مسجد ایاصوفیه استانبول | حقایقی جالب از ایاصوفیه + عکس و آدرس دقیق

مسجد ایاصوفیه استانبول | حقایقی جالب از ایاصوفیه + عکس و آدرس دقیق

ایاصوفیه، کلیسای حکمت مقدس، کلیسای بزرگ، هاگیا سوفیا، ترکی ایاصوفیه، لاتین سانکتا سوفیا ، همچنین کلیسای خرد مقدس یا کلیسای خرد الهی همه وهمه این اسامی ها نام یک مکان است. موزه ایاصوفیه امروزه به یکی از نماد های برجسته شهر استانبول بدل شده واز اولین مقاصد گردشگری در سفر به استانبول به شمار می آید. این موزه با داشتن تاریخچه ای طولانی همواره دستخوش تغییرات بزرگی بوده؛ از تبدیل آن از بزرگترین کلیسا جهان به بزرگ ترین مسجد جهان و سپس بزرگ ترین موزه جهان گرفته تا به آتش کشیده شدنش در زمان های مختلف تاریخ. پس با لحظات همراه باشید تا تمامی اتفاقات و حوادثی را که در طول تاریخ برمسجد ایاصوفیه اتفاق افتاده را بدانید.

سوالات متداول:

- ایاصوفیه چه زمانی ساخته شد؟

- معتقدان کدام یک از ادیان در ایاصوفیه پرستش کرده اند؟

- چرا ایاصوفیه مهم است؟

- چگونه ایاصوفیه در دوره عثمانی تغییر کرد؟

- آدرس دقیق مسجد ایاصوفیه در استانبول کجاست؟

ایا صوفیه؛ میراثی از قسطنطیه و نمادی برای استانبول

اگر شما یک گردشگر عاشق سفر وتفریح هستید، من پنجمین شهر بزرگ جهان (استانبول) را به شما معرفی می کنم، در این شهر اولین مکانی که هر گردشگری برای بازدید از آن می رود؛ مسجد ایاصوفیه است. این مسجد یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول است. از همان دور مناره های بلندش مشخص است. در اطراف مسجد باغ بزرگی با درختان سرسبز قرار دارد که زیبایی اطراف را چندین برابر می کند. در اطراف مسجد نیز گنبد های کوچک را می بینید که بسیار زیبا و چشم نوازند. اگر سرتان را بلند کنید چشمانتان به گنبد بزرگ ترین موزه جهان می خورد، که با هنر معماران سازنده اش به شکلی منحصر به فرد ساخته شده است، که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. از در که وارد می شوید با دیدن برخی از تصاویر مربوط به حضرت عیسی (ع) گمان می کنید، که به اشتباه وارد یک کلیسا شده اید. اما صبر کنید زیرا مسجد ایاصوفیه در زمان های بسیار قدیم (در دوران بیزانس) به مدت چند صد سال کلیسا بوده و در زمان حکومت عثمانی به مسجد تبدیل شده است. داخل مسجد ستون های بزرگی را می بینید که وزن چند صد تن سنگ مرمر و گرنیتِ ایوان بزرگ بالای سر خود را تحمل می کنند. میتوانید به بالای ایوان ها بروید و از آنجا ناظر لوستر های بزرگ که با زنجیر های قطور از سقف تا سه مترمانده به زمین آویزان شده اند باشید. لوستر ها بسیار زیبا هستند، به خصوص شب هنگام که روشن می شوند. نام مبارک الله و پیامبر اسلام ونام چندین امام و همچنین نام چندین نفر از مشاهیر اهل تسنن به چشم می خورد. کاشی کاری زیبا و منحصر به فرد این مسجد که با رنگ های طلایی و خاکستری و سرمه ای جلوه ای زیبا را در مقابل چشمانتان قرار می دهد. نقش های زیبای کاشی های آبی روی دیوار داخلی گنبد که طلایی رنگ است بسیار زیباست. به تو دوست عزیز پیشنهاد می دهم تا تاریک شدن هوا منتظر بمانی تا نور پردازی های درونی و بیرونی مسجد ایاصوفیه را ببینی. تا بهتر این هنر تلفیقی معماری اسلامی و بیزانسی را بشناسی.

آدرس مسجد ایاصوفیه:

  فکر کنم در بین تمامی مکان های دیدنی استانبول، این مکان راحت ترین آدرس را دارد، ایاصوفیه تنها صد متر با میدان تکسیم که میدان استقلال ترکیه است، فاصله دارد که با یک پیاده روی 2 دقیقه ای می توان آن را طی کرد.

آدرس دقیق: ترکیه، استانبول، منطقه فاتح، خیابان سلطان احمد، میدان تکسیم، مسجد ایاصوفیه

کلیسا ایاصوفیه؛ بزرگ ترین کلیسای تاریخی جهان!

گفته می شود که کلیسای اولیه در سال 325 توسط کنستانتین اول ساخته شد. پسرش، کنستانتوس آن را در سال 360 تکمیل کرد و در سال 404 در اثر آتش سوزی که در پی شورش به دنبال تبعید سنت جان کریستوست، پدرسالار قسطنطنیه رخ داد، آسیب دید. این بنا توسط امپراطور رومی کنستانس اول بازسازی و بزرگ شد. ساختمان بازسازی شده در سال 415 توسط تئودوسیوس دوم مجدداً ساخته و تکمیل شد. این کلیسا در قیام نیکا در ژانویه 532 مجدداً آتش گرفت و به طور کامل تخریب شد. کلیسا ایاصوفیه، کلیسای مرکزی زمان خود، در قسطنطنیه (استانبول امروزی) در قرن ششم میلادی (537-532) به فرمان امپراتوربیزانس جاستینیان اول ساخته شد و ازمهم ترین میراث های بیزانس و یکی از بناهای عالی در جهان است. کلیسا ایاصوفیه در مدت کوتاهی در حدود شش سال و توسط 20000کارگرساخته شد وساخت آن در سال 537 میلادی به پایان رسید. اگرچه یک زمین لرزه باعث سقوط جزئی گنبد در 558 شد ولی در سال 562 بازسازی شد وسایربخش های کلیسا نیز تقویت شد. در سال 1204 توسط ونیزی ها و صلیبیون جنگ های صلیبی چهارم غارت شد. این کلیسا در زمان خود بزرگ ترین کلیسای جهان و به نوعی کلیسای مرکزی بود که مسیحیان زیادی چند صد سال، در آن به عبادت خداوند پرداختند.

مسجد ایاصوفیه؛ غنیمتی ارزشمند برای مسلمانان

پس از فتح قسطنطنیه توسط عثمانی ها درسال 1453، محمود دوم عثمانی مجدداً آن را به عنوان مسجد بنا كرد. البته با اضافه كردن یك مناره چوبی در قسمت بیرونی، برجی كه برای احضارها (به عنوان محلی برای آذان گفتن و خبر کردن مردم) برای نمازگزاران و لوستر بزرگ و محراب بزرگ و یک منبر، این مکان بیش تر به مسجد شباهت یافت. نمازگزاران مسلمان نیز حدود چند صد سال از این مسجد به عنوان محلی برای عبادت خداوند مهربان استفاده کردند.

موزه ایاصوفیه

از سال 1931 میلادی این مسجد تعطیل شد و تا 4 سال دست نخورده باقی ماند. در سال 1934 بنیان گذارجمهوری ترکیه کمال آتاتورک ساختمان را سکولار(جدایی دین از سیاست)  اعلام کرد و درسال 1935میلادی به موزه ای تبدیل شد. ازآن به بعد سالیان متمادی است، که گردشگران از این مکان به عنوان یک موزه بازدید می کنند.

معماری مسجد موزه ایاصوفیه

نام معماران این بنا آنتیمیوس ترولز و ایزیدوروس از میلتوس که آشنایی آنها با مکانیک و ریاضیات مشهور است. ایاصوفیه با یک گنبد اصلی 32 متری بزرگ روی آویزها، یک باسیلای طولی و یک ساختمان متمرکز را به روشی کاملاً دقیق و مهندسی شده ترکیب کرده است. طرح ساختمان تقریباً مربع شکل است. سه راهرو وجود دارد که به وسیله ستون هایی از هم جدا شده و اسکله های سنگ مرمر بزرگی برای حمایت از گنبد در آن استفاده شده است. دیوارهای بالای گالری ها و پایه گنبد توسط پنجره هایی سوراخ شده اند که درطول تابش روزانه خورشید، تکیه گاه ها و پایه ها را مبهم می کنند و این تصور را می دهند که سایبان ها روی هوا شناور هستند.

نمای داخلی مسجد ایاصوفیه

دیوارهای آن با موزائیک های پیچیده بیزانس ساخته شده از طلا ، نقره ، شیشه ، تریا و رنگارنگ پوشانده شده اند. سنگ ها و به تصویر کشیدن صحنه هایی از عیسی مسیح(ع) و چهره های مشهوری ازکتاب انجیل و در سمت بالای دیوار ها شاهد معماری اسلامی و قرار گرفتن نامهای مشاهیرمسلمانان نظیر رسول الله وحضرت علی (ع) ونام خداوند منان در بالای دیوارها قابل مشاهده است. تلفیق معماری مسیحیت و اسلام این مکان عظیم و با شکوه را بوجود آورده که به شما توصیه می کنم، حتما حتما در سفرتان به استانبول از آن بازدید کنید.

نظر من در مورد مسجد موزه ایاصوفیه:

به نظر من اگه سفری به استانبول داشتی حتما یه سری به این مسجد بزن. فکر نکنم مسجدی به این زیبایی تا به حال دیده باشی، اگه دوست داشته باشی میتونی بقیه مطالبمون رو  درمورد استانبول بخونی.

Add comment

Your message is required.