خانه دکتر صدقیانی: زیبا ترین دانشکده معماری

خانه دکتر صدقیانی: زیبا ترین دانشکده معماری

معرفی خانه دکتر صدقیانی

خانه دکتر صدقیانی یکی از800 خانه تاریخی تبریز است که وقتی به آن وارد می شوید در ابتدا ورود خانه کوچک باحیاط کوچک واقع شده است که حوض کوچکی درآن وجود دارد، ولی وقتی از راهرو کوچکی می گذرید وارد دنیای دیگری می شوید. در اینجاست که با یک حیاط بزرگ روبه رو می شوید که دورواطرافش باغچه های بزرگ که درونشان گل های زیبا و رنگارنگ ودرختان سرسبز وجود دارد که تصویری چشم نوازی را به چشمانتان هدیه می دهند. وسط حیاط حوض طویل و درازی وجود دارد که یکی از چهار حوض مرمرمعروف تبریز است و چند فواره کوچک در آن وجود دارد که تماشای ساختمان در کنار این حوض و فواره هایش حال خوشی در شما ایجاد می کند. بهتر است هر چه سریع تر به داخل ساختمان پرشکوه و پرعظمت صدقیانی بروید تا انگشت به دهان بمانید،چندین راه پله برای ورود به داخل ساختمان وجود دارد،که می توان به پلکانی که از درون راه روئی می گذرد اشاره کرد.وقتی از در به خانه وارد می شود اولین چیزی که متوجه اش می شوید پنجره های مشبک و رنگارنگ است که با برخورد اشعه نور خورشید، نور های رنگارنگ و دلپسند به داخل می تابد که بسیار روحیه بخش است.درون خانه دکتر صدقیانی مبلمان شخصی وی،آینه های نقره ای وسینی نقره ای وچندین شی قیمتی و زینتی وجود دارد.همچنین در این طبقه غرفه هایی وجود دارند که درآن اشیاء زینتی وکتاب و ظروف چینی و... فروخته می شود که می توانید ازآن خریداری کنید. ازپله هایی که درون خانه صدقیانی وجود دارد می توانید ازپله ها پایین بروید.درطبقه پایین هم نمایشگاه سماور و ظروف مسی به پا شده که می توانید از آنجا هم خرید کنید.خانه دکتر صدقیانی به عنوان دانشکده معماری به کار گرفته می شد که اکنون پس از جبران خسارات به مانده از بمباران در زمان جنگ تحمیلی به محلی برای بازدید عموم تبدیل شده است و این خانه با دوخانه تاریخی کنارش ادغام می شود تا لحظات خوش تر و دلچسب تری را برای شما بوجود بیاورد.امیدواریم از بازدید از خانه دکترصدقیانی لذت برده باشید.

تاریخچه

خانه ی دکتر صدقیانی یکی از زیبا ترین خانه های تاریخی تبریز است، این خانه در دوران حکومت قاجار ساخته شده است و معماری خیره کننده ی این خانه هر بیننده ای را شگفت زده می کند. این ساختمان یکی از مجموعه ساختمان های دانشکده معماری دانشگاه هنر اسلامی بود. گفته می شود در این خانه که صاحبش دکتر صدقیانی که از مردان شاخص آن دوران بود اموالی از لوئیی شانزدهم نگهداری می شد. این خانه در زمان جنگ تحمیلی بر اثر بمباران آسیب جدی دیده بود و بخش های زیادی از آن هم تخریب شده بود. اما در طی سال های اخیر بر اثر ترمیم و بازسازی این خانه دوباره شکوه و جلال خود را بدست آورده است وهمواره گردشگران زیادی به خود می بیند. این خانه قرار است با چند خانه ی تاریخی اطراف خود ادغام شود و مجموعه خانه های تاریخی را بوجود آورند. خانه صدقیانی در12 بهمن ماه سال 1381 با شماره ثبت 7498 به عنوان یکی از آثار های ارزشمند ملی به ثبت رسید.

موقعیت جغرافیایی

خانه صدقیانی در خیابان مقصودیه نرسیده به خیابان ارتش واقع شده است. شما می توانید پس از بازدید از این خانه به بازار سرپوشیده تبریز بروید و علاوه بر بازدید از آنجا از بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان نیز خرید نمائید.

Add comment

Your message is required.