عمارت شهرداری: نگینی در قلب تبریز

عمارت شهرداری: نگینی در قلب تبریز

معرفی عمارت شهرداری تبریز

اگر قصد سفر به تبریز را دارید و می خواهید با دیدنی ترین مکان های تبریز اشنا شوید پس با ما همراه باشید. یکی از دیدنی ترین و گردشگر پسند ترین مکان های تبریز عمارت شهرداری تبریز است.عمارتی که از دور هم می توانید شکل مهندسی اش را تشخیس دهید. همان طور که ذوق دارید هر چه سریع تر به داخل عمارت بروید متوجه عقابی در حال پرواز می شوید که گویی می خواهد دل از زمین بکند و به آسمان ها پربکشد. وقتی وارد عمارت می شوید بلندای برجی که ساعت چهارصفحه بر روی آن قراردارد شما را شگفت زده می کند وشما به ادامه ی مسیر ترغیب می شوید. حالا اول از پله ها پایین بروید تا موزه عمارت را نظاره کنید. در این موزه فانوس های قدیمی اشیا و وسایل قدیمی را می بینید. در گوشه ای از این موزه مردی نشسته و در حال ساختن کفش چرمی است. خوب می دانید که کفش های چرمی کار دست تبریز در دنیا معروف است. می توانید از این کفش ها دیدن وحتی خرید کنید. در سوی دیگر موزه وسایلی از نخستین مرکز آتش نشانی قرار دارد که بسیار قدیمی هستند.زیبایی های این موزه به اینجا ختم نمی شود بلکه می توانید درآن جام ها و افتخارات ورزشکاران،هدایای گران قدری از سایر شهرداری های ممالک همسایه را تماشا کنید،همچنین مجموعه ای از دوربین های قدیمی تا دوربین های مدرن در این موزه قرار دارند که زیبایی خاصی به این مکان بخشیده اند. پس از لذت بردن ازاین موزه بهتر است به حیاط برگردید و به طبقه بالابروید،در حیاط متوجه اولین تاکسی حمل و نقل درون شهری تبریز می شوید.بهتر است قبل از رفتن به طبقه بالا گرفتن عکس سلفی با تاکسی را فراموش نکنید. در طبقات بالا تالارهای زیبا و مجللی وجود دارند، از تالار فرش برایتان بگویم که وقتی وارد آن شوید مات و مبهوت از بزرگی و زیبایی این فرش ها خیره شوید. می توانید در این تالار بزرگ ترین تابلو فرش ایستاده ی جهان را ببینید که عکس های مشاهیر آذربایجان روی آن بافته شده است.اما بهتراست وقت را غنیمت شمارید زیرا مکان های زیاد دیگری هم در عمارت شهرداری هستند که نباید دیدنشان را از دست دهید. تالارهای دیگرشامل تالار و خوش نویسی است که زیباترین آثار خطاطان ایرانی گرد هم آمدند تا نگاه شما را به تسخیر درآورند. چندین وصیت نامه نیز از شهیدان درآنجاست که یادآورهشت سال دفاع مقدس است.همچنین تالار بزرگ ومجللی هم در آنجا هست که محل دفتر شهردارو محل تصمیمات شهرداران با مشاوران بود، دراین طبقه تابلوی بزرگ سنگ فرشی وجود دارد که شکل عمارت شهرداری تبریز روی آن خود نمایی می کند شما می توانید ازپنجره به بیرون نگاهی بیندازید و حوض موجود در حیاط را به همراه درختان سرسبز ببینید. هنگامی که می خواهید ازساختمان شهرداری خارج شده و به حیاط آن بروید دوباره با دیدن ساعت حسی باورنکردنی به شما دست می دهد که با به صدا درآمدن زنگ ساعت عمارت حسی باور نکردنی به شما دست می دهد که با به صدا در آمدن زنگ ساعت که هر یک ربع یک بار زده می شود متوجه می شوید که باید قدر زمان های عمر خود(ثانیه به ثانیه اش) را بدانید و با اندیشه ای کوتاه متوجه می شوید که قدر چند ساعت از زندگی تان را خوب دانسته اید و آن را صرف تماشای عمارت شهرداری تبریز کرده اید، در پایان این بازدید می توانید سوغات ها وهدایایی برای خود و دوستانتان از تبریز به یادگار ببرید، امیدواریم از سفرتان به تبریز و بازدید ازعمارت شهرداری نهایت لذت را برده باشید.

تاریخچه

پروژه ساخت عمارت شهرداری تبریز در زمان ریاست اولین شهردار تبریز حاج ارفع الملک جلیلی با بودجه ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال در سال 1314 کلید خورد و در سال 1318 به بهره برداری رسید و افتتاح شد. معماران این ساختمان المانی بودند واز این رو این عمارت را به شکل عقاب در حال پرواز که نماد حکومت آلمان بود ساختند و این ساختمان را شبیه ساختمان های آلمانی در زمان جنگ جهانی دوم بنا کردند. در سال 1318 به دستور شهردار تبریز چند تخته فرش بزرگ و نفیس مختص امارت شهرداری بافته شد و بافت آنها در سال 1320 شمسی به پایان رسید که امروزه مورد توجه گردشگران قرار می گیرند. در سال 1386 به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس این مکان شهرداری تبریز به خیابان ابوریحان انتقال یافت و این عمارت به نخستین موزه ی شهر و شهرداری کشور تبدیل شد، امروزه برخی از جلسات شورای شهر تبریز و برخی از دیدار های مهم شهردار با دیپلمات های خارجی در آن برگزار می شود. سالانه گردشگرانه زیادی از جای جای جهان برای تماشای عمارت شهرداری به تبریز می آیند.

موقعیت جغرافیایی

عمارت شهرداری تبریز در مرکزی ترین نقطه تبریز و در میدان ساعت تبریز که تبریزی ها به ترکی به آن ساحات قاباغی می گویند واقع شده است. این میدان در تقاطع خیابان امام خمینی و ارتش  واقع شده است. اگر از عمارت شهرداری تبریز دیدن کردید می توانید از ارگ علیشاه و خانه دکتر صدقیانی نیز که در نزدیکی آن قرار دارند بازدید نمایید.

موزه عمارت شهرداری

این موزه در سال 1386 با هزینه یک میلیارد وصد میلیون ریال و با زیر بنای 800 متر مربعی به بهره برداری رسید. در این موزه مجموعه ای از آثار تاریخی به معرض نمایش گذاشته شده است. ازفانوس های قدیمی گرفته تا قرآن های قدیمی از دوران صفویه تا آثاری از تجهیزات باقی مانده از نخستین مرکز آتش نشانی تبریز و جام ها ومدال های اهدا شده از طرف  قهرمانان به این موزه را می توانید ببینید. همچنین کفش های درجه یک چرمی دست دوز تبریز و هدایای گسیل شده از سوی شهرداری های سایر ممالک خبراز زیبایی و اعتبار این موزه می دهد.

تالار فرش

در طبقه بالای عمارت تالارفرشی وجود دارد که 12 جفت فرش نفیس درآنجا قرار دارد که به دستور حاج ارفع الملک جلیلی نخستین شهردار تبریز برای عمارت بافته شدند، همچنین در این تالار بزرگ ترین تابلو فرش ایستاده جهان وجود دارد که تصویر مشاهیر آذربایجان و شهیدان این خطّه روی آن بافته شده است که شما با دیدن آن لذتی دوچندان از بازدید از عمارت شهرداری تبریز می یابید.

Add comment

Your message is required.