صومعه های متئورا یونان | صومعه هایی بالای صخره های بسیار وحشتناک!

صومعه های متئورا یونان | صومعه هایی بالای صخره های بسیار وحشتناک!

منطقه متئورا و صومعه های موجود بر روی صخره های آن از مهمترین بناهای تاریخی جهان هستند، که توسط یونسکو محافظت می شود و قطعاً یکی از مهمترین مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری یونان به شمار می آیند. با لحظات همراه باشید، تا شما را با این مکان های تاریخی آشنا کنیم.

آشنایی با صومعه های متئورا

منطقه متئورا مشهورترین مرکز صومعه های یونان پس از کوه Athos است. این مجموعه بر روی صخره هایی در قلب یونان، نزدیک به کالامباکا واقع شده است.

نخستین راهبان نخستین صومعه را در قرن یازدهم میلادی در قله های غیرقابل دسترس و صعب العبور از سنگ های محکم و با دوام موجود در آن که اغلب شهاب سنگ ها عمده سنگ های آن را تشکیل می دادند، ساختند. در قرن 14 میلادی، سنت آتاناسیوس، نخستین اجتماع سازمان یافته صومعه ها را تشکیل داد و حدود بیست و چهار صومعه و راههای پراکنده در این منطقه ساخته شد و بیش از 600 سال در صخره های متئورا رونق داشتند. امروزه صومعه های دست نخورده و کارآمد فقط شش مورد هستند و از آن دوران باقی مانده اند: شهاب بزرگ، صومعه وارلام، تثلیث مقدس، سنت استفان، سنت نیکلاس روسو و آناپافساس، نام های این شش کلیسا هستند.

روزانه تعداد بیشماری از بازدید کنندگان مشتاق از سراسر جهان برای تماشای صومعه ها زندگی راهبان در آنجا را ببینند و شاهد مناظر نفس گیر، سبک هنری و معماری، نمادنگاری های موجود در آن باشند و آنها را تحسین کنند.

صومعه های متئورا

1- صومعه بزرگ شهاب سنگ (متئورا)

صومعه بزرگ شهاب بزرگ (صومعه مقدس تبدیل مسیح) است، که تقریباً در سال 1340 میلادی توسط سنت آتاناسیوس تأسیس شد. بازدید کنندگان از این صومعه می توانند برج هایی را که با بالکن آن مشرف به انبار هستند، را تحسین کنند (امروزه این صومعه یک موزه فولکلور با ابزار و وسایل قدیمی است). در داخل این مکان نقاشی های کاتولیک روی دیوار ها بسیار به چشم می آیند، که از مدرسه معروف مقدونی نشات گرفته اند. نقاشی های دیواری در کلیسای اصلی توسط جورجی، هنرمندی که دانش آموز هنرمند مشهور تئوفانوس کرتن بود، ایجاد شده است.

در این صومعه بازدید کنندگان همچنین می توانید نمازخانه های مریم باکره، نمازخانه باپتیست مقدس، حواریون کنستانتین و هلن و سنت نکتاریوس را مشاهده کنید که در مقایسه با سایر صوعه ها مدرن تر است. در این صومعه دستنوشته هایی وجود دارد که به دلیل ارزش تاریخی و هنری بسیار برجسته و همچنین اسناد و مقالات امضا شده و آثار باستانی تاریخی باستانی و عتیقه های نادر (قرن 15 تا 19) و شمایل بیزانس (قرن 14 و 15) و منبت کاری های چوبی، تزئین شده با طلا و نقره از اهمیت زیادی برخوردار است و گردشگران توجهات ویژه ای به آنها دارند.

Meteora Monastery

2- صومعه سنت استفانوس

از سنت آنتونیوس و فیلیپه به عنوان بنیانگذار صومعه سنت استفانوس یاد می شود. کلیسای کوچک مقدس سنت استفان در سال 1350 میلادی ساخته شده است. در سال 1545 میلادی این کلیسا با دست کشیش نیکلاس بازسازی و گسترش یافت. کلیسای فعلی مربوط به آخرین بازسازی خود 1798 میلادی می باشد، که با حکاکی های چوبی با شکوه آراسته شده است.

3- صومعه وارلام

این صومعه هم یکی از مجموعه صومعه های متئورا می باشد و نخستین بار توسط ورشکله هرمیتس در سال 1518 تأسیس شد و وی در آنجا اقامت گزید.

کلیسای جامع صومعه وارلام، کلیسای مقدسین هم نامیده می شود.

معبد اصلی با نقاشی های دیواری تحسین برانگیز در سال 1548 میلادی توسط نقاش Theban Franco Katelano تزئین شده و به دلیل ویژگی های اصلی شمایل نگاری برجسته شده است: جزئیات این نقاشی ها روایت و تحلیل های وقایع تاریخی با یک واقع گرایی نسبتاً چشمگیر به نمایش گذاشته شده اند.

Meteora Monastery

4- صومعه تثلیث مقدس

در یک صخره مشخص از مجموعه متئورا که هم با شکوه است و هم بسیار بلند و ترسناک است، صومعه تثلیث مقدس واقع شده است. طبق روال های قبلی این بنا در سال 1438 میلادی توسط راهب دومینیوس ساخته شده است. با این وجود اسنادی از شاهزاده سیمئون اروس پالایولووس وجود دارد که نشان می دهد این صومعه قبلاً در اوایل سال 1362 میلادی ساماندهی شده بود. شبستان فعلی در حدود سال 1476 ساخته شده است و یک کلیسای صلیب کوچک است که دارای یک گنبد مرکزی دو ستونه در پشت بام است. نقاشی های دیواری امروزی آن در سال 1741 کار کاهنان آنتونیوس و نیکلائوس است که اگرچه جوان بودند، اما با موفقیت سنت سبک نقاشی پست معروف بیزانس را ادامه دادند.

5- صومعه سنت نیکلاس روسو

صومعه مقدس روسو در سال 1529 بر فراز خرابه های ساختمان های قدیمی توسط راهبان یواساف و ماکسیموس که از ژانینا آمده بوده اند، تأسیس شد.

صومعه روسانو یک مجموعه ای است، که در دهه 3 قرن شانزدهم به شکل اصلی خود رسید. از پنجره های آن می توانید به مناظر زیبا و دلنشینش نگاهی بیندازید در این کلیسا برای رسیدن به آن باید روی جعبه ای که روی طنابی قرار دارد و از روی دره ها می گذرد، بنشینید و از بالای دره های بلند رد شوید.

Meteora Monastery

6- صومعه آناپافساس

این صومعه در نزدیکی روستای کاستراکی واقع شده است. صومعه ذکر شده در اوایل قرن شانزدهم بنا شده است. طبقه دوم آن توسط کلیسای صومعه که توسط نقاش مشهور کرته تئوفانس استریلیتزاس، که بنیانگذار مکتب حقیقت شناسی کرته بیزانس بود، نقاشی شده است.

Add comment

Your message is required.