرام آرام نور گرما بخش خود را بر روی این عجایب می فشاند و صحنه ای رویایی در جلو چشمانتان نقش می بندد. پس از صرف صبحانه وقتی که راه میفتید که به سمت هرم بروید نگاهتان به اهرام است که خورشید تماما نورش را در سراسر مصر پراکنده ساخته و اسن یعنی وقت حیاتی مجدد بر تاریخی چند هزار ساله که هنوز هم زنده بودنش از پشت شیشه های ماشین حس می شود. وقتی به نزدیکی های هرم می رسید، تازه متوجه بزرگی آنها می شوید. این اهرام در محدوده شهر باستانی جیزه هستند و همان طور که در بالا گفتیم به این نام هم مشهور هستند. قدمت این اهرام به 2560 سال پیش از میلاد برمی گردد و بزرگ ترین هرم نیز مابین سه هرم، هرمی است که به دستور خوفو فرعون مصر ساخته شده که ارتفاع آن 146/5 متر می باشد. حتما تا به حال متوجه خیل عظیم گردشگران شده اید که دارند این ابر سازه های دست بشر را می نگرند. با نگاهی از پایین هرم به بالا دلیل عظمتش را می فهمید. سنگ های استفاده شده در اهرم ثلاثه را می بینید که به یک اندازه و چقدر صاف و دقیق هستند و وزن هریک از آنها به ۶۰ تن هم می رسد. راهنما های گردشگران در گوشه و کنار به چشم می خورند که آماده پاسخ گویی به تمامی سوالات شما هستند. این اهرام هرکدام در واقع آرامگاهی برای فراعنه مصر است که در ادامه به آن خواهیم پر داخت. ضمنا یاد آوری کنم که بالا رفتن از اهرام جیزه ممنوع است و برای متخلفین مجازات مالی و محکومیت هایی به همراه دارند. البته تا حدودی با گذاشتن نگهبان در اطراف اهرام از این امر جلوگیری می شود ولی با این همه گردشگرانی هم پیدا می شوند که بدون اهمیت به این قوانین و بدون توجه به آسیب زدن به آنها هنگام بالا رفتن این کار ناپسند را انجام می دهند. از اینها که بگذریم وقتی سرتان را بچرخانید، متوجه مجسمه ابوالهول می شوید که اصلا متوجهش نشده بودید. این مجسمه هم رمز و راز عجیبی دارد که در مطالب دیگر به آن خواهیم پرداخت. تا کنون چندین مومیایی که مربوط به فراعنه و خدایان مصریان باستان است کشف شده. در اطراف این اهرام بزرگ متوجه شهر جیزه می شوید که محل زندگی کارگرانی بود که در این شهر زندگی می کردند و تا کنون چندین اسکلت و کوزه و اشیا زندگی این افراد یافته شده است و همچنین محل برخی خانه ها هم قابل مشاهده است. یقینا این بازدید برای شما جذاب خواهد بود به ویژه اگر فردی تاریخ دوست و عشق جهان باستان باشید. اگر دوست داشتید می توانید غروب خورشید را هم در این مکان به نظاره بنشینید که چگونه خورشید بر سایه های اهرام هنگام غروب تا چند صد متر امتداد می دهد و به ناگاه پشت لبه نوک تیز هرم از دیده محو می شود. نور پردازی های شب هنگام بر روی اهرام جلوه ای مدرن تری به این مکان می بخشد. امیدوارم از این بازدید نهایت لذت را در کنار خانواده و دوستانتان برده باشید.

اهرام جیزهاهرام مصر زیر آسمان آبی

تاریخچه اهرام مصر و نحوه ساخت آن

این اهرام در 2560 سال قبل از میلاد و به دستور خوفو دومین فرعون چهارمین دودمان فراعنه مصر بود. وی که اجدادش همگی برای خود آرامگاه های اهرام مانندی ساخته بودند تا جاودانه شوند و به جهان پس از مرگ راه یابند، تصمیم گرفت تا هرمی بزرگ تر و با عظمت تر بسازد. که دستور ساخت آن را صادر کرد. ساخت این آرامگاه که با بهترین نوع مهندسی ساخته شده است که حتی امروزه انسان با این همه تجهیزات نتوانسته همانند آن را بسازد. البته که برخی این امر را دلیلی بر وجود آدم فضایی ها می دانند و ساخت این اهرام را کار آنها می دانند، اماشواهد نشان می دهد که این هرم توسط هزاران متخصص انسان و نه چیز دیگری ساخته شده اند. همان طور که گفتیم خانه این افراد در نزدیکی محل کار بود تا رفت و آمد راحت تر شود و هیچ یک از آنها برده نبوده و حقوق ثابت دریافت می کردند(این نشان از یک سیستم اقتصادی فوق العاده بود.) و حتی می خواستند در ازای کمک به جاودانگی فرعون خود نیز جاودانه شوند. این سنگ های سنگین را با قرار دادن غلطک های چوبی زیرشان و حول دادن از جلو و عقب از روی سطح شیب داری که دور هرم ایجاد کرده بودند، به سمت مکان مقرر شده حمل می کردند. برای حمل هر سنگ به بالا 20 یا 25 نفر نیاز بود. در داخل این اهرام تونل سنگی بزرگی ساخته شد تا جسد فرعون در این تونل و به دور از جهان خارجی قرار گیرد تا به راحتی به آرامش ابدی برسد و به باور مصریان از یک نیمه خدا به یک خدای کامل تبدیل شود. مقابل ورودی چهار مجسمه سنگی بزرگ وجود دارند، که از آرامگاه محافظت می کنند. یک مسیر انحرافی هم برای اینکه دست دزدان به اموال دفن شده قبیل طلا و جواهرات نرسد ساخته شده بود. خوفو 2 سال پس از اتمام آرامگاهش درگذشت و پس از مومیایی شدن و انجام مراسمات مذهبی و قرار دادنش در تابوت طلایی در آرامگاهش قرار داده شد. مسیر ورودی پس از مراسم تخریب شد تا دیگر کسی نتواند به آن وارد شود و این گونه بود که فرعون به جاودانگی رسید.

عکس تابوت خوفو فرعون مصر

مومیایی که در داخل اهرام فریاد می کشید!

برخی از برده های فرعون برای خدمت به وی در جهان ابدی زنده زنده مومیایی می شدند و همراه فرعون دفن می شدند. خدا می داند که چقدر طول می کشید که از کم بود اکسیژن بمیرند و در این عذاب فریاد های بلندی می کشیدند که صدایش حتی بعد از تخریب دیوار های سنگی به گوش می رسید و مومیایی جسد آنها با دهانی باز جان داده بودند.

عکس مومیایی فرعونتصویر مومیایی فرعون خوفو

درون آرامگاه اهرام مصر چیست؟

از فضای بیرون توسط تونل مخفی که سنگی هست و به زور می توان از آن به داخل وارد شد، که البته ورود به آن ممنوع می باشد. در داخل محل تدفین خوفو تابوت و جسد او به همراه گنجینه اش و نقش های روی دیوار از جمله به همراه جنازه چند برده و قربانی از جمله اشیا موجود در آرامگاه است، که عکس های اندکی از آن گرفته شده است.

داخل اهرام مصر

نظر من در مورد اهرام ثلاثه

به نظر من مصر می تونه یکی از مقاصد سفر براتون باشه که حتما سفری جذاب و پر از آموزش رو براتون به همراه داره. مصر به دلیل داشتن آثار های مربوط به تمدن باستانیش همیشه مورد توجه گردشگرا بوده البته با این همه آثار تاریخی مصری تبلیغات آنچنانی ندارند و اگر مثل ترکیه آثار باستانی خودشون رو ارج بدوند و تبلیغات گسترده ای انجام بدند، می تونند تعداد گردشگرا رو چندین برابر کنند. امیدوارم حتما اگه تونستید به این کشور تاریخی برید و آثارش نظیر این اهرام رو ببینید، حتما این کارو انجام بدید.

Add comment

Your message is required.