برج العرب دبی | از معدود هتل های 7 ستاره جهان!

برج العرب دبی | از معدود هتل های 7 ستاره جهان!

برج العرب هتلی لوکس است که در جزیره مصنوعی تقریباً در 300 متری ساحل جمیرا در دبی، پایتخت امارات متحده عربی واقع شده است. این برج با داشتن ارتفاع 321 متر، سومین هتل بلند دنیا و یکی از گران قیمت ترین آنها است که تخمین زده می شود 650 میلیون دلار هزینه ساختش شده باشد. اگر تا کنون این برج را از نزدیک ندیده اید، با لحظات همراه باشید تا شما را با حقایق فوق العاده جالب آن آشنا کنیم.

معرفی برج العرب

دبی در دهه 1990 میلادی به دلیل درآمدهای نفتی از رونق اقتصادی برخوردار بود، اما مقامات تصمیم گرفتند كه اقتصاد کشور را تنها به نفت متکی نکنند و به همین دلیل آنها به سمت گردشگری مدرن و توسعه برج ها و ساختمان و هتل های فوق مدرن سوق پیدا كردند. در سال 1994، حاکم کشور امارات ساخت این پروژه ها را به مشاور شركت بریتانیایی آتكینز واگذار كرد تا بنایی را طراحی كند كه مترادف با دبی و امارات متحده عربی باشد. آتکینز به سرپرستی معمار تام رایت، ساختمانی با تکنولوژی بالا طراحی کرد تا شبیه بادبان یک قایق بادبانی سنتی عربی باشد و این یکی از آغازین مراحل تبدیل دبی به شهری فوق مدرن و گردشگر پسند بود.

علیرغم ارتفاع بلند این برج، 39٪ از فضای داخل آن غیرقابل استفاده ساخته شده است و این ساختمان به دلیل سطح ظاهری زیادش نسبت به کارکردش با انتقاد های بسیاری روبرو شده است. با این وجود، از زمان افتتاح رسمی آن در دسامبر سال1999، برج العرب در هدف خود برای تبدیل شدن به نمادی از دبی موفق شده است و اکثر افرادی که به دبی سفر می کند، از آن بازدید می کند.

نمایی از برج

طراحی و ساخت

برج العرب به خاطر تعدادی از طرح های پیچیده مهندسی و ساخت و سازش قابل توجه است. این جزیره مصنوعی که به عنوان زمین پی سازه ساخته شد، لازم بود به اندازه کافی کوچک ساخته شود تا این تصور را ایجاد کند که ساختمان روی آب شناور است. ایجاد این جزیره مصنوعی در آب 3 سال به طول انجامید، زیرا مهندسان در کف آب یک لایه از سطح سنگ های بزرگ ایجاد کردند. برای جلوگیری از خطر جاری شدن سیل هم، بلوک های بتونی سوراخ شده در بستر ایجاد شدند که از الگوی کندو زنبور عسل طراحی شده بودند تا به عنوان یک اسفنج مصنوعی غول پیکر عمل کرده و تاثیر موج را کاهش دهند.

برای ایمن سازی ساختمان به جزیره مصنوعی، 230 شمع بتونی به طول 40 متر اضافه شد، تا ماسه ها به جلو و عقب رانده نشوند و در جای خود ثابت بمانند. در کل این ساختمان حاوی بیش از 70،000 متر مکعب بتن و 9000 تن فولاد است. در اوج ساخت و ساز این ساختمان حدود 2000 کارگر ساختمانی در این پروژه شرکت داشتند.

چیدمان ساختمان به صورت دو باله است که به شکل V پهن شده اند و یک "دکل" بزرگ از آنها پشتیبانی می کند و یک دهلیز عظیم آن را محصور می کند. این نما با دو لایه از پارچه معماری پوشانده شده اند، که 60 سانتی متر از هم جدا شده اند تا از گرمای بیش از حد نور خورشید در امان باشند.

هر یک از 202 اتاق هتل از دو سطح تشکیل شده است، که نمای منحنی شکل و بالکن در طبقه فوقانی آن وجود دارد. فلز های به کار رفته در آن می توانند تا 5 سانتی متر در طول شبانه روز منبسط و منقباض شوند.

این ساختمان همچنین دارای یک مخروط فولادی معکوس است که در نزدیکی سقف به ارتفاع 210 متر معلق است. این قسمت از سازه در درجه اول به عنوان یک هلیپَد(محل استقرار هلیکوپتر و تاکسی های هوایی) استفاده می شود، البتهجالب است بدانید، معروف ترین مسابقه تنیس نمایشگاهی بین راجر فدرر و آندره آگاسی در سال 2005 روی آن برگذار شد، که بسیار جذاب بود.

محل برگذاری مسابقات تنیس روی هلیپَد برج العرب

نمای داخلی برج

معماری داخلی

همان طور که در بالا گفتیم، برج العرب دبی به عنوان یکی از مجلل ترین هتل های جهان است، که شهرت فراوانی دارد. فضای داخلی آن را طراح چینی خوان شیو پس از تزئین بسیاری از هتل های مشهور در سراسر جهان، مأمور شد که انجام دهد. وی مامور شد، که طراحی داخلی آن را براساس چهار عنصر جهان باستان (آب، آتش، باد و خاک) طراحی كند. آب در سراسر هتل در آکواریوم ها و چشمه های مصنوعی موجود است، در حالی که آتش در یک چشمه ورودی به همراه بخار که نماینده هوا است، قرار داده شده است. خاک یا زمین هم با 24000 متر مربع سنگ مرمر و سنگ های قیمتی که در هتل استفاده می شود به آن زینت داده است. البته 2،000 متر مربع طلا نیز در بخش های مختلف آن(حتی در برخی توالت های آن) قرار داده شده است. در این برج چندین آسانسور با سرعت بالا وجود دارد، که افراد می توانند به سرعت، به اتاق خود بروند.

Al Arab Tower Dubai داخل اتاق های

رستوران های مجلل برج، یکی داخل آب و یکی در هوا!

این هتل همچنین به دلیل دو رستوران مجلل خود قابل توجه است. المنتاها 200متر بالاتر از خلیج فارس و در طبقات بالا برج العرب قرار دارد و دارای طرح C شکل است، که در 30 متر از هر طرف ستون اصلی دکل قرار دارد. رستوران صدف هم دیگر رستوران این برج است، که دارای یک آکواریوم بزرگ در آب دریا است و از طریق شبیه سازی یک سفر زیر دریایی فضا جالبی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. دیواره مخزن شیشه ای اکریلیک این آکواریوم 18 سانتی متر ضخامت دارد تا در برابر فشار آب مقاومت کند و چندین ماهی رنگارنگ و زیبا در آن وجود دارند.

امکانات رفاهی

در تمامی اتاق های آن نمایی زیبا به خلیج فارس خواهید داشت و تمامی امکانات رفاهی نظیر حمام، وان، مبل، تخت، تلوزیون، یخچال و غیره و غیره وجود دارد و کار کنان آن همواره گوش به زنگ تماس تلفنی شما هستند، تا تمامی خواسته های مقدورتان را برآورده کنند. می توانید از این طریق سفارش غذا یا یک قهوه و یا هر چیز دلخواهتان را بدهید. دوستان اگر قصد اقامت در این هتل را داشته باشید، باید هزینه بسیار زیادی رو پرداخت کنید.

رستوران صدف برج

سخن لحظات

سلام به همه لحظاتی های عزیز، که تا اینجا ما رو همراهی کردند. دوستان ما در این مقاله به معرفی یکی از زیباترین بنا های شهر دبی پرداختیم و اون رو از بسیاری از نقاط بررسی کردیم. امیدوارم ازش خوشتون اومده باشه و به دردتون بخوره. سایر مقالاتمون رو هم در مورد شهر دبی بخونید، مطمئنا به دردتون می خوره.

Add comment

Your message is required.