خانه شهریار: گنجینه شعر تبریز

خانه شهریار: گنجینه شعر تبریز

معرفی خانه شهریار

محمد حسین بهجت تبریزی که لقب شهریار را از شعر های حافظ برای خود انتخاب کرد، روزگار های تلخ و شیرینی را در این خانه گذرانده بود. وقتی وارد خانه می شوید، درهمان ابتدای ورود مجسمه شهریار را می بینید که به شما خیره شده گویی قصد خوش آمد گویی به شما را دارد. به سمت راست که نگاه می کنید وسط حیاط حوض کوچکی را می بینید که در اطرافش باغچه های بزرگ وکوچکی وجود دارند که درونشان پر است از گل های خوشبو و رنگارنگ ودرختان سرسبز و زیبا که بهتر است دقایقی از زمان بازدیدتان را به آن اختصاص دهید. از حیاط ایوان بزرگ طبقه ی بالا دیده می شود که شما شهریار را تصور می کنید که در آنجا ایستاده وبا نگاه کردن به گل ها شعر جدیدی برای ثریا اش می سراید. وقتی وارد خانه می شوید در سمت چپ پلکانی به زیر زمین می رود، از پلکان پایین بروید. در آنجا چند تخت کنار حوض کوچک و زیبایی می بینید که چندین ماهی قرمز در آن شنا می کنند. اینجا محلی است که شهریار با ساز خود می نواخت و شعر هایش را زمزمه می کرد. به بالا برگردید در آنجا اتاقی قرار دارد که تنها مجسمه ای از استاد شهریار وجود دارد ودر همان طبقه غرفه ای قرار دارد که می توانید کتاب های استاد که اصلی ترین آنها منظومه حیدر بابا سلام است به صورت صوتی و مکتوب خریداری کنید. در طبقه بالا  لوازم شخصی استاد شامل: لباس ها و کلاه وکفش و لوازم التحریراستاد به چشم می خورد. همچنین تلوزیون وفرش ها وحتی لحاف و تشک استاد که رویش می نشست و دست به قلم می برد و عالمی را با شعر های خود مدهوش می کرد وجود دارد و جای خالی شهریار بزرگ در کنار آنها حس می شود. هم اکنون مدیریت و نگهداری خانه بر عهده  پسرش هادی است .استاد در یکی از شعر های خود خوب به فانی بودن دنیا ودانستن قدر زندگی اشاره می کند که : 

حیدر بابا دنیا یالان دنیا دی                   سلیماندان نوحدان قالان دنیادی

اوغول دوغان درده سالان دنیادی            هركیمسیه هر نه وئریب آلیبدی

                           افلاطوندان بیر قوری آد قالیبدی

زندگی نامه

سید محمد حسین بهجت تبریزی ملقب به شهریار در سال 1285 در تبریز به دنیا آمد، بعد از چند سال به دلیل پدید آمدن بیماری وهمچنین اشغال شهر به دست قزاق های روس پدرش وی را به خانه آبا واجدادی شان یعنی روستای خشکناب (بستان آباد) نزد عمه اش فرستاد. پس از طی چندین سال ودریافت دیپلم برای تحصیل به تهران رفت اوهمچنین به زبان فرانسوی مسلط بود، ولی به دلیل علاقه واستعداد وذوق شاعری اش پزشکی را نیمه کاره رها کرد وشروع به شعرگفتن کرد ومهم ترین اثراو منظومه حیدر بابایَه سلام است که به زبان ترکی سروده شده است. یکی از مهم ترین دلیل محبوبیت شهریار این است که او به دو زبان ترکی و فارسی شعر می سرود.شهریار پس از ازدواج صاحب 3 فرزند به نام های شهرزاد، مریم وهادی شد. شهریار 20 سال آخر زندگی اش را در این خانه سپری می کرد شعر های او چنان عمیق و زیباست که تا کنون به 80 زبان زنده دنیا ترجمه شده است وتاثیر باور نکردنی بر روح وجسم آدمی می گذارد. دریغا که این شاعر بزرگ در 27 شهریور سال 1367 چشم از جهان فرو بست وبه همین خاطراین روز، روز شعروادب فارسی نام نهاده شد. آرامگاه شهریار بنا به وصیت خود در مقبرةالشعرای تبریز به خاک سپرده شد، یکی از زیبا ترین شعرهای او شعر علی ای همای رحمت اوست که عالمی را حیران خود ساخت.

موقعیت جغرافیایی

خانه ی استاد شهریار در محله ی مقصودیه که یکی از قدیمی ترین محله های تبریز است در خیابان ارتش جنوبی قرار دارد و گردشگران زیادی به آنجا می آیند تا با نحوه ی زندگی ایشان آشنا شوند.

Add comment

Your message is required.