مسجد کبود: فیروزه شهر تبریز

مسجد کبود: فیروزه شهر تبریز

معرفی مسجد کبود

شهر تبریز یکی از شهر های متمدن در روزگار های مختلف بوده و پس ازورود اسلام به ایران با ترکیب تعالیم دینی و هنر مردم آذربایجان تحولی شگرف در نوع معماری های آن ایجاد شد که آثار بسیار زیادی از آن به جا مانده است که یکی از این آثار مسجد کبود تبریز است، که زیبایی منحصر به فرد آن، شما را شگفت زده می کند.از دور می توانید گنبد بزرگ مسجد را ببینید که بسیار زیباست و به صورت ماهرانه ساخته شده است. برای ورود به مسجد ابتدا وارد محوطه بزرگ آن می شوید که مسجد در وسط حیاط قرار دارد. در حیاط مسجد راهرو های طاق دار مسقف قرار دارد که نور خورشید از لابه لایه اجرها عبور کرده ونور ملایمی به راهروها می اندازد که زیبایی خاصی را بوجود می آورد. وقتی به جلوی مسجد می رسید کاشی های فیروزه ای زیبایی که روی آنها آیه هایی از قرآن کریم حک شده است می بینید و علت نامگذاری این مسجد را می فهمید که به دلیل کاشی های فیروزه ای آن است. از در مسجد که به داخل وارد می شوید ابتدا فضای بزرگ داخل مسجد را می بینید که بسیاربزرگ ودلباز است، سپس طاق هایی را در اطراف خود می بینید که ازهر کدام به شبستان دیگر راه دارد که شما می توانید از داخل مسجد نمای داخلی گنبد بزرگ آن را ببینید. در داخل مسجد نیز کاشی کاری های زیبا و خارق العاده به کار گرفته شده است که هر چقدر هم که نگاهشان کنید سیر نمی شوید.همچنین دربخش جنوبی این مسجد مقبره سلطان جهان شاه مقتدرترین پادشاه سلسله ی قراقویونلو قراردارد، که این مسجد به دستور دختر جهان شاه صالحه خانم ساخته شده است.امیدواریم از بازدید از مسجد کبود تبریز لذت برده باشید.

تاریخچه

مسجد کبود تبریزبا نام های مسجد جهانشاه، مسجد آبی (اروپاییان این نام را بر مسجد نهادند)، گوی مسجیدی (به زبان ترکی) همگی نام مسجد تاریخی در تبریز است. این مسجد در زمان حکومت جهانشاه مقتدر ترین پادشاه سلسله ی قرا قویونلو و در سال 845 شمسی به دستور دختر وی صالحه خانم بنا شد. ساخت آن حدود 30 سال به طول انجامید. در ابتدا این مسجد جزوی ازمجموعه ی مظفریه بود که علاوه بر مسجد کبود در آنجا صحن، خانقاه و کتابخانه نیز قرار داشت که امروزه دیگر وجود ندارند. مسجد کبود در زلزله ی مهیب سال 1193 هجری قمری آسیب جدی دید و بخش های زیادی از آن تخریب شدند. این مسجد سال های متمادی به همین شکل باقی ماند.این مسجد در 15 دی ماه سال 1310 و با شماره ثبت 169 در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید. مسجد کبود در طی چندین مرتبه مورد بازسازی قرار گرفت. به ترتیب در سال های 1318 و 1345 مورد بازسازی قرار گرفت. در سال های 1352 تا 1354 شمسی نیز بازسازی گنبد های بالای شبستان این مسجد انجام شد. امروزه این مسجد به محلی برای جذب توریست ها وگردشگران بدل شده است و همچنین هر ساله برخی از هیئت های عذاداری سالار شهیدان امام حسین (ع) در آن برگزار می شود.

موقعیت جغرافیایی

اگر شما گردشگران عزیز می خواهید از مسجد کبود تبریز دیدن کنید، باید به خیابان امام، مابین خیابان خاقانی و چهار منصور، جنب بوستان خاقانی سری بزنید تا این مسجد تاریخی و زیبا را از نزدیک ببینید. پس از بازدید از مسجد کبود تبریز می توانید از تفرجگاه ائل گلی تبریز و کوه عینالی (عون بن علی) تبریز که سرسبز و پراز تفریحات مهیج است، دیدن کنید.

Add comment

Your message is required.