ائل گلی(شاه گلی): بهترین انتخاب در تبریزگردی

ائل گلی(شاه گلی): بهترین انتخاب در تبریزگردی

معرفی ائل گلی (شاه گلی) تبریز

یکی از زیباترین مکان های گردشگری تبریز مجموعه گردشگری و تفریحی ائل گلی تبریز است که نماد مکان های دیدنی تبریز است و هر گردشگری که به تبریز سفر می کند، حتما سری به آنجا می زند. اگر می خواهید هر چه بیش تر با این مکان زیبا آشنا شوید پس با ما همراه شوید. شما وقتی وارد ائل گلی می شوید در ابتدا متوجه استخر بزرگ آن می شوید که انعکاس نور ماه روی آب تصویر زیبایی مقابل چشمانتان بوجود می آورد. با دیدن اردک هایی که روی آب به دنبال قایق پدالی که به شکل قو است شنا می کنند،چون یک پیرمرد و پیرزن مهربان برایشان غذا می ریزد حس دل انگیزی در شما بوجود می آید. درامتداد مسیر حرکت اردک ها متوجه ساختمان هشت ضلعی و دو طبقه ی این مکان می شوید که بسیار مجلل و باشکوه است و درون آن تالارورستوران بزرگی وجود دارد ، که می توانید در آنجا طعم غذا های لذیذ تبریز به ویژه کوفته تبریزی را بچشید. شما از دیدن گل های رنگارنگ کنار استخر بزرگ شاه گلی شادمان شده و با دیدن درختان بلند در اطراف کل مجموعه حتما به وجد می آیید و روح تازه ای در جسم وجانتان دمیده می شود. اگر کمی دقت می توانید صدای شور و هیجان را بشنوید، زیرا درائل گلی تبریزلونا پارک بزرگی قرار دارد که هیجان انگیز ترین وسایل وگاه وحشتناک در آن وجود دارد که سوار بر وسایل شهر بازی آنقدر داد و فریاد کنید و خودتان را کاملا تخلیه کنید و لذت کافی را ازاین مکان ببرید.پس بهتر است پس از تفریح و خوش گذرانی در لونا پارک با خوردن پشمک و بستنی شادی خود را تکمیل تر کنید،حیف است که به ائل گلی بیایید وسیب زمینی و تخم مرغ (یرالما یومورتا) مخصوص آن را با کره ی داغ آب شده رویش را در نسیم خنک ودلچسب شب های پر ستاره تبریز نخورید. اگر شما گردشگران عزیز قصد اقامت در تبریز را دارید می توانید در هتل های ائل گلی به ویژه در هتل بزرگ هفده طبقه که دارای رستوران گردون هم هست اقامت کنید. درخود مجموعه هم رستوران های متعددی وجود دارد. اگر به اسکیت و گلف علاقه مند هستید می توانید درپیست اسکیت و زمین مینی گلف به بازی مشغول شوید. قایق سواری درائل گلی در کنار اردک ها غافل نشوید که شور و حال دیگری دارد. اگر می خواهید برای خود و دوستانتان ازتبریزسوغات بخرید می توانید از غرفه های ائل گلی دیدن و خرید نمایید،امیدوارم از دیدن ائل گلی تبریزخشنود شده وبه وجد آمده باشید و خاطره ای خوش در ذهنتان ازاین مکان با صفا به جا بماند.

تاریخچه

استخرائل گلی دردوران حکومت آق قویونلوها و به منظورآبیاری زمین های کشاورزی شرق تبریز بنا شد ودرزمان حکومت صفویان که مکان های زیادی در ایران در این دوران شکوفا شدند گسترش یافت. در دوران قاجار درختان تبریزی و بید مجنون در اطراف محوطه این استخر کاشته شد. آب استخر شاه گلی تبریز ازیکی از رودهای لیقوان که از روستای چاوان می گذرد تعمین می شود. عمق استخرحدود 12 متراست وابعادی در حدود 200 در 200 متر را دارا می باشد. ابتدا ساختمانی یک طبقه در وسط این استخر ساخته شده بود ولی با سپرده شدن این مکان به شهرداری تبریز دردوران پهلوی ساختمان قدیمی در سال1346 تخریب شد وبه جای آن ساختمان دو طبقه ی امروزی آن ساخته شد که درون آن رستوران وتالار مجللی قرار دارد. که از آن دوران به بعد ائل گلی به عنوان مکانی تفریحی ویکی از نماد های گردشگری تبریز مطرح شد که سالانه گردشگران زیادی از این مکان بازدید می کنند.

نکته آموزشی: درزبان ترکی گُول به معنای استخرمی باشد ودردوران پهلوی نام این مکان شاه گلی به معنی استخر شاه بود ولی در دوران پس ازانقلاب اسلامی به ائل گلی تغییر نام یافت ولی امروزه هر دو نام مورد استفاده قرار می گیرد. ائل گلی در ۲۷ بهمن سال ۱۳۸۷ با شماره ۲۴۷۷۴ در آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موقعیت جغرافیایی

ائل گلی تبریز در 7 کیلومتری مرکز شهرو درجنوب شرقی  ویکی از  بهترین و گران قیمت ترین مناطق تبریز قرار دارد و به دلیل نزدیکی به مرکز شهر گردشگران می توانند پس از بازدید از این مکان از مکان های عمارت شهرداری تبریز و خانه شهریار نیز بازدید نمایند.   

هتل ها

در شاه گلی تبریز چندین هتل برای اقامت گردشگران و مسافران ساخته شده که مهم ترین و بزرگ ترین آنها هتل پارس ائل گلی است، که دارای 17 طبقه می باشد و تمامی خدمات رفاهی و تفریحی از بیلیارد واستخر گرفته تا اتاق های مدرن را شامل می شود تا گردشگران در نهایت آسودگی از سفر خود لذت ببرند و مشتاقانه از سرتاسر تبریز بازدید به عمل آورند.

بهترین فصل سفر

تبریز به دلیل قرار داشتن درمکان کوهستانی دراکثر مواقع درطول سال دارای آب و هوای سرد و خشک می باشد و 104 روز یخبندان شدید تبریز را فرا می گیرد، ائل گلی نیز در زمستان های سرد تبریز زیبایی خاصی به خود می گیرد و استخرش یخ می بندد و سرعت رشد ماهیان بزرگی که در آن قرار دارند کم می شود، ولیکن بهترین زمان سفر به تبریز و بازدید از شاه گلی فصول بهار وتابستان است که زیبایی این مکان چندین و چند برابر می شود و می توانید روی فضای سبزائل گلی بنشید از زیبایی های آن لذت ببرید.

Add comment

Your message is required.