ارگ علیشاه بلند ترین دیوار تاریخی تبریز

ارگ علیشاه بلند ترین دیوار تاریخی تبریز

معرفی ارگ علیشاه تبریز

یکی از دیدنی ترین وتاریخی ترین مکان های تبریز ارگ علیشاه است. این بنا با ساختار منحصر به فرد و معماری به سبک آذری می تواند زیباترین خاطره ها و لحظات را برای شما به ارمغان بیاورد. این بنا در کنار مصلی اعظم تبریز قراردارد و همینکه وارد حیاط مصلی می شوید جا می خورید،زیرا درمقابل خود بنایی بزرگ و باشکوه را می بینید که دوست ندارید چشم از آن بردارید. هر چقدر که به آن نزدیک می شوید بزرگی آن بیشتر به چشمتان می خورد و عظمت این بنا را با تمام وجود حس می کنید که بیانگر بلندای غیرت مردم آذربایجان است. وقتی ارگ را با دستانتان لمس می کنید گویی میخواهد سخنانی را باشما در میان بگذارد. ارگ به شما می گوید که آیا تَرَک های روی تنم را می بینی که از زلزله ی بزرگ تبریز به یادگار دارم یا جای توپ ها و گلوله های سربی روس ها بر سر و تنم می بینید، چه رشادت هایی که از مردم غیور تبریز ندیدم که تا آخرین قطره خونشان از میهنشان دفاع کردند. شما با شنیدن این سخنان است که به ناگاه به خود می آیید و صدای پرندگان خوش آوازش را می شنوید که به دور سر ارگ علیشاه می چرخند و قربان صدقه اش می روند. نسیمی دلنواز آجر های خشتی زیبای این بنارا به شما یادآور می شود که دست هم را رگفته اند و محکم و استوار بر سر جای خود ایستاده اند.وقتی سرتان را می چرخانید، دیدگانتان محرابی بزرگ را در مقابل خود می بینند که باقی مانده مسجد جامعی است که قرار بود بنا شود. نور خورشید آرام آرام  با نوازش دادن ارگ رو به تاریکی می رود و دیدن غروب خورشید در کنار ارگ علیشاه لذتی وصف ناشدنی درشما ایجاد می کند و همین که در لذت خود غرق شده اید، متوجه نور پردازی های دل انگیز آن می شوید که زیبایی خاصی در شب هنگام به ارگ می دهد. امیدواریم دیدن ارگ علیشاه تبریز از اولویت های سفرتان به تبریز باشد و بلندای زندگی تان به بلندای دیوار های ارگ باشد.

تاریخچه

ساخت بنای ارگ علیشاه در سال 716 هجری و در زمان حکومت ایلخانان مغول به دستور تاج الدین علیشاه جیلانی از وزیران حکومتی ایلخانی آغاز شد و در سال 724 هجری ساخت آن به پایان رسید. ارگ باهدف ساخت مسجد جامع بزرگ برای مردم شهر تبریز بنا شد ولی سقف آن پس از مدت کوتاهی فرو ریخت ومدت ها به حال خود رها شد. بعد ها با دیوار کشی هایی در اطراف آن، این بنا را به ارگ نظامی تبدیل کردند وتا مدت های مدید از ارگ به این منظور استفاده می شد. در زمان  حکومت قاجار با افزودن کارخانه ریخته گری توپ وساختمان سرباز خانه و عمارت کلاه فرنگی این بنا به عنوان ارگی نظامی تکمیل تر شد و در این زمان بود که مشروطه خواهان تبریز ارگ را به عنوان دژی مستحکم برای خود در مقابل حملات روس ها برگزیدند وجانانه از آرمان های خود دفاع کردند، که امروزه آثار توپ ها و گلوله های سربی روس ها روی دیوار ارگ علیشاه دیده می شود. در دوران پهلوی تمامی سازه های ارگ که مربوط به دوران قاجار بود تخریب شد و پارکی در آنجا ساخته شد. در دوران پس از انقلاب اسلامی نیز بخش های دیگری هم از ارگ به دلیل ساخت مصلی اعظم تبریز تخریب شد و پارک و چندین بنای دیگر هم تخریب شدند. امروزه تنها ایوان جنوبی ارگ علیشاه باقی مانده که گردشگران زیادی برای بازدید از این بنا به تبریز می آیند و مردم تبریز نیز در هنگام نماز جمعه هر هفته این بنا را مشاهده می کنند. ارگ علیشاه تبریز در تاریخ 15 دی 1310 و با شماره ثبت 170 به عنوان آثار ملی ایران ثبت شد.

موقعیت جغرافیایی

ارگ علیشاه تبریز در خیابان امام ، چهار راه شریعتی به طرف میدان ساعت ودر کنار مصلی اعظم امام خمینی (ره) تبریز قرار دارد. شما عزیزان می توانید پس از بازدید از ارگ علیشاه از مسجد کبود و موزه صدا بازدید نمائید.

Add comment

Your message is required.