مقبرة الشعرا: آرامگاه بزرگ ترین شاعران ایران

مقبرة الشعرا: آرامگاه بزرگ ترین شاعران ایران

معرفی مقبرة الشعرا

یکی از نماد های گردشگری شهر تبریز آرامگاه بزرگ  مقبرة الشعرا است. این آرامگاه که مدفن چند صد نفر از شاعران و بزرگان ایران و آذربایجان است، یکی از زیبا ترین مکان های بصری است که لحظات خوشی را به چشمانتان هدیه می دهد. از دور سازه بلند و زیبای آرامگاه به چشم می خورد. همین طور که محو نگاه به سازه ها هستید به داخل مقبره وارد می شوید.در این مقبره محل دفن استاد شهریار قراردارد،که وی از بنام ترین شاعران ایران است که حتما اسمش را شنیده اید وشعرمعروف علی ای همای رحمتش را شنیده اید. در داخل آرامگاه مقبرة الشعرای تبریز در ورودیه مجسمه ی چندین شاعر نامی که در این قبرستان دفن شده اند دیده می شود. وقتی که به جلوتر می روید ازدور صدای استاد شهریار را که شعر های علی ای همای رحمت  و خان ننه و حیدر بابا را می خواند. وقتی از در به سالن وارد می شوید قبراستاد را می بینید که از سنگ مرمراست و شعری از شعرهای خود استاد روی آن حک شده است، پس از دادن فاتحه ای متوجه تابلوای بزرگ از شهریار می شوید که بسیار زیبا نقاشی شده. درکنار آن تابلویی سنگی و بر جسته قرار دارد که روایتگرشعرحیدر بابا است. اگر سرتان را بچرخانید مجسمه ای بزرگ از استاد درآنجا قرار دارد که بسیار زیبا طراحی شده است. در داخل آرامگاه مقبرة الشعرا چندین غرفه وجود دارد، که می توانید از آنجا کتاب های پر محتوا خریداری کنید. همچنین کتاب های صوتی و مکتوب استاد در آن وجود دارد. اگر می خواهید بهتر با این مکان آشنا کنید، بهتر است چندین وچند بار دراین مکان گشتی بزنید وازشعر های استاد که روی تابلو ها نوشته شده است دیدن کنید. پس از خروج از آرامگاه می توانید دوباره به سازه ها ی مقبره نگاه کنید تا همیشه در ذهنتان ماندگار شود.امیدواریم از سفر به تبریز و تماشای مقبرة الشعرای تبریز لذت برده باشید.     

    

تاریخچه

مقبرة الشعرای تبریز در محله ی قدیمی سرخاب تبریز قرار دارد و قبل ها با نام های قبرستان سرخاب، حظیرة الشعرا، حظیرة القضاة شناخته می شد. بر طبق اسناد قدمت این قبرستان به سده هشتم هجری قمری بر می گردد. این قبرستان آرامگاه بیش از 400 شاعر و نویسنده بزرگ ایران و چندین کشور همسایه است. از معروف ترین افراد مدفون در این قبرستان می توان به اسدی طوسی، خاقانی شروانی، ذوالفقار شروانی، مغربی تبریزی، مانی شیرازی و میرزا طاهر خوشنویس تبریزی و ثقة الاسلام تبریزی وچندین شاعر دیگر هم اشاره کرد.زلزله ی مهیب سال 1193 هجری قمری تبریز موجب مدفون شدن قبر تمامی این شاعران شد و به همین جهت در سال 1350 مسابقه ای برای طراحی بنای یاد بود برای این شاعران برگزار شد وطرح پیشنهادی غلامرضا فرزان مهر مورد پذیرش واقع وساخته شد، این طرح همان طرحی است که امروزه شاهد آن هستیم. آخرین و معروف شاعری که در این قبرستان دفن شده است سید محمد حسین بهجت تبریزی (شهریار) است،  که در 27 شهریور سال 1367 به وصیت خویش در این قبرستان دفن شد. مقبرة الشعرای تبریز در 18 اسفند 1387 و با شماره ثبت  25191 به عنوان آثار ملی به ثبت رسید.

موقعیت جغرافیایی

مقبرة الشعرای تبریز در اطراف تکیه ی حیدر ودر تقاطع مابین خیابان های ثقة الاسلام وهمچنین عارف شهر ودر ضلع شرقی بقعه سید حمزه و مقبره قائم مقام وملا باشی قرار دارد و همچون نگینی کم یاب دیده می شود. شما دوستان می توانید پس از بازدید از مقبرة الشعرای تبریز از خانه شهریار و

  موزه قاجار تبریز هم بازدید کنید.

Add comment

Your message is required.