شهر مقدس واراناسی هند | راهنمای کامل بازدید

شهر مقدس واراناسی هند | راهنمای کامل بازدید

شهر واراناسی یکی دیگر از شهرهای مقدس هند است، که دارای سابقه ای بسیار قدیمی است. این شهر طبق گفته های برخی از محققان، احتمالاً می تواند قدیمی ترین شهر مسکونی جهان باشد. این شهر که با نام شهر لرد شیوا (خدای خلقت و ویرانی)، نیز شهرت دارد، اعتقاد بر این است که هرکس در واراناسی بمیرد، از چرخه تناسخ رهایی می یابد. گفته می شود حتی شستشو در رودخانه گنگ برای پاک کردن همه گناهان کفایت می کند. با لحظات همراه باشید، تا راهنمای کاملی از بازدید در این شهر به شما ارائه دهیم.

نکات دانستنی

در ابتدا در زمان ودایی ها این مکان به نام کاشی خوانده می شد. در سال 1956 میلادی رسماً با نام فعلی اش شناخته شد، اگرچه قبل از آن به بناراس هم معروف بود. این نام از رودخانه های Varuna و Assi گرفته شده است. نکته جالب در مورد این شهر عرفانی این است که آیین های آن آشکارا در امتداد بسیاری از غارهای کنار رودخانه به شکل نقاشی های تاریخی روی دیوار های این غار ها قرار دارند و مردم محلی برای همه کار های خود از حمام کردن تا سوزاندن اجساد مردگان از آنها استفاده می کنند. یوگا، برکات، ماساژها، ریش تراش ها و بازی های کریکت از دیگر فعالیت هایی است، که در لبه رودخانه های شهر می توانید انجام می دهید.

آنچه که باید از واراناسی بدانید و در آن انجام دهید

1- بهترین زمان برای بازدید

ماه اکتبر تا مارس بهترین ماه برای بازدید از شهر واراناسی است. این در شرایطی است که هوا در این ماه ها در جالب ترین حالت خود قرار دارد. زمستان ها باطراوت و دلپذیر هستند، البته در شب های سرد و سوزانشان که زیبایی خاصی دارند. دمای هوا از آوریل به بعد گرم می شود و به راحتی می تواند به 35 درجه سانتیگراد (104 درجه فارنهایت) برسید. اگر به دنبال هوایی عاشقانه هستید، باید به دنبال باران های موسمی از جولای تا سپتامبر به این شهر سفر کنید.

2- زبان

هندی و انگلیسی.

3- ارز(واحد پولی)

روپیه هند.

4- منطقه زمانی

UTC (زمان جهانی هماهنگ) +5.5 ساعت، همچنین به عنوان زمان استاندارد هندی شناخته می شود. هند زمان صرفه جویی در روز را ندارد.

5- حمل و نقل

خیابان ها در قسمت قدیمی شهر در امتداد شاه راه ها بسیار باریک هستند، بنابراین پیاده روی در بسیاری از مکان ها تنها گزینه آمد و شد است. کرایه دوچرخه در Assi Ghhat امکان پذیر است. علاوه بر این، سیستم مترو شهری  هم به طور گسترده هنوز در این شهر راه اندازی نشده است ولی تاکسی ها و سه چرخه های مخصوص حمل و نقل راه های مناسبی برای دور زدن هستند.

حمل و نقل شهری

6- نکات سفر

اگر باواراناسی آشنا نیستید و فکر می کنید ممکن است دچار غرق شدن در شلوغی آن شوید یا می خواهید بینش عمیق تری نسبت به شهر کسب کنید، انجام یک تور بسیار توصیه می شود. به خاطر داشته باشید که تاکسی ها نمی توانند از ساعت 9 صبح و 9 بعد از ظهر به منطقه Dashashwamedh Ghat برسند.

7- رسیدن به آنجا

در حدود 300 کیلومتری جنوب شرقی لکنو، این شهر دارای فرودگاهی است و با پرواز مستقیم از شهرهای بزرگ هند از جمله دهلی، کلکته، بمبئی، لکنو و خواجوراهو ارتباط دارد. بسیاری از افراد با قطار سفر به شهر مقدس واراناسی را انتخاب می کنند. سفر با این وسیله نقلیه حداقل از 8 ساعت از کلکته و 10 تا 12 ساعت از دهلی و حدود 30 ساعت با بمبئی طول می کشد.

8- کارهایی که باید انجام شود

یکی از بهترین کارها این است که جو را خیس کنید، زیرا این کار یکی از متداول ترین کار های این افراد در مراسماتشان است. جالب ترین بخش شهر غنچه های آن (پله های منتهی به رودخانه) است. در کنار رودخانه قدم بزنید و جریان زندگی را تماشا کنید. سفر با قایق در کنار رودخانه در طلوع آفتاب یا غروب آن بسیار لذت بخش است و ارزش دارد که اگر توانستید هر دو آن را تماشا کنید، زیرا جو آب و هواس در هردو کاملا متفاوت است و چیزهای مختلفی را مشاهده خواهید کرد. اگر تمایل به کرایه یک قایق ردیف ساده ندارید، می توانید مسافرت را با کشتی های لوکس جدید آلاکاندا با دو بار در روز (صبح و عصر) بین جنوب آسیی قات و راج قات در شمال کشور فعالیت می کنند، تجربه کنید. هزینه 750 روپیه برای هر نفر است.

9- تماشای مراسم های مذهبی

تماشای Ganga Aarti (مراسم دعا) هر شب در داساسامیده قت برگزار می شود، که می توانید آن را از رودخانه تماشا کنید.

10- مراسم تدفین

نگاهی به اجساد بی جان که بر روی پیورهای خاکسپاری سوزانده می شوند، بیندازید.

11- بازدید از معابد معروف شهر

از معبد باشکوه ویشوانات، که در سال 1776 میلادی ساخته شده است و یک مکان عبادت مهم هندو هاست دیدن کنید.

12- خرید سوغات

این شهر مکانی عالی برای خرید ابریشم (از جمله ساریس) است. با این حال، حتما کیفیت آن را بررسی کنید، زیرا بسیاری از اقلام در واقع از ترکیب ابریشم جعلی یا مخلوط ابریشم ساخته شده اند. آلات موسیقی نیز در واراناسی خرید خوبی به عنوان سوغات است. جالب است بدانید این شهر به رقص و موسیقی کلاسیک و یوگا نیز مشهور است.

جشنواره ها و رویدادها

بزرگترین جشنواره سال دِو دیپالاوی یا دِو دیپالاوی است. برای اینکه با دیوالی اشتباه نگیریم، این جشنواره 15 روز بعد از کارتیک پورنیما (در ماه اکتبر یا نوامبر) اتفاق می افتد، انجام می شود. اعتقاد بر این است که خدایان در این روز برای غسل در رودخانه گنگ به زمین می آیند و به همین دلیل این رود خانه را با ردیف هایی از لامپ ها تزئین می کنند. درخشش آنها منظره ای تحریک آمیز ایجاد می کند. همچنین یک جشنواره پنج روزه گانگا ماهوتسو به طور همزمان در وارناسی برگزار می شود. تمرکز بیشتر روی موسیقی و رقص زنده کلاسیک است.

قدیمی ترین اجرای راملیلا در جهان، که داستان زندگی لرد رام را روایت می کند، در رامناگر در نزدیکی واراناسی به مدت یک ماه برگزار می شود.

از دیگر مناسبت های مهم در شهر می توان به ماها شیواترری و بودا پورنیما (تولد بودا) اشاره کرد. جشنواره موسیقی پنج روزه دوروپاد مِلا در تولسی گات اتفاق می افتد، معمولاً در ماه مارس این جشنواره برگزار می شود.

سفرهای جانبی

ارزش دارد یک روز را برای سفر به Sarnath، جایی که بودا اولین گفتمان خود را ارائه داد اختصاص دهید. اگر هم به صنایع دستی علاقه مند هستید، ممکن است دوست داشته باشید از روستاهای بافنده اطراف واراناسی دیدن کنید. این روستا ها شامل ساری موناها، کوتوا و آیودیاپور هستند.

چه بخوریم و بنوشیم

کسانی که خواهان خوردن غذا های محلی و حتی فست فودی های این شهر هستند، آن را در Assi Ghat پیدا می کنند. کافه پیتزا فروشی Vatika و کافه Aum بسیار محبوب هستند. کافه و فروشگاه Open Hand، وعده های غذایی سبک با قهوه های خوش بو را ارائه می دهد.

آبی لاسی به دلیل نوشیدنی های سنتی با طعم میوه ای لاسی مشهور است (برخی گفته اند که این نوشیدنی ها بهترین ها در هند هستند).

Add comment

Your message is required.