موزه فرش باکو آذربایجان | معرفی + قیمت بلیط

موزه فرش باکو آذربایجان | معرفی + قیمت بلیط

قالی بافی در آذربایجان مدت های بسیار طولانی قدمت دارد، این صنایع دستی زیبا قدیمی ترین نوع هنر کاربردی در منطقه است. این واقعیتی است، که با یافته های بی شمار باستان شناسی از سراسر این کشور به اثبات رسیده است. با لحظات همراه باشید، تا شما را با موزه فرش باکو و هر آنچه که در مورد آن لازم است بدانید آشناکنیم.

آشنایی با موزه فرش باکو

ایده ساخت اولیه این موزه از طرف یک استاد فرش با استعداد، یک هنرمند ملی از جمهوری آذربایجان لیاتیف کریموف بود که این پیشنهاد را ارائه کرد. با تلاش های او اولین موزه تخصصی در زمینه مطالعه و حمایت از فرش های باستانی آذربایجان افتتاح شد. کار برای جمع آوری نمایشگاه ها و اقلام در سال 1967 میلادی آغاز شد و در سال 1972 میلادی این موزه افتتاح شد و اولین بازدید کنندگان با اشتیاق فراوان می خواستند فرش های کمیاب موجود در این موزه را ببینند.

آثار نمایش داده شده

از همان ابتدا این موزه نه تنها فرش، بلکه سایر هنرهای آذربایجانی را در خود جای داده بود. امروزه بیش از 14000 نمایشگاه از جمله فرش های نادر، جواهرات نفیس، لباس، گلدوزی، قطعات شیشه ای ظریف، چوب و نمد وجود دارد. طبقه اول موزه دارای فرش های بافته از تخت و نمونه های مختلفی از هنرهای کاربردی از جمله کیف و زین مخصوص اسب است. طبقه دوم پر از فرش های شمعی از مناطق مختلف در آذربایجان است، که الگوها و نقوش منحصر به فرد هنرمندان این کشور را نشان می دهد. طبقه سوم مربوط به طراحان مدرن، تاریخچه موزه فرش و اتاق کودک است.

در بین این نمایشگاه های حیرت انگیز یک فرش دیدنی تبریز به نام اوچلوگ و یک فرش قره باغ به نام فرش اژدها وجود دارد، که هر دو در قرن 17 بافته شده اند و همچنین فرش خیله افشان که در قرن 18 میلادی در روستای خیل بافته شده است، از ارزشمند ترین آثار این مکان هستند. موزه فرش باکو، مکانی فراتر از فقط یک نمایشگاه است و افرادی که در این موزه کار می کنند با برگزاری مباحثه، کارگاه های آموزشی، نمایشگاه ها و سمپوزیوم ها، که غالباً با حمایت سازمان یونسکو، در راستای حفظ و محبوبیت هنر باستانی فرش بافی کار می کنند. این کار موجب گسترش علاقه مندی مردم به این هنر باستانی می شود، البته اغلب اوقات دانش آموزان توسط مدرسه هایشان در قالب تور آموزشی برای یادگیری و آشنایی با این هنر به این مجموعه آورده می شوند.

فرش های تاریخی موزه

ساختمان مدرن موزه

در آگوست سال 2014 میلادی، این موزه یک ساختمان جدید لوکس را بدست آورد، که طرح ساختمان به شکل فرش نورد است و به صورت بسیار زیبا ساخته شده است. موزه فرش جدید آذربایجان توسط معماران اتریشی Franz Janz و Walter Mari طراحی شده است.

قطعاتی از موزه فرش آذربایجان در بیش از 50 کشور جهان و تقریباً در تمام قاره های جهان به نمایش گذاشته شده است. امروزه این موزه یک مرکز بزرگ علمی است که محققان و دوستداران هنر از سراسر جهان را به خود جلب می کند.

مسیر و دسترسی

این موزه در بلوار معروف باکو و در نزدیکی دریای خزر قرار دارد. دسترسی به این موزه بسیار ساده است و می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، تاکسی های عمومی شهر و یا تاکسی های آنلاین استفاده کنید. خوب است بدانید با خطوط اتوبوس به شماره های 5، 6، 88 و 125 می توانید درست تا نزدیکی موزه فرش بیایید.

آدرس دقیق

جمهوری آذربایجان-باکو-بلوار باکو-خیابان میکائیل اوسینوف 28-موزه فرش آذربایجان

ساعات بازدید

بازدید از این مکان به غیر از دوشنبه ها که تعطیل است، در روز های شنبه و یکشنبه از ساعت 10:00 صبح تا 20:00 شب و در روز های سه شنبه تا جمعه از ساعت 10:00 تا 18:00 عصر می باشد.

آثار تاریخی داخل موزه

هزینه ها:

هزینه ورود بزرگسالان:7 منات آذربایجان (55,000 تومان)

هزینه ورود دانش آموزان:3 منات آذربایجان (23,000 تومان)

هزینه ورود کودکان زیر 6 سال: رایگان

هزینه ورود بزرگسالان + راهنما: 10 منات آذربایجان (79,000 تومان)

هزینه ورود دانش آموزان+ راهنما: 6 منات آذربایجان (47,000 تومان)

عکاسی با دوربین حرفه ای: 10 منات آذربایجان (79,000 تومان)

(عزیزان توجه داشته باشید که قیمت ها برای سال 1398 می باشد.)

Add comment

Your message is required.