موزه قاجار: زیباترین موزه تبریز

موزه قاجار: زیباترین موزه تبریز

معرفی موزه قاجار

تاریخ همواره پر تلاتم بوده و همیشه آثار وعلائمی از خود به جای می گذارد که با دیدن آنها متوجه تاریخ وسرگذشت هم نوعانمان می شویم، شما در تبریز می توانید تعداد زیادی از موزه های مختلف را پیدا کنید که درآن اشیاء تاریخی وجود دارند که گاه قدمتشان به عصر آهن وقبل تربر می گردد. این بار می خواهیم شما را با یکی از موزه های زیبا و تاریخی آشنا کنیم.نام این موزه ،موزه قاجاراست که همان طور که ازنامش پیداست اشیاء و وسایلی از دوران قاجار در آنجا نگهداری می شود. وقتی پس از تهیه بلیط، از در ورودی وارد می شوید حیاطی بزرگ و زیبا را می بینید که از دیدنش حیرت زده می شوید. در این حیاط حوض بزرگ و طویلی وجود دارد که چندین فواره درآن وجود دارد. باغچه های بزرگ و رنگارنگ توجه شما را جلب می کند، باغچه هایی که با دقت و بهتر همه جا را تماشا کنید. هنگام تماشا کردن گل ها تازه متوجه ساختمان موزه می شوید که بسیار زیبا و بزرگ است. خانه ای که به سبک معماری دوره ی قاجار ساخته شده است.وقتی که وارد ساختمان می شوید گویی در زمان سفر کردید و به دوران قاجار برگشته اید. در موزه ی قاجار می توانید اشیاء تاریخی و زیبایی پیدا کنید که شما را به آن دوران می برد. درآنجا می توانید سکه های قدیمی مربوط به ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه قاجار پیدا کنید. ظرف های طلایی و نقره ای ومسی که با نقش های زیبا تزئین شده اند. ازظرف های یشمی که رویشان نقش اژدهای برجسته وجود دارد گرفته تا اسلحه ها وتپانجه ها و شمشیر های زیبا ولباس هاییکه مردمان درآن دوران می پوشیده اند همه وهمه در این موزه به چشم می خورند. در زیرزمین این مجموعه نیز آثار ارزشمندی از آن دوران ها وجود داردکه هر چقدر که هم نگاهشان کنید سیر نمی شوید، همچنین در زیرزمین حوض کوچکی قرار دارد که مردم در کنارآن آرزو کرده و به درونش سکه می ریزند، تا بلکه زود تر به مقصود دلشان برسند.امیدواریم شما هم ازبازدید از موزه قاجارتبریزبه لذتی وصف ناشدنی رسیده باشید.    

تاریخچه

موزه ی قاجار از زیبا ترین و قدیمی ترین موزه های تبریز است، این موزه خانه ی امیر نظام گروسی است، که  از رجل سیاسی ونویسندگان بزرگ در دوره ی قاجارودوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار بود. وی این خانه را در همان دوران ساخت. سال ها پس از مرگ وی و پس از سقوط سلسله ی قاجارو با روی کار آمدن حکومت قاجار خانه ی امیر نظام گروسی به اداره ی فرهنگ و دارایی تغییر کاربری شد. در گذر زمان بخش هایی از این خانه ی تاریخی خراب شد و در سال 1370 سازمان میراث فرهنگی این مِلک را خریداری کرد و شروع به ترمیم و بازسازی بخش هایی از آن کرد. در نهایت در سال 1385 پس از اتمام بازسازی ها این مکان به موزه تبدیل شد و نام این موزه، موزه ی قاجار شد، که در آن ابزار ها و وسایلی نظیر(سکه های طلا، تفنگ و تپانچه و...) در آنجا نگهداری می شود و سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید به عمل می آورند. این موزه در سال 1375 و با شماره ثبت 1749 به عنوان آثار ملی به ثبت رسید.

موقیت جغرافیایی

اگر قصد تماشای این مکان جذاب و دیدنی را دارید باید به آدرس خیابان ششگلان جنب اداره صنعت، معدن و تجارت بروید تا از این موزه زیبا و تاریخی دیدن کنید. مقبرة الشعرای تبریز نزدیک ترین جا ذبه ی گردشگری به این مکان است، که مدفن بیش از 400 شاعر و ادیب بزرگ ایران و آذربایجان است.


 

Add comment

Your message is required.