کاپادوکیا کجاست؟ | تفریحاتی که نباید در این شهر از دست بدی؟!

کاپادوکیا کجاست؟ | تفریحاتی که نباید در این شهر از دست بدی؟!

کاپادوکیا یکی از باستانی ترین شهر های ترکیه است، که در فلات مرکزی ترکیه واقع شده است. در این شهر تاریخی مجموعه ای از تاریخی ترین مکان ها نظیر: صومعه ها و کلیسا های سنگی، شهر زیرزمینی را در خود جای داده و از بهترین مکان های بالن سواری در جهان است. اگر مشتاق آشنایی با این شهر پر رمز و راز و تاریخی ترکیه هستید، پس با لحظات همراه باشید تا بهترین کارهایی که می توانید در سفر به کاپادوکیا انجام دهید را به شما بگوییم تا سفری آگاهانه و با برنامه را پیش رویِتان داشته باشید.

ساختمانی در شهر

1 ـ به یک بالن هوای گرم سوار شوید

یکی از جذاب ترین کارهایی که می توان در شهر کاپادوکیا ترکیه انجام داد، بالن سواری است. اگر فکر می کنید کاپادوکیا روی زمین خیره کننده به نظر می رسد، پس حتما این شهر را از آسمان ندیده اید که این حرف را می زنید، زیرا زیبا ترین مناظر موجود در این شهر از آسمانش چندین و چند برابر زیبا تر به نظر می رسند. برفراز آسمان بر همه جای شهر مسلط خواهید بود و حسی همچون پرنده ای سبک بال به شما دست خواهد داد. اندازه بالن ها بسیار بزرگ است و طرح ها و اشکال مختلف نظیر پرچم کشور های مختلف به ویژه ترکیه و تصاویر حیوانات و چندین تصویر دیگر بر روی این بالن ها قرار دارند. هنگام باد شدن بالن حتی تصورش را هم نمی کنید که بالن اندازه یک دایناسور بزرگ می شود. پس حتما در سفرتان به این شهر ترکیه حتما حتما سوار این بالن ها شوید.

بالن سواری در شهر | کاپادوکیا کجاست؟

2 ـ در هتل های درون غار اقامت کنید!

اگر شما دوست دارید که در این مدتی که در این سفر هستید تجربه ای متفاوت داشته باشد، برای اقامت می توانید در هتل های مخصوص که در درون غار ها حکاکی شدند چند شبی را سپری کنید. در این هتل های غار تهویه مطبوع وجود ندارد، زیرا دیوارهای آن که از سنگ طبیعی هستند، فضای داخلی را خنک و راحت نگه می دارند. دیوارها خمیده هستند و شما احساس می کنید که واقعا یک غار نشین واقعی هستید، اما با تمام راحتی های موجودات معمول خود. حتی در تابستان های بسیار گرم هم فضای داخل این هتل های غار بسیار خنک و دلپذیر است. پس اگر در تابستان گرمی قصد سفر به کاپادوکیا را دارید، بهتر است این هتل ها را برای اقامت خود انتخاب کنید. بیش تر هتل های غار با یک باغ بامزه کوچک و زیبا، تکمیل شده با فرش و کوسن ها تزیین شده اند. حتی ممکن است بتوانید از بالکن مخصوص خودتان، بالن های هوای گرم را که از بالای سرتان پرواز کنان عبور می کنند را تماشا کنید!

هتل های درون غار

3 ـ در موزه فضای باز Goreme (گورِمه)کاوش کنید

موزه هوای آزاد گورِمه یک میراث جهانی یونسکو است که سازه های سنگی نفس گیر در آن قرار دارند، که بعضی از آنها با نقاشی های دیواری زیبا و تاریخی تزئین شده اند. این منطقه همچنین شامل برخی از قدیمی ترین کلیساها و صومعه های منطقه است! چند ساعت را صرف کاوش در این کلیساها کنید. در صورت تمایل می توانید در اطراف محل نیز به یک شتر سواری پر هیجان بپردازید. توصیه می شود با یک راهنما از این مکان بازدید کنید تا بتوانید در مورد تاریخچه مکان اطلاعات بیشتری کسب کنید. هچنین در صورت تمایل هدست های اجاره ای نیز در این موزه به شما واگذار می شود، تا با موزیک و حال بهتر به بازدید بپردازید.

ساعات فعالیت هفتگی: روزانه 8 صبح - 6 عصر

kapadokya شتر سواری در

4 ـ در یک شهر زیرزمینی حرکت کنید

کاپادوکیا دارای 36 شهر زیرزمینی است که وسیع ترین آنها شهر زیرزمینی کیماکلی و عمیق ترین شهر زیرزمینی دِرین کویو است. در روزگار گذشته مردم؛ این شهرهای زیرزمینی را از شبکه گسترده ای از صدها تونل حکاکی کردند که کل زندگی خود را در زیر سطح زمین زندگی می کردند. شهرهای زیرزمینی شامل اصطبل، کارخانه های شراب سازی، اقامتگاه های زندگی، آشپزخانه ها و حتی کلیساها است. چند حفره تهویه مطبوع معمولاً در تمام طبقات شهر زیرزمینی وجود دارد. درهای سنگی متعددی نیز در محل قرار داشتند که می توان به سرعت باز و بسته شوند، تا در صورت حمله، اتاق های مختلف را مسدود کند و مانع نفوذ دشمن به داخل شهر زیرزمینی شود. توجه داشته باشید که کاوش در یک شهر زیرزمینی برای کسانی که از بیماری کلاستروفوبیا(دیسک کمر) یا کمردرد رنج می برند مناسب نیست، زیرا باید از طریق تونل های پر پیچ و خم عبور کنند و در فشار زیادی از جهت خم شدن های مکرر بیفتند و از چند راه پله باریک بالا برود. امیدوارم از دیدن این شهر های زیر زمینی باستانی نهایت لذت و آموزش را برده باشید.

kapadokya شهر زیر زمینی در

5 ـ شامتان را با یک منظره زیبا در پشت بام رستوران میل کنید

یکی از بهترین راه های شادابی در منظره جادویی کاپادوکیا، ناهار خوردن در یک رستوران پشت بام است. تعداد زیادی از این مناطق پراکنده در سرتاسر منطقه وجود دارد که هر یک منظره ای باشکوه دارند. هنگامی که از منظره اطراف خود شگفت زده می شوید، بعد از خوردن یک وعده غذایی ترکی نظیر دونر کباب و ماهی کبابی و چندین غذای دلچسب می توانید یا یک فنجان قهوه ترک که بسیار تلخ و خوش مزه است، لذت خود را تکمیل کنید. اگر خوش شانس باشید، حتی می توانید منظره ای بی نظیر از غروب خورشید را نیز به تماشا بنشینید.

تصویری از هتل های غاری کاپادوکیا ترکیه

6 ـ پیاده روی در خیابان های کاپادوکیا

به غیر از لذت بردن از مناظر هوایی کاپادوکیا، یک راه عالی دیگر برای آشنایی منطقه، پیاده روی در خیابان های این شهر است. چندین مسیر پیاده روی برای یک پیاده روی دلچسب در دسترس است. با این حال مسیرهای پیاده روی به طور معمول سطحی مسطح را دارا هستند و باعث افزایش مسیری مناسب برای افراد در هر سنی می شود.

برای یک پیاده روی جذاب و عالیو یک پیاده روی نیرومند که از دهکده ایلارا شروع می شود و در صومعه سلیم به پایان می رسد، می توانید شرکت کنید. خیابان پیاده روی طوفان بیش از هفت کیلومتر زمین مسطح (حداکثر با کمی تمایل) را شامل شود، که برخی از مسیر آن در امتداد رودخانه پر پیچ و خم ملندیز عبور می کنند، قرار دارند. این مسیر از کنار بسیاری از سازه های سنگی و کلیساهای تاریخی هم عبور می کند. از طرف دیگر می توانید پیاده روی را از طریق مسیر Rose Valley انتخاب کنید، که می تواند با پیاده روی از طریق مسیر Red Valley ترکیب شود. این پیاده روی در حدود چهار تا پنج کیلومتری زمین مسطح امتداد دارد و از کلیساهای سنگی و تاکستان های کاملاً پیچیده عبور می کند.اگر وقت دارید، چرا هر دو را انجام نمی دهید؟ و هردو مسیر را تجربه نمی کنید؟! اگر می خواهید زمان بیشتری را برای پیاده روی اختصاص دهید می توانید به سمت دره های عشق، دره کبوترخانه، دره شمشیر و دره زمی حرکت کنید.

7 ـ در دره Devrent (تخیل) تعجب کنید

بر خلاف دره های دیگر کاپادوکیا ، دره دِورِنت هیچ کلیسای غار را در خود جای نمی دهد. در عوض، دارای چشم انداز زیبا و بسیار پیچیده است که دارای سازه های سنگی بسیار جالب توجه است. دره دِورِنت نیز به صورت محاوره ای به عنوان دره تخیل نیز شناخته می شود، زیرا ساختارهای سنگی آن شبیه حیوانات و موجودات مختلف است، که می توانید با تخیلات خود حیوانات مختلف را تصور کنید. برخی حتی از آن به عنوان یک باغ وحش سنگی یاد می کنند. سازه های سنگ های فوقانی مانند مارهای شکاری به نظر می رسند. گفته می شود سازه های دیگر آن شبیه به شتر ها، دلفین ها، تمساح ها و یا حتی یک زن و شوهر هستند. یقینا با دیدن این اشکال حیرت زده شده اید و از این همه قدرت الهی به وجد آمده اید.

8 ـ در اطراف صومعه سلیم کوهنوردی کنید

صومعه سلیم از یک صومعه سنگی اتاق های مختلف تشکیل شده است. در حقیقت یکی از بزرگترین بناهای مذهبی کاپادوکیا را شامل می شود! کاوش در صومعه سلیم کوهنوردی کردن را برای شما ایجاب می کند، اما مراقب باشید و با لوازم کامل کوهنوردی دست به این اقدام بزنید. شما به راحتی می توانید ۳ یا ۴ ساعت از وقت خود را صرف این کار بکنید.

9 ـ از ظروف سفالی شهر لذت ببرید

آوانوس شهری کوچک در همین استان است که به سفالهای قرمز خود معروف است. در فاصله کمی از کاپادوکیا واقع شده است. این شهر دارای تعداد زیادی از استادان سفالگری است که بسیاری از مهارت های خود را از نسلی به نسل دیگر منتقل می کنند. بازدید کنندگان قادر به تماشای کار کردن سفالگرهای ماهر هستند. شما دوستان می توانید از این سازه های سفالی به عنوان سوغات برای خانواده و دوستان خود فراهم کنید و به آنها هدیه دهید.

10 ـ حیرت و شگفتی در قلعه اوچ حیصار

قلعه اوچیسار یکی از اصلی ترین نقاط دفاعی کاپادوکیا بود. این قلعه با ترکیبی از خانه ها احاطه شده است که درون چشم انداز ساخته شده اند. همچنین این قلعه بالاترین نقطه کاپادوکیا را شامل می شود! بسیاری از اتاق های این قلعه به "خانه های کبوتر" تبدیل شده اند، که برای جمع آوری انواع کبوترها استفاده می شوند. اگر قصد دارید پیاده روی را از طریق مسیر موزه گورِمه تنها با یک پیاده روی ۲ ساعته می توانید به این قلعه برسید. امیدوارم از دیدن این قلعه لذت ببرید.

11 ـ با افراد محلی دوست شوید

یکی از جذاب ترین کار هایی که می توانید در کاپادوکیا انجام دهید. آشنایی و دوست شدن با مردم این شهر است. زیرا مردم محلی شهر کاپادوکیا بسیار مهمان نواز و مهربان هستند. یکی از نکات جالب این شهر وجود فراوان سگ ها است، که به دلیل مهربانی مردمان محلی با آنها تعدادشان زیاد شده است، به طوری که این سگ ها را در همه جا پیدا خواهید کرد و که گربه ها هیشه از دست آنها در خطر هستند.

12 ـ در یک حمام ترکی خستگی هایتان را از تن به در کنید

اگر در روز های آخر سفر خود در کاپادوکیا را سپری می کنید، بهتر است سری به حمام ترکی های این شهر زیبا بروید. در این حمام ها افرادی وجود دارند که بدن شما را که از این سفر پر جنب و جوش خسته شده است، را با ماساژ های جادویی شان سرحال می آورند. البته که این ماساژ ها مثل هر ماساژی نیست و به صورت خاص و توسط افراد کار بلد انجام می شود که همچنین با لیف و صابون بدنتان را لیف و کیسه می کشند. پس از این حمام کردن که در حمامی گرم و داغ که به شکل حمام های سنتی ساخته است، انجام می شود مثل این می ماند که تازه به دنیا آمده باشید و سبک بال خواهید شد. امیدوارم این حمام به شما چسبیده باشد.

kapadokya حمام های سنتی

نظر من در مورد شهر کاپادوکیا ترکیه

با سلام و عرض ادب خدمت شما دوستای لحظاتی؛ به نظر من این شهر یکی از زیبا ترین و تاریخی ترین شهر های ترکیه است، که به شما تجربه های روْیایی به همراه ترس و خیال را در یک فضای بی نهایت زیبا را می چشاند. امیدوارم از این سفر خود لذت برده باشید و کلی خاطرات خوب و زیبا رو به همراه خودتون به خونه ببرید.

Add comment

Your message is required.