خانه مشروطه تبریز دارای منحصر به فرد ترین معماری

خانه مشروطه تبریز دارای منحصر به فرد ترین معماری

معرفی خانه مشروطه تبریز

یکی از زیبا ترین و مشهور ترین خانه های تاریخی تبریز خانه ی مشروطه است. این خانه با سایر 800 خانه تاریخی شهر تبریز وجه تمایز معین و مشخصی دارد و آن حضور دلاور مردان خطه ی آذربایجان در این خانه است و معماری زیبا و منحصر به فرد آن است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. وقتی وارد خانه می شوید حیاط با صفایی در مقابل چشمانتان قرار می گیرد که دارای حوض کوچک مستطیل شکلی در وسطش قرار دارد، که به همراه گل ها و درختان درون باغچه های اطراف حوض زیبایی خاصی به این خانه می بخشند. از همان اول که به خانه وارد می شوید و به محو تماشای حیاط زیبای آن می شوید، گوشه چشمی هم به ساختمان بزرگ و معماری زیبای آن می اندازید. جلو تر که می روید ستون های بزرگ عمارت توجه تان را جلب می کند. در جلو ساختمان مجسمه ستارخان و باقرخان که از حماسه سازان مشروطه خواه تبریز هستند به همراه دو توپ جنگی بزرگ که در سمت راست و چپ ساختمان قرار دارند که شما را چندین لحظه غرق تماشای خود می کنند. وقتی وارد عمارت خانه می شوید تندیس ها وسردیس های گوناگونی از مردان بزرگ مشروطه خواه و مشهور ترین زن موجود در صف مشروطه خواهان (زینب پاشا) به چشم می خورد. وقتی به طبقه بالا می روید، در آنجا با دیدن نور خورشید که از پنجره های مشبک ورنگی به درون خانه می تابد و اشیاء این موزه با تابیدن نور خورشید رویشان زیبا تر هم دیده می شوند. وقتی به سایر نقاط سر می زنید در اتاقی مجسمه مردی را پشت میز می بینید که لباس نظامی پوشیده و در سوی دیگر خانه مشروطه تبریز اشیاء و وسایل شخصی مربوط  به ستارخان و تپانچه شخصی وی  و اعلامیه ها و نامه های شبانه مشروطه خواهان قرار دارد که از دیدنشان به وجد می آیید. در طبقه پایین مجسمه علی مسیو هم وجود دارد که صاحب این این خانه زیبا وهمچنین از بزرگان مشروطه است و خانه اش را به محلی برای جلسات محرمانه مشروطه خواهان و محلی برای مبارزه با استکبار روزگار خویش تبدیل کرده بود. امیدواریم از آشنایی و بازدید از خانه مشروطه تبریز خشنود و راضی باشید و لذت کافی را برده باشید.  

تاریخچه

این بنا در سال 1247 شمسی به خواست حاج مهدی کوزه کنانی از تاجران و بازاریان بزرگ تبریز، برای وی ساخته شد. در زمان انقلاب بزرگ مشروطه که سرتاسر ایران دچار آشوب شده بود، حاج مهدی درعین کهولت سن به صف مشروطه خواهان پیوست و به  یکی از بزرگ ترین حامیان مالی آنها بدل شد. او پس از به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی خانه خود را به محلی برای برگزاری جلسات مهم  و حیاتی مشروطه خواهان کرد و بزرگان مشروطه خواه تبریز نظیر ستارخان، باقرخان، ثقة الاسلام تبریزی،حاجی میرزا آقا فرشی، به همراه خود حاج مهدی در این جلسات حضور یافتند. امروزه پس از گذشت چندین سال این خانه هنوز هم شکوه و زیبایی خود را حفظ کرده و به محلی برای جذب توریست ها و گردشگرانی که به تبریز می آیند تبدیل شده است.

موقعیت جغرافیایی

اگر قصد دارید از خانه ی تاریخی و زیبای مشروطه تبریز دیدن کنید، باید به آدرس غرب بازار بزرگ تبریز،راسته کوچه و روبه روی مسجد جامع تبریز رفته و از آن بازدید به عمل آورید. پس از بازدید از این مکان می توانید از بازار سرپوشیده تبریز، بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان بازدید و از آن خرید نمایید.

Add comment

Your message is required.