دره پادشاهان مصر | آرامگاه بزرگ ترین فراعنه مصر باستان

دره پادشاهان مصر | آرامگاه بزرگ ترین فراعنه مصر باستان

این دره یکی از باستانی ترین مکان های به جا مانده از مصر باستان است، که آرامگاه و مدفنی برای رهسپاری برخی از بزرگ ترین فرعون های مصر بوده است و تا کنون چندین مومیایی از این مکان کشف شده است، که قدمت برخی از آنها به 3500 سال هم می رسد. با لحظات همراه باشید، تا شما را با دره پادشاهان مصر آشنا کنیم.

معرفی دره پادشاهان مصر

دره پادشاهان با نامی که تمام عظمت گذشته باستانی مصر را در خود جای داده است، یکی از محبوب ترین مناطق گردشگری کشور مصر است. این مکان در ساحل غربی رود نیل، مستقیماً در کنار رودخانه از شهر باستانی تبس (که امروزه به عنوان لوکسور شناخته می شود) واقع شده است. از نظر جغرافیایی، اطراف دره قابل توجه نیست و مکانی لم یزرع و بدون آب و علف است، اما آنچه که این مکان را زیبا جلوه می دهد وجود بیش از 60 مقبره سنگی و چندین آرامگاه سنگی بزرگ که در دل صخره های سنگی و محکم این دره است، که نمادی از قدرت و عظمت مصریان باستان را دارد.

دره شامل دو بازوی مجزا است - دره غربی و دره شرقی. بیشتر مقبره ها در بازوی دوم (شرقی) واقع شده اند. اگرچه تقریباً همه آنها در دوران باستان غارت شده بودند، اما نقاشی های دیواری و سلسله مراتبی که دیوارهای مقبره های سلطنتی را می پوشانند، بینشی ارزشمند از مراسم و اعتقادات تشییع جنازه مصر باستان ارائه می دهند.

ورودی یکی از مقبره های دره پادشاهان مصر

دره در دوران باستان

پس از سالها مطالعه گسترده، اکثر مورخان معتقدند که دره پادشاهان از حدود 1539 تا 1075 پیش از میلاد به عنوان یک قبرستان پادشاهی از آنس استفاده می شد(دوره ای تقریباً 500 ساله). اولین فرعونی که مومیای اش به اینجا آورده شده است، مربوط به فرعون توتموز اول بود، در حالی که آخرین مقبره سلطنتی هم که تصور می شود به اینجا آورده شده است، مربوط به رامسس یازدهم می باشد. مشخص نیست که چرا توتموز اول این دره را به عنوان محل دفن خود برگزید. برخی مصری شناسان اظهار می دارند که وی ادعای وحی شدن هایی از جانب خدایان مصر بر خود داشت و می گفت که این مکان برای الهه های هاتور و متسگر مقدس بوده و شکل آن از هرم های پادشاهی قدیم است و این مکان نظر کرده خدایان است.

موقعیت جدا شده دره به نظر می رسد یکی از دلایل انتخاب آن به عنوان آرامگاه باشد و این امر موجب می شد، محافظت از مقبره در برابر مهاجمان احتمالی کار را آسان تر می کند.

داخل آرامگاه

اطلاعات جالب در مورد بنا

جالب است بدانید، با وجود نام این مکان، دره پادشاهان منحصراً برای فراعنه ساخته نشده بود و در حقیقت، اکثر مقبره های آن متعلق به اشراف و اعضای خانواده سلطنتی مورد علاقه بوده فرعون بوده است.(همسران فرعون ها پس از شروع ساخت و ساز در آنجا در حدود سال 1301 پیش از میلاد، در دره نزدیک کوئین ها دفن می شدند). مقبره ها در هر دو دره توسط کارگران ماهر ساکن روستای مجاور آن به نام دیر المدینه ساخته و تزئین می شد. زیبایی این تزئینات چنان بود که آرامگاه ها هزاران سال است که مورد توجه گردشگران در ازمنه های مختلف قرار گرفته اند.

کتیبه های به جا مانده از یونانیان و رومیان باستان را می توان در چند مقبره مشاهده کرد، به خصوص آن که مربوط به رامسس ششم است که دارای بیش از هزار نمونه از نقاشی های باستانی مربوط به اوست.

اخیراً مقبره ها مورد بررسی و کاوش های گسترده قرار گرفته اند. در قرن 18 میلادی، ناپلئون نقشه های مفصلی از دره پادشاهان و مقبره های مختلف آن را سفارش داد. کاشفان همچنان از مکان های جدید تدفین در طول قرن 19 پرده برداشتند، تا زمانی که کاوشگر آمریکایی تئودور دیویس این مکان را به طور کامل در سال 1912 میلادی کشف کرد و اعلام کرد، که آثار جالبی را از آنجا پیدا کرده است. اگرچه توت آنخ آمون خود یک فرعون چندان قدرتمندی نبود، اما ثروت باورنکردنی که در داخل مقبره او یافت می شود، دیدگاه ها را نسبت به او عوض می کند. دره پادشاهان مصر از مشهورترین اکتشافات باستان شناسی در تمام دوران را رقم زد.

دره پادشاهان در سال 1979 میلادی به همراه سایر مناطق Theban Necropolis به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد و همچنان موضوع اکتشافات باستان شناسی در این مکان در حال انجام است.

تعدادی از مومیایی های کشف شده در دره پادشاهان

چه چیز هایی را ببینید

امروزه فقط 18 مورد از 63 مقبره دره، در معرض دید عموم قرار گرفته اند. در عوض، مقامات در تلاشند تا بتوانند اثرات مخرب گردشگری انبوه (از جمله افزایش سطح دی اکسید کربن، اصطکاک و رطوبت) را کاهش دهند. در چندین مقبره، نقاشی های دیواری توسط دستگاه های ضد آب و شیشه محافظت می شوند. در حالی که سایرین اکنون به نور الکتریکی مجهز شده اند. این نقاشی ها گزینه های مناسبی برای دیدن هستند و با بازدید از آنها بیش تر با جریانات زندگی مصریان باستان و باور آنها نسبت به جهان مرگ آشنا خواهید شد. در برخی از این مقبره ها تابوت های چوبی و سنگی وجود دارند، که بسیار هنرمندانه و برای شاهان طراحی شده بودند.

حتماً برای بازدید از موزه مصر در قاهره برنامه ریزی کنید تا گنجینه هایی را که از دره پادشاهان برای حفاظت به بیش تر به آنجا برده شده اند. این موارد شامل بیشتر مومیایی های فراعنه می شود.

چگونگی دسترسی

روش های مختلفی برای بازدید از دره پادشاهان وجود دارد. مسافران مستقل می توانند با تاکسی های ویژه این مکان به آنجا بروند، یا از طریق تور های مختلفی که برای این مکان برگذار می شوند، استفاده کنند و به راحتی و به دور از دغدغه به بازدید این آرامگاه بزرگ بروند. البته حمل و نقل با دوچرخه های کرایه ای هم یکی دیگر از گزینه های محبوب بین گردشگران است، اما توجه داشته باشید که جاده تا دره پادشاهان دارای سطح شیب دار، گرد و غبار و هوای به شدت گرم است، که بر سختی رکاب زدنتان می افزاید. همچنین رفتن به دره پادشاهان از دیر البحری یا دیر المدینه، مسیری کوتاه اما چالش برانگیزی دارد، از این رو که منظره ای دیدنی از چشم انداز تبان را در اختیار شما قرار می دهد.

وسایل حمل و نقل دره پادشاهان مصراستفاده از دوچرخه های کرایه ای برای حمل و نقل

اطلاعات کاربردی

بازدید خود را از مرکز بازدیدکنندگان آغاز کنید، جایی که یک الگوی از دره و فیلمی درباره خواندن مقبره توت آنخ آمون، مروری بر آنچه در داخل مقبره ها انتظار دارند، ارائه می دهد. یک قطار برقی کوچک بین مرکز بازدید کنندگان و مقبره ها وجود دارد که در ازای پرداخت حداقل هزینه می توانید از یک پیاده روی در هوای گرم و گرد و غبار را در امان بمانید. توجه داشته باشید که سایه کمی در دره وجود دارد و درجه حرارت می تواند شدید باشد (به خصوص در تابستان). حتما لباس خنک بپوشید و ضدآفتاب و آب زیادی به همراه داشته باشید. هیچ دوربینی با خود به مجموعه نبرید و بار اضافی خود نکنید، زیرا عکاسی کاملاً ممنوع است.

آثار تاریخی مربوط به مصر باستان

قیمت بلیط

بلیط این آرامگاه ها به ازای هر نفر 80 پوند مصری(21/400 تومان در سال 1398)، می باشد. البته هزینه تخفیف اعطایی 40 پوند مصری برای دانشجویان هم جالب است. این بلیط شامل ورود به سه مقبره است (هر کدام در روز باز است). برای بازدید از مقبره باز و دره غربی دره که متعلق به فرعون آیی است، به یک بلیط جداگانه نیاز دارید. شما می توانید برای هر شخص 100(26/700 تومان در سال 1398) پوند مصری یا 50 پوند مصری تخفیف برای هر دانش آموز بلیط خریداری کنید. در گذشته، هر روز 5 هزار گردشگر از دره پادشاهان بازدید می کردند و صف های طولانی بخشی را در این مکان حاکم بود. اما امروزه به دلیل بی ثباتی اخیر در مصر شاهد کاهش چشمگیر گردشگران آن بوده ایم و احتمالاً مقبره ها در نتیجه کمتر شلوغ می شوند، که شاید مزیتش این باشد که در آرامش می توانید از این آثار تاریخی بازدید کنید.

Add comment

Your message is required.