موزه صدا: مجمع تاریخی ترین لوازم موسیقی

موزه صدا: مجمع تاریخی ترین لوازم موسیقی

معرفی موزه صدا

موزه صدا نام موزه ای تازه تاسیس در تبریزاست،که به تازگی و در سال1397 تاسیس شده است. وقتی از در ورودی وارد می شوید حیاط باصفایش را می بینید که گل ها و درختان زیبایی درآن وجود دارند. با دیدن این منظره انگیزه ای مضاعف در شما برای ادامه بازدید ازموزه بوجود می آید. حیاط در میان ساختمان های موزه احاطه شده است. پس از بالا رفتن از پله ها گویی به دنیای صدا و هنروارد می شوید. در همان ابتدا پشت شیشه مجموعه ای از اشیاء و وسایل صوتی وهنری قرار دارد.از اولین تلوزیون وارد شده به ایران تا آخرین مدل تلوزیون های سبک جدید،از ویولون ها و پیانو قدیمی ساخت آلمان که شور و شوق وصف ناشدنی در شما بوجود می آورد.پس از دیدن این بخش به جلو تر بروید تا ازفرط هیجان از خود بی خود شوید. در سمت راست شیپور بسیار بزرگی را می بینید که حدود دو سه متری ارتفاع دارد ودرون خودش پیچ و تاب خورده.در سمت چپ عکس هایی از گروه های نوازنده مختلف از زمان های قاجار و پهلوی وجود دارد که بسیار ارزشمند است. همین طورکه جلو تر می روید تبل ها وشیپورهای کوچکی را می بینید،همچنین وجود گیتار و سه تار وحتی ساز هایی که هنوز ندیده اید و اسمش را هم نشنیده اید در موزه ی صدای تبریز شما را به وجد می آورد. همچنین در این موزه آینه ای هم وجود دارد که از خود صدا تولید می کند که دیدن آن هم خالی از لطف نیست.پس از بازدید از تمام بخش های موزه به حیاط برگردید، درحیاط سری بچرخانید تا زیر زمین را پیدا کنید. به طرف زیر زمین بروید و از پله های بلندش پایین بروید. در آنجا چند لباس قدیمی وجود دارد که می توانید از آن دیدن کنید،همچنین در این مکان با این لباس ها تئاتر اجرا می شود که تماشایش لذت بخش است. امیدواریم ازبازدید از موزه صدا تبریز لذت برده باشید.  

تاریخچه

موزه ی صدا نخستین موزه ی صدای ایران است که در آن ابزارآلات قدیمی موسیقی ایران و آذربایجان و سایر کشور ها و فرهنگ ها و تصاویر اشخاص به نام ایران وآذربایجان به نمایش گذاشته شده اند. که از جمله ی این ابزار می توان به سنتور، تار، سه تار، گیتار، شیپور، گرامافون و ... اشاره کرد. این موزه در سال 1397 تاسیس شده است و هنوز در میان مردم به طور کامل شناخته نشده است. امیدواریم شما از این مکان دیدن کرده و تماشای آن را به دیگران توصیه کنید.

موقعیت جغرافیایی

اگر قصد بازدید از موزه ی صدا را دارید می بایست به خیابان تربیت بروید تا بتوانید این موزه ی زیبا را ببینید. پس از آن می توانید از بازارسرپوشیده ی تبریز بازدید و خرید کنید.

Add comment

Your message is required.