صومعه نوراوانک ارمنستان‌

صومعه نوراوانک ارمنستان‌

ارمنستان اولین کشور مسیحی جهان است، بنابراین منطقی است که آنها به خاطر صومعه های خود به سایر کشور های مسیحی فخر بفروشند. در سراسر این کشور کوچک، بیش از 4000 صومعه و کلیسای حیرت انگیز را پیدا خواهید کرد، بعضی از آنها مربوط به قرن چهارم میلادی است! صومعه نوراوانک یک مجتمع مذهبی و تاریخی واقع در صخره ای در داخل دره ای است، که توسط رودخانه آماگو ایجاد شده است. این مکان در ارمنستان در 117 کیلومتری جنوب این کشور در نزدیکی شهر آرِنی (که در مسیر جرموک) واقع شده است. با لحظات همراه باشید، تا شما را با این جاذبه گردشگری کشور ارمنستان آشنا کنیم.

نمایی از صومعه

درباره صومعه نوراوانك

صومعه نوراوانك که در زبان ارمنی به معنی کلیسا نو در سال 1205 میلادی توسط اسکوف یوحنا تاسیس شد و این مکان آخرین اثر استاد مجسمه سازی و معماری استاد مامیک (وی در اینجا دفن شده است) بود. در داخل این صومعه سه کلیسا وجود دارد، کلیسای Karapet، کلیسای Surv Astvatsatsin و کلیسای Stepanos قرار دارند. در طول تاریخ، این صومعه از حملات مغول ها و سلسله تیموریان و همچنین زلزله بزرگ در سال 1340 میلادی جان سالم به در برد. این مجموعه در سال 2002 به عنوان میراث جهانی به لیست یونسکو اضافه شد.

فضای طبیعی اطراف جاذبه تاریخی

بازدید از صومعه نوراوانک

در ادامه سخنانی که در بالا گفتیم صومعه نوراوانک در استان وایوتس جور در یک دره عمیق واقع شده است، که توسط رودخانه آماگو ایجاد شده است. از جاده اصلی، با یک پیاده روی حدود 10-15 دقیقه ای به این مکان خواهید رسید.

وقتی سرانجام صومعه را مشاهده می کنید، به نظر می رسد که مکانی جادویی است، که در بالای تپه واقع شده است و توسط زیبا ترین مناظر صخره ای محاصره شده است. واقعاً این صحنه تماشایی است و توصیه می کنم فقط برای تجربه این لحظه هم از آن دیدن کنید. عکس ها این احساسات را به درستی به شما منتقل نمی کنند. کلیسای Surb Astavatsatin برجسته ترین کلیسا بین سه کلیسا در مجموعه صومعه نوراوانک است. این بنا برای شاهزاده برتل اربلیان ساخته شده است و مقبره او نیز در آنجا قرار دارد. برای رفتن به داخل این کلیسا باید از پله های بسیار باریک و بدون نرده بالا بروید. در داخل صومعه عکس هایی از قدیسان مسیحیان وجود دارد. محل آموزش راهب ها را هم در آنجا خواهید دید، به همراه مقبره معمار بنا که قبلا به آن اشاره کردیم؛ از باقی دیدنی های این کلیسا است. دو کلیسای دیگر هم از این یکی کمی کوچک تر هستند ولی همان نقوش هم در آنها وجود دارند، که با دیدنشان حیرت زده خواهید شد. در تمامی این کلیسا ها موزه هایی برای نگه داری اشیا تاریخی اش وجود دارند، که می توانید از آنها دیدن کنید. زمان پیشنهادی برای بازدید از این جاذبه بین 45 دقیقه تا 1.5 ساعت می باشد.

زیبایی های اطراف

خدمات دهی موجود در اطراف جاذبه

در کنار این مجموعه یک رستوران وجود دارد، که می توانید خستگی هایتان را با خوردن غذا های محلی از تن بیرون کنید. علاوه بر آن یک فروشگاه خرید سوغات و هدایا در کنار این رستوران وجود دارد، که می توانید از آنجا هدایایی را برای خود، خانواده و دوستان تهیه نمایید.

نحوه دسترسی

برای رفتن به این مکان دو راه بیش تر ندارید یا باید با گرفتن ماشین های کرایه ای از شهر آرِنی خود را به آنجا برسانید و یا هم با تور هایی که برگذار می شوند، خود را به آنجا برسانید. ناگفته نماند که برخی از این تور ها جاذبه های شهر آرِنی مانند غار پرنده و مجموعه غار های این شهر هم در لیست های بازدیدشان قرار دارند. در پایان امیدوارم از دیدن این جاذبه تاریخی لذت ببرید.

Add comment

Your message is required.