برج خلیفه | بلند ترین برج جهان!

برج خلیفه | بلند ترین برج جهان!

برج خلیفه یکی از شاهکار های معماری بشر است. این آسمان خراش در قلب شهر دبی قرار دارد. فکر نکنم تا به حال به بالای برجی به این بلندی رفته باشی، تا منظره خیره کننده اش را که در مقابل چشمانت نقش می بندد را ببینی. اگر دوست داری بیش تر با این اَبَر سازه بشریت آشنا شوی پس با لحظات همراه شو، تا تو را با بلند ترین برج جهان آشنا کنیم.

سوالات متداول

ـ بلند ترین برج جهان کجاست؟

ـ برج خلیفه چند طبقه است؟

ـ ارتفاع برج خلیفه چقدر است؟

ـ داخل برج چه خبر است؟

ـ معمار برج خلیفه چه کسی است؟

ـ علت نامگذاری ؟

بلند ترین برج جهان در کجاست؟

برج خلیفه دارای ۱۶۳ طبقه است و بلند ترین برج جهان است. وقتی با هواپیما در حال پرواز بر روی شهر دبی هستید، حتما ساختمان های بلند این شهر را از بالا می بینید و متوجه می شوید که هیچ کاری نیست که بشر از توان انجام دادنش باز بماند و این به این جهت که تا چند دهه پیش تمام کشور امارات چیزی جزء بیابانی خشک و لم یزرع نبوده و با مدیریت درست حالا به یکی از پر جاذبه ترین مکان های خاورمیانه و حتی جهان تبدیل شده که با شهرسازی های پیشرفته علاوه بر حفظ سرمایه های ملی به افزایش درآمد سالانه نیز انجامیده. خلاصه از آن بالا برجی از سایر برج ها متمایز است و این به خاطر ارتفاع زیاد و هم به خاطر معماری منحصر به فردش است، که نسبت به سایر ساختمان ها متفاوت است و جلب تو جه می کند و مانند سوزن بزرگی است که تا بالای ابر ها رفته است و طبقات بالا درون ابر ها پنهان شده اند. به دلیل ارتفاع بلند برج خلیفه، برج از هر جای دبی قابل مشاهده است و می توانید با تاکسی های لوکس دبی که اغلب لامبورگینی و بنز و پورشه هستند، خود را به این آسمان خراش برسانید.

داخل برج خلیفه چه خبر است؟

وقتی وارد محوطه برج می شوید، ابتدا فواره های بلند و زیبایش را می بینید که شب هنگام با نور پردازی زیبا تر هم به چشم می آیند. از پایین که به آخرین طبقه برج نگاه می کنید مهره های گردنتان از جایش تکان می خورد. وقتی وارد برج می شوید فضایی لوکس و زیبا و بزرگ که غیر قابل توصیف است، در مقابل چشمانتان نقش می بندد. حالا می خوام ادامه مطلب رو یه کم خودمونی تر حرف بزنم. پس با اجازه. اکثر افرادی که تو برج می بینید خیلی خیلی ثروتمندن و حتی فوتبالیستا و بازیگران معروف هالیوود و … تو سفرشون به دبی حتما یه سری بهش می زنند. آسانسور های این برج خیلی سریع اند و سرعتشون ۱۰ متر بر ثانیه است. پس بهتره از این آسانسور های شیشه ای نحوه کوچک شدن شهر را که بالا رفتن آسانسور مشاهده می شود را از دست ندهید. اغلب طبقات این برج مسکونی هستند و طبقات ۱۹ تا ۱۰۸ مسکونی بوده وبرخی طبقات هم تجاری هستند و شرکت های تجاری بزرگی در آن فعالیت می کنند. در طبقه ۷۶ استخری وجود دارد که اگر حوس شنا کردن به سرت زده می تونی یه سری به اونجا بزنی. البته فقط تو روزای جمعه و از ساعت ۱۲ظهر تا ۴ بعد از ظهر!!!

البته باشگاه های بدنسازی هم تو این برج هست که همین وقتا می تونی ازش استفاده کنی و استخر و این باشگاه مخصوص ساکنان ثروتمند این برج هستند. البته اگر خواستید می تونید یه سری به رستوران بزرگ و مجلل اتمسفر تو طبقه ۱۲۲ بزنید و از طعم های لذیذ و خوش مزه غذا های اماراتی که اغلب پر از گوشت هستند و دهن آدمو آب می ندازند لذت ببرید. در طبقات بالایی مراکز خرید بزرگی وجود دارد که می توانید از آنجا برای خانواده و دوستان سوغات بخرید. اگر قصد تماشای دبی از آن بالا را دارید بهتر است به دو سکوی مخصوص که در طبقات ۱۲۴ و ۱۲۵ هم بروید و بدون محدودیت هر چقدر که می خواهید از شهر دیدن کنید. اگر اینها راضی تان نمی کند می توانید به سکوی VIP که در طبقه ۱۴۸ قرار دارد بروید و از بالا حتی بهتر از دو سکو قبلی شهر و برج های بلند آن را که کوچک به نظر می رند را به نظاره بنشینید. حتی خلیج فارس و سواحل نیلگونش هم از آن بالا پیداست و کشتی های تفریحی و بازرگانی را هم می توانید از آنجا ببینید، البته فقط ۳۰ دقیقه می توانید در این سکو بمانید ولی اگر خواستید می توانید دوباره به سکو های قبلی برگردید. هر یک از این سکو ها دارای بلیط های گران قیمتی می باشند. پیشنهاد می کنم هنگام شب هنگام نور پردازی های زیبای این برج را تماشا کنید و حتی می توانید صدای پخش اذان را هم از بالای این برج بشنوید. امیدوارم از دیدن برج خلیفه لذت برده باشید.

اطلاعات ساخت (ارتفاع، سال ساخت، معمار)

ساخت برج خلیفه در سال 2004 در دبی (بزرگ ترین شهر امارات) آغاز شد و ساخت نمای بیرونی آن پنج سال بعد در سال 2009 به اتمام رسید. این ساختمان در سال 2010 به عنوان بخشی از توسعه جدید دبی به عنوان مرکز مرکز این شهر رسما افتتاح شد. تصمیم برای ساخت این بنا براساس تصمیم دولت مبنی بر تنوع بخشیدن از اقتصاد مبتنی بر نفت و همچنین به رسمیت شناختن بین المللی این شهر گرفته شده است. در ابتدا این ساختمان برج دبی نامگذاری شده بود، اما به افتخار حاکم ابوظبی و رئیس جمهور امارات متحده عربی ، خلیفه بن زاید آل نهیان تغییر نام یافت و برج خلیفه نامگذاری شد. این برج ۱۶۳ طبقه دارد و با ارتفاع ۸۲۹/۸ متری اش بلند ترین آسمان خراش جهان است.

آسمان خراش خلیفه توسط آدریان اسمیت، معمار معروف طراحی شده است. این طرح برگرفته از معماری اسلامی منطقه، مانند مسجد بزرگ سامراست. هندسه کف ساختمان سه جانبه و Y شکل است، که به منظور بهینه سازی فضای مسکونی و هتل ها طراحی شده است. این سازه همچنین دارای سیستم پوششی است که برای مقاومت در برابر گرمای شدید تابستان دبی طراحی شده است. برج خلیفه در کل 57 دستگاه آسانسور و 8 پله برقی داراست. امیدوارم بخت و اقبالتان بلند تر از برج خلیفه باشد و از این سفر خود به دبی لذت برده باشید.

نظر من در مورد برج خلیفه:

به نظر من برج خلیفه یکی از شاهکار های معماری دست بشرِ ، که سه برابر برج ایفلِ و این فوق العاده است و من به شخصه هیچ وقت موقعیت تماشای اون رو از دست نمیدم و از طرف همه لحظاتی ها پیشنهاد یک سفر جذاب و لذت بخش به دبی رو بهتون میدم.

Add comment

Your message is required.