کوه عون بن علی(عینالی): تفریح در بلند ترین نقطه تبریز

کوه عون بن علی(عینالی): تفریح در بلند ترین نقطه تبریز

 معرفی کوه عون بن علی (عینالی)

یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری تبریز کوه عینالی است، که از هرجای تبریز قابل مشاهده است. کوه عینالی همچون یک دیوار سرخ رنگ بزرگ سرتا سر شمال تبریز را فرا گرفته است. از هرجای تبریز توربین های بادی بزرگ و مقبره ی امام زادگان عون بن علی و زید بن علی  به همراه انبوهی از درختان همیشه سبز کاج  به چشم می خورد. برای بالا رفتن از کوه دومسیر سنگ فرش و مسیر کوهستانی را پیش رو دارید، که در مسیر سنگ فرش تاکسی ون هایی برای حمل شما به بالای کوه قرار دارند واگر تمایل دارید مسیر سنگ فرش را پیاده بپیمایید. اگر تمایل به کوهنوردی دارید می توانید ازمسیر کوهستانی صعود کنید. دربالای کوه نمایی زیبا از شهر اولین ها (تبریز) جلوی چشمانتان نقش می بندد. در بالای پله ها مقبره امامزادگان را مشاهده می کنید  و در پایین پله ها عده ای را درحال ورزش یا تمرین رقص آذری می بینید که به زیبایی هر چه تمام مشغول تمرین رقص با طناب هستند. از پله ها که بالا بروید پشت مقبره یادمان شهدای دفاع مقدس را میبینید که داخل آن قبر چند شهید گمنام وجود دارد.در کنار مقبره حوض بزرگی با آبنمای زیبا وجود دارد و یکی از توربین های بادی پشت یادمان قرار دارد که هرچه به آن نزدیک می شوید بزرگی اش بیشتر نمایان می شود. هنگامی که در کوه عینالی قدم می زنید در راه درختان کاج را می بینید که با سیستم آبیاری قطره ای آبیاری می شوند. در قسمت روبروی مقبره امام زادگان یک دریاچه مصنوعی برای لذت بردن هرچه بیشتر شما از کوه ساخته شده است. اگر به پرندگان علاقه دارید میتوانید از پرورشگاه شترمرغ ها بازدید نمایید.اگر به هیجان علاقه داشته باشید به این منظور یک زیپ لاین و تله کابین قرار دارد که وقتی سوارشان می شوید، از روی دره ها وتپه های کوه عبور می کنید که بسیار هیجان انگیز است.امیدواریم از سفرتان به کوه عون بن علی تبریز لذت برده باشید وروز خوشی را با دوستان و خانوادتان گذرانده باشید.  

مکان های دیدنی، زیارتی، تفریحی اینالی :

دریاچه مصنوعی عینالی:

کوه عینالی دردو دهه اخیر دچار تحولات وتغییرات بزرگی شده که به زیبایی هر چه بیش تر آن انجامیده است وسالانه شاهد افزایش گردشگران بومی وغیر بومی هستیم که به اینجا می آیند تا تبریز را از بالا ترین نقطه اش تماشا کنند و همچنین از تفریحات وزیبایی های عینالی لذت برند. برای مثال دریاچه مصنوعی عینالی تبریز که از زیباترین مکان های دیدنی عینالی است. آبگیری این در یاچه در اوایل خرداد سال 1396 آغاز شد و نام داغ گلی روی آن نهاده شد و چندین هزار ماهی در این دریاچه مصنوعی رها سازی شدند، امروزه این مکان به یکی از دیدنی ترین و پر طرفدار ترین مکان عینال بدل شده است.

تله کابین عینالی:

بعد از معرفی دریاچه نوبت معرفی چند مکان مهیج عینالی است. این مکان ها تله کابین و زیپ لاین عینالی هستند که بسیار جذاب و گاه ترسناک هستند. ابتدا معرفی تله کابین کوه را شروع می کنیم. این تله کابین 3 فاز دارد، فاز1 آن در دی سال 1389 وبا طول 1480 متر با شیب ملایم به بهره برداری رسیده و مسیر این فاز از دامنه کوه آغاز شده و و در ارتفاعات کوه به پایان می رسد. فاز2 و3 آن هنوز در حال ساخت هستند که اگر ساخت آنها به پایان برسد تله کابین تبریز به طولانی ترین تله کابین کشور تبدیل خواهد شد. مسیر فاز2 آن از ارتفاعات عون بن علی تا سد شهید مدنی خوهد بود و مسیر فاز3 آن از سد شهید مدنی تا ارتفاعات کوه دند که بلندترین قله عینالی است، خواهد بود. کابین های تله کابین 8 نفره و سرعت آنها حدود 5 متر بر ثانیه است، که می تواند خاطره ی خوشی را در ذهنتان به یادگار بگذارد.

زیپ لاین عینالی:

زیپ لاین تبریز یکی از طولانی ترین زیپ لاین های ایران است، که بر فراز کوه عون بن علی واقع شده است. هنگامی که از محل ابتدائی زیپ به طرف پایین کوه می روید ودر حال زیپ لاین سواری هستید، شهر تبریز و همه ی زیبایی هایش در زیر پای شما قرار داردوخود نمایی می کند و شما قطعا از این تفریح شاد مهیج لذت خواهید برد وشاید چندین و چند بار بخواهید آن را امتحان کنید.    

آرامگاه عینالی:

این آرامگاه در دوران حکومت ایلخانیان وبه سبک حکومت آنها ساخته شده است و حتی در خاطرات وسفرنامه های ژان بابتیست تاورنیه جهانگرد فرانسوی که در سال 1636 میلادی به تبریز سفر کرده بود به این آرامگاه اشاره شده است، او دراین باره در خاطراتش چنین نوشته است که:« دربیرون شهر کوهی به نام عینالی (عینال ، زینال) که قبل ها در آنجا آتشکده و کلیسا قرار داشته ولی مسلمانان آن را به مسجد تبدیل کردند. می گویند در این آرامگاه، مقبره چندین پادشاه ماد وجود دارد.» این آرامگاه در قرن نهم هجری و بر اثر حمله ی عثمانی ها به طور کلی ویران شده است ولی توسط شاه عباس اول در دوران صفویه از نو ساخته شده است، ولی در زلزله ی مهیب سال 1193 هجری قمری خسارات زیادی دیده و دچار تخریب گسترده ای شده است و در اواخر قرن سیزدهم هجری قهرمان میرزا بنا را مرمت و بازسازی نموده است. همچنین براساس اسناد مکتوب در این آرامگاه مقبره دو تن از فرزندان امام علی (ع) به نام های (عون بن علی) و (زید بن علی) قرار دارد، که در گذشته مراسمات مذهبی در آنجا برگذار می شد و امروزه مردم وقتی به کوه عینالی می روند برای زیارت کردن این دو بزرگوار به این آرامگاه می روند.

یادواره شهدای گمنام:

درسال1381، 8 تن از شهیدان گمنام در جوار آرامگاه عون و زید بن علی به خاک سپرده شدند و به پاس رشادت ها و دلاوری های این ابر مردان بزرگ ومدافعان حریم وطن در که در جنگ تحمیلی هشت ساله به شهادت رسیده بودند مقبره ای برای این بزرگواران ساختند وساخت این مقبره بزرگ و زیبا در 30 شهریور ماه سال 1385 به اتمام رسید.

بهترین فصل سفر:

تبریز به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی همواره دارای آب و هوای سرد و خشک است و فقط دراواخر بهار و تابستان کمی گرما به خود می بیند. ولی با این همه در هر وقت سال که بخواهید می توانید برای بازدید از کوه عینالی به آنجا بروید، چون در هر فصل زیبایی های خاص و منحصر به فردی دارد و تغییرات آب و هوایی تبریز در طی فصل های مختلف از آن بالا کاملا مشهود است. لیکن بهتر است در فصول ذکر شده(بهار و تابستان) به آنجا بروید تا لذت هر چه بیش تراز آنجا ببرید.

موقعیت جغرافیایی:

کوه عون بن علی در شمالی ترین نقطه ی شهر تبریز واقع شده است و به این جهت تاثیر بسزایی بر آب و هوای شهر می گذارد. شما گردشگران عزیز می توانید پس از بازدید از این جاذبه گردشگری طبیعی از باغلارباغی تبریز هم بازدید به عمل آورید. امیدواریم از سفر خود به تبریز لذت برده باشید.

Add comment

Your message is required.